שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  משרד המשפטים לקופ"ח מכבי: העובדים שלכם גזענים
  הרופאה לא אהבה את החיג'אב של המזכירה המתלמדת, בטופס נרשם ילדה מהכושים העבריים, והעובדים "לא אהבו" רוסית במרפאה. שלוש תלונות על אירועים בהם נהגו לכאורה עובדי קופ"ח מכבי בגזענות הביאו לפנייה חריגה של משרד המשפטים למנכ"ל הקופה. בפנייה נכתב כי יש בתלונות כדי להצביע על "בעיה רוחבית בקרב עובדי הקופה". מכבי: "אנו בודקים ונשיב ליחידה בהקדם"

  פנייה חריגה של משרד המשפטים לקופת חולים מכבי על רקע תלונות על גזענות: צבר של מקרים בהם נהגו או התבטאו עובדי מכבי שירותי בריאות באופן גזעני הביאו לפנייה חריגה של משרד המשפטים אל מנכ"ל קופת החולים, רן סער, בדרישה לערוך בירור מקיף באשר להתנהלות עובדי הקופה.

   

  במכתב ששיגרה בשבוע שעבר היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות פורטו שלושה מקרים אשר אירעו בשבועות האחרונים, בהם נהגו לכאורה עובדי מכבי בגזענות.

   

  התבטאויות גזעניות בקופת חולים מכבי

  רופאה כתבה בתיאור החולה "Niger" - מכבי התנצלו

  רופא כתב על טופס הבדיקה - "ילדה מכושים עבריים"

   

  החיג'אב של המתלמדת למזכירות הפריע לרופאה בסניף (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  החיג'אב של המתלמדת למזכירות הפריע לרופאה בסניף(צילום: shutterstock)

   

  קיראו עוד

  מאיזה גיל ילדים מתייחסים לצבע עור?

   

  בלי חיג'אב, בלי מבטא רוסי ובלי כושים

  בחודש שעבר הגיעה אל היחידה למאבק בגזענות תלונה של אישה, אשר הגיעה להתלמדות לתפקיד של מזכירה בסניף הקופה שברחוב בן צבי שבתל אביב כשהיא עוטה חיג'אב על ראשה.

   

  לטענת האישה, אחת הרופאות בסניף שאלה אותה האם בכוונה להגיע לעבודה עם כיסוי הראש. לאחר שהמתלמדת השיבה בחיוב אמרה לה הרופאה כי הדבר אינו מקובל עליה.

   

  במקרה אחר, אשר אירע גם הוא בחודש שעבר, נכתב בסיכום בדיקה שנערכה לילדה במכון דימות בדימונה, כי הילדה שערכה את הבדיקה היא "ילדה מכושים עבריים". 

   

  בתחילת החודש התלוננה מבוטחת של הקופה מחיפה כי היא נחשפה לביטויים גזעניים ופוגעניים של צוות הקופה כלפי יוצאי ברית המועצות לשעבר. על פי התלונה האישה שמעה שיחה בין עובדי מכבי אשר כללה משפטים כגון "הייתי צריכה מיד להגיד להן שאין רוסית כאן במרפאה, אבל אני נחמדה מדי אז סבלתי מהן", וכן כי "אין פה מקום לרוסית במרפאה שלנו, שיילכו לרופא רוסי. בפעם הבאה אני פשוט אגיד שיילכו מפה, הרוסיות לא יבואו לכאן יותר".

   

  במכתב תשובה ששלחה קופת החולים למשרד הבריאות בעקבות אירועים בעלי גוון גזעני נכתב כי הביטוי "כושי יכול להיות מעליב, אבל לא בכל מקרה, ועובדה היא שהכושים העבריים של דימונה משתמשים בביטוי זה בגאווה".

   

  ייעוץ רפואי (צילום: shutterstock)
  בעיה רוחבית בקרב עובדי קופת חולים מכבי(צילום: shutterstock)

   

  "בעיה רוחבית"

  בפנייה של היחידה למאבק בגזענות למנכ"ל הקופה מתואר כי "אנו תמהים על תשובה רשמית שכזו, אשר איננה נכונה ומעודדת בעצמה שימוש בכינוי גנאי גזעני המכוון כלפי אנשים כהי עור ומנוגדת לפסיקת בית המשפט הישראלי, אשר קבע במספר הזדמנויות כי מדובר בכינוי גנאי משפיל".

   

  בהמשך הפנייה נכתב כי "התלונות התקבלו מפונים שונים ומקומות שונים בארץ ויש בהן כדי להצביע על בעיה רוחבית בקרב עובדי קופת חולים מכבי, כלפי מקבלי שירות ועובדים המשתייכים למגזרים שונים בישראל".

   

  את המכתב חתמו ביחידה למאבק בגזענות בבקשה כי קופת החולים תערוך "בירור מעמיק ומקיף באשר להתנהלות צוותי קופת חולים מכבי כלפי מקבלי שירות בכלל וכלפי מטופלים בפרט, וכן נבקש לקבל לידינו דיווח באשר לאופן הטיפול בתלונות".

   

  מקופת חולים מכבי נמסר בתגובה: "מכתב היחידה הועבר אלינו לפני ימים אחדים, אנו בודקים ונשיב ליחידה בהקדם. ללא קשר למקרים שעדיין בבדיקה כאמור אנחנו מגנים כל מקרה של אמירה גזענית. הצוות במכבי מורכב מאנשי מקצוע מכל גווני החברה הישראלית. יחד אנחנו מעניקים שרות מקצועי ומכובד לכל מטופל מכל דת, גזע ומגדר".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חיים צח, "ידיעות אחרונות"
  קופת חולים מכבי. בעיה של גזענות
  צילום: חיים צח, "ידיעות אחרונות"
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים