שתף קטע נבחר

גל השריפות: נזק ל-40 מתוך 50 בתים ביישוב, מטוסי כיבוי יגיעו לישראל

היישוב מבוא מודיעים ספג הרס כבד וגם בקיבוץ הראל עלו באש שישה בתים. אלפים פונו, כביש 443 עדיין חסום באזור יער בן שמן. איטליה, קרואטיה, יוון וקפריסין הביעו נכונות לשלוח מטוסי כיבוי כדי לסייע לישראל להשתלט על האש. מזג האוויר הקיצוני יימשך גם היום

 

 

לפחות 40 בתים מתוך 50 בסך הכול ניזוקו בדרגות שונות בשריפות הענק שפקדו אתמול (ה') את היישוב מבוא מודיעים שסמוך ליער בן שמן. לא היו נפגעים בנפש. גם בקיבוץ הראל עלו באש שישה בתים. אלפי תושבים פונו והעבירו את הלילה במקומות שונים. בינתיים, ארבע מדינות - איטליה, קרואטיה, יוון וקפריסין - הביעו נכונות לשלוח מטוסי כיבוי כדי לסייע לישראל להשתלט על האש. המטוסים יוכלו לצאת לדרכם רק באור יום. ממשרד החוץ נמסר: "אנו מודים למדינות אלה על הבעת הנכונות ובהירתמות לסייע".

 

צילמתם סרטונים או תמונות (לרוחב)? שלחו למייל האדום   

שריפה בשמורת כרמיה, תושבים פונו   

בשל השריפות והחום הכבד: שיבושים קשים בתנועת הרכבות   

בצל הלהבות: הקיבוץ פונה, החתונה בוטלה - אך תתקיים

פונו מהבית: "הלהבות פה עד השמיים"

נתוני השירות המטאורולוגי

 

אמש, בתום הערכת מצב, נמסר כי לוחמי האש הצליחו לבלום לפי שעה את השריפות וכרגע התפשטות האש איטית ולא מהווה סיכון מיידי לישובים על כביש 44. כמו כן, באזור השריפה על כביש 44 ישנם שלושה מוקדי שריפה גדולים עיקריים שעדיין פעילים. באזור הר תנופה, באזור הישוב תרום ומזרחית לקיבוץ הראל. לפי המשטרה, עיקר הנזק ברכוש נגרם בקיבוץ הראל שהאש כילתה בו בתים, מחסנים, רכבים וציוד חקלאי, וכן נשרפו מאות רבות של דונמים, מהיער והחורש סביב היישובים, כפר אוריה, הראל, מעוז ותרום. תושבי קיבוץ הראל ותרום לא מורשים עדיין לחזור לבתיהם.

 

הבוקר הודיעה המשטרה כי מהשעה 8:00 תותר חזרת תושבים ליישובים שילת, גמזו, כפר דניאל. כביש 443 יישאר סגור בשלב זה לתנועת אזרחים בקטע שבין מחלף בן שמן למודיעין.

 

גל החום יימשך היום עם ערכי טמפרטורות קיצוניים וחריגים ברחבי הארץ. עומס חום כבד עד קיצוני ישרור בכל אזורי הארץ. בשעות אחר הצהריים הרוחות יתחזקו ובדרום הארץ ייתכנו סופות חול. לצד זאת, צפויה הקלה מסוימת בשרב, בעיקר לאורך מישור החוף. בלילה יחדור אוויר קריר יותר ולח לרוב חלקי הארץ. בשבת כבר תחול ירידה חדה בטמפרטורות. הטמפרטורות החזויות היום והלילה: קריית שמונה 42-21, קצרין 39-18, צפת 36-18, טבריה 45-21, נצרת 39-19, חיפה 39-21, תל אביב 37-20, ירושלים 40-18, אשקלון 37-20, עין גדי 48-28, באר שבע 44-19, ערד 42-19, מצפה רמון 39-18 ואילת 43-28.

שריפה במבוא מודיעים (צילום: כבאות והצלה)
השריפה במבוא מודיעים(צילום: כבאות והצלה)

שריפה במבוא מודיעים (צילום: כבאות והצלה)
הנזק הכבד(צילום: כבאות והצלה)

בית שנפגע מהשריפה בקיבוץ הראל (צילום: AFP)
בית שנפגע מהשריפה בקיבוץ הראל(צילום: AFP)

בית שנפגע מהשריפה בקיבוץ הראל (צילום: AFP)
קיבוץ הראל(צילום: AFP)

שריפה שריפת בתים אש עשן הרס קיבוץ הראל (צילום: כיבוי והצלה מחוז י-ם)
הרס בקיבוץ הראל(צילום: כיבוי והצלה מחוז י-ם)

שריפה במבוא מודיעים (צילום: כבאות והצלה)
הנזק במבוא מודיעים(צילום: כבאות והצלה)

אינפו גרפיקה גל השריפות גלי שריפות שריפה תמונת מצב ()

מוקד שריפות אש חושך בלילה (צילום: אוהד צויגנברג )
מוקדי השריפות(צילום: אוהד צויגנברג )

כוחות כיבוי שריפה ליד כפר אוריה וקיבוץ הראל (צילום: EPA )
כוחות כיבוי ליד כפר אוריה וקיבוץ הראל(צילום: EPA )

צילום של המסוק המשטרתי באזור יער בן שמן (צילום: דוברות המשטרה )
צילום של המסוק המשטרתי באזור יער בן שמן(צילום: דוברות המשטרה )

בית שנפגע מהשריפה בקיבוץ הראל (צילום: AFP)
בית שנפגע מהשריפה בקיבוץ הראל(צילום: AFP)

גלעד מסטאי, מנהל אזור החוף והשפלה בקק"ל התייחס להיקף הנזק שנגרם ליער בן שמן: "הנזק עצום לא רק ליער אלא גם לבעלי החיים. זה מארג חיים שלם. נשרפו שטחים נרחבים מאוד של היער שהוא הריאה הירוקה של גוש דן. לא ציפינו למכה כל כך כואבת לאחר שלילה שלם סרקנו את היער והוצאנו אנשים והחוצה שהדליקו מדורות. קשה להעריך כמה עצים נפגעו ונשרפו, מדובר באחד הנזקים הגדולים ביותר שנגרמו ליער במרכז הארץ".

 

בשל השריפה ביער בן שמן נחסם לתנועה כביש 443 מצומת שילת עד צומת בן שמן עד להודעה חדשה, ומלבד מבוא מודיעים פונו התושבים מהיישובים: גמזו, שילת, כפר רות, נאות קדומים, מתקן אדם, כפר דניאל, ומפארק הקופים. כאמור, המשטרה אישרה חזרת תושבים לשלושה מיישובים אלו.

 

יוסי אלימלך מנכ"ל מועצת חבל מודיעין אמר כי חלק מהמשפחות במבוא מודיעים נמצאות בקניון במודיעין ויעשו את הלילה בכפר הנוער בן שמן. עובדים סוציאליים ילוו את המשפחות. ביישובים שילת גמזו וכפר דניאל, נערכים ללינה של 3,500 איש מחוץ לביתם.

 

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, מסר: "זו לא השריפה הראשונה שהמועצה חווה. היכולת לנהל את האירוע ולהישמע להוראות כוחות הביטחון, כיבוי האש ומד"א היא המפתח להצלת חיים ומניעת נפגעים. נקיים הערכת מצב בשעות הבוקר המוקדמות ונערך בהתאם לכל תרחיש. אני מבקש מהתושבים לגלות ערנות ובמקרה של שריפה לדווח בזמן אמת למוקד המועצה - 8108*".

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן קיים אתמול הערכת מצב עם מפכ"ל המשטרה, נציב כבאות וההצלה, מד"א, רשות החירום הלאומית והשלטון המקומי בנוגע לגל השריפות ומאמצי הכיבוי. ארדן אף שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שהנחה על הבאת סיוע אווירי בינלאומי לכיבוי שריפות.

 

 

מפה מזג אוויר  ()
מוקדי השריפות ברחבי הארץ

  

 

 

חזאי "מטאו טק" צחי וקסמן הסביר אתמול לאולפן ynet כי "המצב לא לטובתנו עקב הטמפרטורות הגבוהות והיובש הקיצוני. הלחות היחסית נמוכה מ-10% וזה מעודד את האש, הדבר היחיד שהוא לא נורא הוא שהרוחות לא חזקות מספיק אז עדיין ניתן להשתלט במקומות מסוימים על האש".

 

מהשירות המטאורולוגי נמסר כי גל החום שהחל ביום רביעי התגבר אתמול וברחבי הארץ נמדדו טמפרטורות קיצוניות: 43 עד 45 מעלות במישור החוף המרכזי והדרומי, בשפלה, בצפון הנגב, בעמק יזרעאל, בבקעת הירדן ובערבה, 39 עד 42 מעלות במישור החוף הצפוני, בעמק החולה ובכנרת, 35 עד 37 מעלות בהרים ו-33 עד 36 מעלות ברצועת החוף. בשתי תחנות של השירות נשבר השיא לחודש מאי: חוות הבשור (44.7 מעלות) ומעלה אדומים (40.4 מעלות). יש לציין כי בתחנה בבשור זהו שיא לכל חודשי השנה. כאמור, גל החום יימשך גם היום.


פורסם לראשונה 23/05/2019 23:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כבאות והצלה מחוז מרכז
ההרס במבוא מודיעים
צילום: כבאות והצלה מחוז מרכז
מומלצים