שתף קטע נבחר

הקרב על חוף נעורים: "המועצה מקדמת בחשאי תוכנית וילות צמוד לחוף"

לטענת תושבים בחבצלת השרון וצוקי ים, מאות בתים פרטיים שיתווספו כהרחבות יפגעו במרקם החוף ובנגישות של הציבור אליו. מועצת עמק חפר: "לא תהיה כל פגיעה בחוף הים"

תושבים בחבצלת השרון וצוקי ים במועצה האזורית עמק חפר יוצאים למאבק נגד תוכנית להקמת בתים פרטיים צמוד לחוף נעורים. הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) צפויה לאשר היום תוכנית ל-3,500 דירות שיסופחו לנתניה סמוך לים על שטחים חקלאיים של חבצלת השרון. כפיצוי יתווספו מאות בתים פרטיים כהרחבות ליישובים חבצלת השרון וצוקי ים הסמוכים לחוף.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

 

אלפי דירות בשוהם, פינוי בינוי בהוד השרון - ומה קורה ביד מרדכי

הוועדה המחוזית אישרה את התוכנית להקמת מכללות צה"ל בירושלים

התחדשות עירונית בדרום תל אביב: ייבנו 8 בניינים חדשים

 

לטענת המתנגדים, מדובר למעשה בשכונת בתי יוקרה שתחסל את אפשרויות החניה והנגישות של הציבור לחוף.

חוף נעורים (צילום: שאול גולן)
חוף נעורים(צילום: שאול גולן)
 

לדבריהם, נודע להם רק בימים האחרונים שהמועצה האזורית עמק חפר מנסה לקדם ללא ידיעת הציבור את התוכנית. הם טוענים כי "מדובר בשטח בעל מאפייני טבע ייחודיים, הממוקם מעל חוף נעורים, שהוא חוף רחצה ציבורי מוכרז. התוכנית עלולה לגזול את מגרשי החניה שהקצתה רשות מקרקעי ישראל ללא תשלום לרווחת באי החוף, עשרות אלפי רכבים ומבקרים שפוקדים את החוף מכל רחבי הארץ".

 

מומחה הנדל"ן אוהד דנוס אמר אתמול כי מדובר בקרקע יקרה יחסית לאזור, ששוויה נע בין 2 ל-3 מיליון שקל למגרש של כ-500 מ״ר לבניית יחידת דיור אחת. מחירו של בית בנוי מוערך ב-4.5 עד 5.5 מיליון שקל.

 

התוכנית נולדה בעקבות דיונים של הוותמ"ל עם ועד הפעולה של חבצלת השרון וצוקי ים, שהציג את הצורך בהרחבת היישובים. לאחר דיונים רבים הסכימה הוותמ"ל לאשר תוספת של 150 יחידות דיור לכל אחד מהיישובים בהיקף של 4 עד 5 יחידות לדונם. ההרחבה תוכננה בחלק הדרומי של חבצלת השרון וצוקי ים.

 

התושבים על התוכנית: "ניסיון תמוה ביותר"

לטענת התושבים, בחודשים האחרונים שינתה המועצה מדיניות והחלה לקדם תוכנית הרחבה חדשה לחבצלת השרון וצוקי ים, שאינה בתחום קו היישוב צוקי ים אלא צפונית לו בואך חוף נעורים. התושבים ציינו כי ״הניסיון לקדם תוכנית הרחבה חדשה תוך פגיעה קשה במרקם החופי של חוף נעורים וללא כל הסבר מניח את הדעת, תמוה ביותר. אין בתוכנית המוצעת על ידי המועצה כל היגיון תכנוני, אין לה כל הצדקה והיא עומדת בניגוד להנחיות התכנוניות בנוגע לבנייה למגורים על קו החוף״. הם ציינו כי התוכנית מקודמת למרות שכבר קיימת תוכנית הרחבה בצד הדרומי של היישובים, שאושרה על ידי הוותמ"ל במסגרת המגעים עם ועד הפעולה בעבר.

 

מהוותמ"ל נמסר כי "המרחק הוא 300 מטר מהחוף (המרחק המותר לבנייה - ע"פ). תוכנית מתחם חבצלת בצפון נתניה היא ביוזמת רשות מקרקעי ישראל וכוללת 3,500 יחידות דיור ובצפיפות מגורים גבוהה ועירוב שימושים של מסחר ותעסוקה, יחד עם חיבור לעורקי תנועה ראשיים ונתיבי תחבורה ציבורית. המועצה האזורית עמק חפר ביקשה להוסיף לתוכנית הרחבות המיועדות ליישובים הכפריים במקום. נושא זה יעלה לדיון בפני מליאת הוותמ"ל".

 

המועצה האזורית עמק חפר בתגובה: "במסגרת ותמ"ל חבצלת השרון, המועצה האזורית עמק חפר וועדי יישובי ים חפר ביקשו שיבוצעו הרחבות לצוקי ים וחבצלת השרון, על מנת לאפשר ליישובים להתפתח ולצמוח. התוכנית נוצרה בתיאום עם החברה להגנת הטבע ובתמיכתה המלאה, תוך שימור הטבע באזור וטיפוחו. על המצוק מתוכננת שמורת טבע, וגן לאומי רחב ידיים יתפרש מהחוף ועד לאביחיל. לא תהיה כל פגיעה בחוף הים ויוקצה מקום לחניה. לאחר שהתוכנית תופקד יוקצו 60 יום להתנגדויות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
חוף נעורים
צילום: שאול גולן
מומלצים