שתף קטע נבחר

20 שבועות, 20 הרוגים באתרי בנייה: "מצב חירום"

גיל חזאזי ושלושה מחבריו לעבודה הצטרפו לקורבנות הרבים שמצאו את מותם באתרי הבנייה מתחילת השנה. 11 בעלי תפקידים בפרויקט ביבנה נחקרו באזהרה - וארבעה שוחררו למעצר בית. "שליש מהמנופים יוצרו בשנות השבעים והשמונים ורבים מהם פועלים ללא רישיון"

  

ארבעת הגברים שנהרגו אתמול (ראשון) באסון קריסת המנוף ביבנה מצטרפים לרשימה ארוכה ומדממת של 16 פועלי בניין נוספים שמצאו את מותם במהלך עבודתם מתחילת השנה.

 

17 בעלי תפקידים שונים עוכבו לחקירה בעקבות התאונה הקטלנית, בהם 11 שנחקרו באזהרה. לקראת שעות הערב אתמול שוחררו ארבעה מעורבים למעצר בית למשך חמישה ימים יחד עם תנאים מגבילים נוספים, והשאר שוחררו בסיום החקירה. מיחידת "פלס", החוקרת תאונות עבודה בשיתוף פעולה של המשטרה ומשרד הרווחה, נמסר כי לזירה הובאו מומחים שיטפלו בה, והמנוף הורד לצורך תחקור האירוע.

הרוגים באתרי בנייה מתחילת 2019 ()

קריסה מנוף אתר בנייה יבנה (צילום: אבי מועלם)
האתר שבו קרס המנוף ביבנה(צילום: אבי מועלם)

זירת התאונה (צילום: ענר גרין)
(צילום: ענר גרין)

נכון לשעה 23:00 אמש, רק שמו של אחד ההרוגים באסון הותר לפרסום. גיל חזאזי, בן 51 מחדרה, שהותיר אחריו אישה ושלוש בנות. "גיל היה אבא שנתן את הנשמה לבנות שלו. הוא דאג לאחותי לאורך כל הדרך ותמך בה", ספד לו גיסו אילן קנשתי.

גיל חזאזי ז
גיל חזאזי

 

הקורבן הראשון בענף השנה היה איאד אסמאעיל אבראהים רג'ב מטול כרם. בן 48 במותו, שהותיר אחריו אישה וארבעה ילדים. איאד נהרג לאחר שנפל מגג בגובה 4 קומות בפרויקט תמ"א 38 המתבצע על ידי חברת איתי ד.ע. הנדסה ברחוב אבא הלל סילבר בנתניה. מותו נקבע במקום על ידי צוותי מד"א.

 

הקורבן השני היה מסבאח עבד אלואחד, שמת מפצעיו ב-24 לינואר, כשבוע לאחר שנפצע אנושות מתבנית ברזל שהתמוטטה על ראשו באתר בנייה באשקלון. מסבאח, בן 33 במותו, התגורר בכפר בית כאחל שמערבית לחברון, והותיר אחריו אישה וארבעה יתומים. לאתר הבנייה שבו עבד, של חברת יעד להנדסה ובנין ג.פ בע"מ, הוצא צו הפסקת עבודה, אך עוד בעבר הוצאו נגד החברה שני צווי בטיחות בשל ליקויים.

 

ההרוג השלישי היה עובד זר מסין בשם צ'ן הונבינג, כבן 44 במותו. הונבינג נהרג כתוצאה מנפילה מגובה של 11 קומות באתר הבנייה של מגדלי אחד העם של חברת אפרידר (ובביצוע של חברת אלעזרא - ב"פ) בחדרה.

 

ב-3 בפברואר נהרג הקורבן הרביעי. אבי אדרעי, בן 45 שהותיר אחריו שבעה יתומים. אדרעי נפל בזמן שהתקין מערכת סולרית לייצור חשמל מגובה של כ-10 מטר מגג שקרס במושב היוגב.

 

שבועיים לאחר מכן נהרג חליל פאדל אבו טביח בן ה-23. חליל נפגע מפיגומים שנפלו ממנוף באתר בנייה במודיעין. חובשים ופרמדיקים של מד"א ניסו לטפל בו וביצעו בו פעולות החייאה שבסופן נקבע מותו.

 

שבוע בדיוק אחריו נהרג מוחמד חאתם עספארה, בן 25 מבית כאחל. עספארה נפל מגובה באתר בנייה של פרויקט מגדלי סביון view של אפריקה ישראל בירושלים. הוא פונה לבית החולים הדסה הר הצופים במצב אנוש ושם נקבע מותו.

 

ההרוג השביעי היה מאג'ד עבדאללה סלים, בן 66 מהכפר ג'יוס שליד קלקיליה. מאג'ד נהרג לאחר שנפל מגובה של 10 מטרים באתר בנייה באזור התעשייה צור יגאל.

 

ב-17 במרץ נהרגו שני פועלי בניין. נאמן ג'ול טאטור מהכפר ריינה וחברו אמין נאסר בסול, שניהם בני 25, נפלו מגובה של שבע קומות באתר בנייה בחריש. מותו של טאטור נקבע במקום - ובסול פונה לבית החולים הלל יפה בחדרה - שם מת מפצעיו.

ההרוגים בתאונות העבודה מימין אמין נאסר מרכז דאמן טאטור שמאל פהד יוסף גנימאת ()
שני החברים נהרגו יחד. בסול וטאטור

יומיים בלבד לאחר מכן, רוסלאן צ'ורטן, אזרח מולדובה בן 35, איבד את חייו בתאונה קטלנית נוספת באתר של הקבלן יצחק שטרן בחריש. רוסלאן נפל מגובה של 6 קומות ומותו נקבע במקום.

 

ב-7 באפריל נהרג עובד זר מסין בשנות ה-30 לחייו, כתוצאה מפגיעת מוט ברזל באתר בנייה ברחוב ז'בוטינסקי ברמלה. הוא פונה במצב קשה לבית החולים שיבא תל השומר - ומאוחר יותר מת מפצעיו.

 

איציק כהן, בן 31 מחולון, הצטרף לרשימה ב-18 באפריל. הוא התחשמל למוות באתר של חברת "נאות שמיר" ביבנה, השייכת ל"שבירו" ו"דוראל". כהן, נהג משאית במקצועו, התחשמל כתוצאה של מגע בין עגורן צריח לקו מתח גבוה. הוא נמצא מחוסר הכרה סמוך למנוף, פונה לבית החולים קפלן תוך מאמצי החייאה, אך כמה שעות לאחר מכן נקבע מותו.

איציק כהן ואשתו ענבר ()
איציק כהן ז"ל ואשתו ענבר

ג'ון מטאנס, ההרוג ה-13 מתחילת השנה, נהרג במהלך עבודות תשתית באתר בנייה בצפת, לאחר שהמשאית שבה נהג התדרדרה לעומק של 60 מטר במורד וואדי. גופתו חולצה מהמשאית המרוסקת - ומותו נקבע במקום.

רוני אמטאנס ()
ג'ון מטאנס

המשאית שהדרדרה (צילום: איחוד הצלה)
המשאית שהתדרדרה(צילום: איחוד הצלה)
פיראס יאסין מעראבה נמחץ למוות מתחת לפיגומים בפרויקט תמ"א 38 בחיפה. הוא נמצא ללא רוח חיים לאחר פעולות חילוץ - ומותו נקבע במקום.

 

בשתי תאונות שונות שאירעו ביום חמישי האחרון מצאו את מותם שני עובדים זרים מסין וממולדובה. שיה ג'נג לונג, בן 44, נפל מהקומה החמישית במהלך פירוק פיגום בפרויקט "חוגי one" בפתח תקווה. שעתיים לאחר מכן נהרג פועל בן 31 ממולדובה שנפל מגובה 3 קומות באתר "LYFE - BBC" של חברת אשטרום בבני ברק. חובשים ופרמדיקים ביצעו בו פעולות החייאה שבסופן קבעו את מותו.

 

בארגון "קו לעובד" הכריזו אמש כי מדובר ב"מצב חירום": "נדרשת הרתעה תקיפה", אמרו בארגון."20 עובדים נהרגו בתאונות עבודה בענף הבניין. דם העובדים ממשיך להישפך והרשויות השונות לא עושות את העבודה הנרדשת לעצור את התופעה".

 

בארגון תקפו את היחידה המיוחדת של המשטרה ומשרד הרווחה. "יחידת פלס, שהוקמה לשם חקירת התאונות, חקרה עד כה שתיים בלבד. למרות ההסכמות עם ההסתדרות לא נעשה תיקון חקיקה בכל הנוגע לתחזורת ותקינות המנופים, ומספר הבודקים עלה מ-7 ל-13 בלבד, כאשר שליש מהמנופים יוצרו בשנות השבעים והשמונים, ורבים ללא רישיון. רק בחודש החולף נהרג עובד בתאונה קטלנית באותו אתר של החברה המבצעת".

 

במשטרה ציינו כי "המפלג לחקירת תאונות עבודה ימשיך לחקור את האירועים שהובילו לקריסת חלקי המנוף וימשיך לעסוק בגיבוש ראייה כוללת לטיפול בתופעת תאונות העבודה, בחקירת אירועי תאונות עבודה חמורות ובחשיפת עבירות פליליות נוספות המשיקות לתחום ובגילוי עבירות המשפיעות באופן ישיר על שלומם ובריאותם של האזרחים והעובדים".

 

גם הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף, התייחסות לאסונות בענף הבנייה ואמר כי "על פי ההלכה קבלן העוסק בבנייה ולא מוודא כי נשמרים כל כללי הבטיחות על מנת למנוע פגיעה בעובדים, הרי הוא עובר על איסור תורה של 'לא תשים דמים בביתך' וחייב נידוי".


פורסם לראשונה 19/05/2019 23:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים