שתף קטע נבחר

אין כניסה לחילונים: המפלגות החרדיות בקרב על משרד השיכון

ש"ס ויהדות התורה מנצלות את חשיבותן להרכבת קואליציה ומציבות דרישה: שכונות הענק החדשות ביבנה ובקריית גת יהיו חרדיות בלבד. בעקבות חשש מהתנגדות תושבים - התוכניות טרם פורסמו

המפלגות החרדיות מכוונות למשרד השיכון ולשליטה מחדש על רשות מקרקעי ישראל. ל"ממון" הגיעה הדרישה המשמעותית הראשונה בתחום הדיור, שמצביעה על היעד של ש"ס ויהדות התורה: להפוך את שכונות הענק החדשות ביבנה ובקריית גת לחרדיות.

 

יזמים בטבריה נגד ראש העיר רון קובי: "מטרפד פרויקט למרות שהוא בניגוד עניינים"

מבקר המדינה: כך החמיצה הממשלה את הפוטנציאל של דירות הרפאים

רשות מקרקעי ישראל עדיין בתמונה - קרקעות בזק יישארו בידי המדינה 72 שנה

 

 

מדובר בשתי תוכניות שקודמו על ידי רשות מקרקעי ישראל ואושרו בוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל), שמטרתה לאשר תוכניות בנייה רחבות היקף בהליך מזורז. האחת היא יבנה מזרח, שמתוכננת ממזרח לכביש 42, במנותק מהחלק הוותיק של העיר, ותכלול 12,500 דירות.

עימות בחירות 2018 באשדוד (צילום: בראל אפרים)
ציבור חרדי(צילום: בראל אפרים)

 

התוכנית השנייה היא קריית גת מערב, שגם מנותקת מהעיר, ממערב לכביש 40, ועתידה לכלול כ-9,360 דירות. השכונה תהווה רובע מגורים חדש, שמתוכנן להפוך להרחבה המשמעותית הבאה של העיר לאחר השלמת שכונת כרמי גת.

 

לא יעבור בשקט

שתי השכונות עדיין בשלב תכנון התשתיות, ועבודות הפיתוח והמכרזים הראשונים צפויים בתחילת שנת 2020. לדברי גורמים פוליטיים, הניתוק הפיזי של השכונות מהחלק הוותיק של הערים הוא זה שמושך את קברניטי הציבור החרדי, שכן הן עשויות לאפשר לקיים את אורח החיים החרדי בנפרד משאר העיר.

 

לדברי הגורמים, הניסיון מלמד שערים חרדיות עצמאיות כמו אלעד, ביתר עלית ומודיעין עלית הפכו עניות, וצירוף שכונה חרדית מסיבית לעיר קיימת עם יכולת קיום כלכלית, נתפס כמתווה נכון יותר לעיר ולתושבים החרדים.

אינפו כלכלה שכונות לחרדים (צילום: עמית שעל, צפריר אביוב)
(צילום: עמית שעל, צפריר אביוב)

הכוונות הללו לא צפויות לעבור בשקט. אותם גורמים צופים התנגדות גדולה מצד תושבי יבנה וקריית גת, מחשש לשינוי אופי ערי מגוריהם. בשל כך, בשלב זה נידונות התוכניות בדיונים סגורים בלבד ולא מתפרסמות אפילו בתקשורת החרדית בשל הרגישות.

 

נזכיר שבמהלך הקדנציה הקודמת של הממשלה, נשמעו טענות מצד חברי כנסת ממפלגת יהדות התורה לפיהן הממשלה לא נותנת מענה לבעיות הדיור בציבור החרדי. זאת לאחר ששר האוצר, משה כחלון, הפך את מחיר למשתכן לתוכנית הדיור המרכזית - ושינה את תנאי הזכאות, כך שכמעט כל חסר דירה זכאי להשתתף בהגרלות, בעוד התנאים בעבר כללו ותק נישואים ומספר ילדים. כתוצאה, לא תוכננו ולא נבנו הלכה למעשה שכונות המיועדות למגזר החרדי בלבד, אלא שכונות מגוונות דמוגרפית.

 

בחודש מרץ האחרון הודיע ראש עיריית יבנה, צבי גוב ארי, על פרישה מהסכם הגג לעיר, שהתוכנית יבנה מזרח מותנית ביישומו. עם זאת, גורמים פוליטיים מסרו שלא בוטלה אף תוכנית, וש"השיח סביב הסכם הגג בעיקר פוליטי. השכונה תקום עם או בלי הסכם גג". באשר לקריית גת מערב, יו"ר ש"ס אריה דרעי לא הסתיר את כוונותיו לייעד אותה עבור המגזר החרדי במהלך כהונתו בממשלה האחרונה כשר הפנים.

 

ממפלגת יהדות התורה נמסר כי "הנושא נמצא בדיונים".

 

ממפלגת ש"ס לא התקבלה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים