שתף קטע נבחר

חשד להצתה בשריפה שחוללה חורבן במבוא מודיעים

בשירותי הכיבוי מסרו כי החשד עלה בעקבות כמה מוקדי אש שהתגלו במושב, ש-40 מתוך 50 הבתים בו נשרפו. נבדקות הסיבות גם לשריפות נוספות בגל שהחל ביום חמישי

 

 

בשירותי הכבאות הארציים הודיעו הבוקר (יום א') כי נבדק חשד להצתה בשריפת הענק שחוללה חורבן במושב מבוא מודיעים ביום חמישי - וכילתה 40 מתוך 50 הבתים שבו.

 

לפי שירותי הכיבוי, כבר למחרת השריפה, ביום שישי, צוותי חוקרים מאגף החקירות של הכיבוי, בסיוע כלבים וציוד טכנולוגי נוסף, הגיעו לזירה כדי לחקור את הסיבות לפרוץ השריפה. זאת, בהמשך לחקירה המתבצעת על-ידי אנשי הכיבוי במספר מוקדים נוספים ברחבי הארץ שבהם פרצו שריפות.

שריפה מבוא מודיעים  (צילום: AFP)
שרידים מפויחים במבוא מודיעים (צילום: AFP)

שריפה במבוא מודיעים  (צילום: EPA)
אחד הבתים שעלו באש(צילום: EPA)

שריפה  במבוא מודיעים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

רכבים אשר נשרפו במבוא מודיעים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שריפה בקיבוץ מבוא מודיעים (צילום: כבאות והצלה מחוז מרכז)
השריפה במושב ביום חמישי(צילום: כבאות והצלה מחוז מרכז)

שריפה בקיבוץ מבוא מודיעים (צילום: כבאות והצלה מחוז מרכז)
(צילום: כבאות והצלה מחוז מרכז)

ממצאי החקירה במבוא מודיעים, נמסר, מעלים כי ישנם מספר מוקדים לשריפה במקום - מה שמעלה את החשד להצתה. בכיבוי הוסיפו כי החקירה עדיין נמשכת.

 

שלשום מסרו בשירותי הכבאות כי בחלק מהשריפות, בכרמיה שבעוטף עזה ובקיבוץ הראל שניזוק קשות גם הוא ועשרה מבתיו עלו באש, נבדקת אפשרות שהחלו מכשל חשמלי בכבל של חברת החשמל - ולא ממדורות ל"ג בעומר. לגבי השריפה במבוא מודיעים נמסר אז כי היא עדיין נבדקת.

שריפות הענק במספרים ()

בחברת החשמל אמרו מנגד כי מדובר בבדיקה ראשונית בלבד שנעשתה על ידי חוקר שריפות של הכבאות, וממצאיה עומדים בסתירה לבדיקה שנערכה על ידי חוקר שריפות מטעם חברת החשמל. לפיכך, הוחלט על ידי הגופים להקים צוות משותף לבדיקת מקור הדליקה והפקת הלקחים בהתאם.

 

אמש, הודיעו בשירותי הכיבוי על סיום מבצע "חומת אש" לטיפול בגל השריפות. יותר מאלף כבאים השתפו ב-1,023 שריפות בסך הכול, ו-13 מהם נפגעו באורח קל. לכבאים הרבים סייעו יותר מ-300 מתנדבים, והם פעלו בטמפרטורות קשות ביותר של 40 עד 45 מעלות צלזיוס.

מטוס כיבוי מעל יער סמוך לקיבוץ הראל (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

כל 12 מטוסי הכיבוי של ישראל פעלו באירועים, בסיוע תשעה כלי טיס מחמש מדינות – מצרים, קפריסין, יוון, קרואטיה ואיטליה. 120 גיחות בוצעו. "טייסת הכיבוי פעלה בסבבי הטלת חומרי כיבוי רציפים, בסיוע מסוקי משטרת ישראל ומטוסים זרים", הוסיפו בכיבוי האש.

 

נזק עצום נגרם גם לסביבה. 7,940 דונם שטחי קק"ל ורשות הטבע והגנים עלו באש. אחד מאתרי הטבע שניזוקו קשות הוא יער בן שמן. "הנזק עצום לא רק ליער אלא גם לבעלי החיים. זה מארג חיים שלם. נשרפו שטחים נרחבים מאוד של היער שהוא הריאה הירוקה של גוש דן", אמר גלעד מסטאי, מנהל אזור החוף והשפלה בקק"ל.

 

 

תושב מבוא מודיעים: "אין גורם ממשלתי שאמר שהוא בא לסייע ליישוב"

ישראל פורטנוי ועמירם לוי, תושבי מבוא מודיעים, הגיעו הבוקר למושב שספג נזק רב אחרי השריפות הקשות באזור עקב השרב הכבד. "לא נותנים לי להיכנס בכלל, חסמו את הכניסה ליישוב. כנראה לא רוצים שכל הנזק ייצא החוצה, שאנשים יראו את המה שהיה כאן. יש כאן אסון טבע ברמה לאומית. הכל נשרף. אין כאן יישוב, 50 בתים מתוך 60 נשרפו", סיפר לוי.

 

אתמול הצליח להיכנס לביתו שנשרף. הוא שחזר את רגע הכניסה לבית: "לא נשאר כלום. כל מה שהיה בתוך הבית נשרף. יש שם אפר, אין שם כלום". הוא מספר כי טרם דיברו עם התושבים שבתיהם נשרפו בנוגע למציאת פתרונות וסיוע: "אין מי שפונה אלינו ומדבר איתנו. יש את ראש המועצה שפונה ומנסה לעזור, אבל אין שום גורם ממשלתי שבא ואומר שהוא בא לסייע ליישוב".

 

פורטנוי איבד את אוסף הגיטרות שלו והאולפן הביתי שבנה בביתו שביישוב. הוא מספר כי כלל לא חשב לנסות להציל את האוסף: "לא חשבנו שנגיע בכלל למקרה קרוב לזה. אמרו לנו 'צאו החוצה לכו לכניסת המושב', באותו זמן גם ניגנתי על גיטרה אחת אז היה לי את זה ביד ממש במקרה. לא היה עליי אפילו ארנק ולא היה לי תעודת זהות. זו הפעם האחרונה שהייתי בבית, ולא נשאר שום דבר". היום ראה את ביתו לראשונה מאז השריפה וסיפר על המראות הקשים: "סרט אימה, פשוט סרט אימה. אין מה להגיד. זה משהו שלא חשבת שתראה בחיים".

 

 

 

נעמה וילוז'ני, שביתה נשרף כליל, סיפרה: "נעמה: איבדנו הכל. הבית שלנו הפך לתל אפר, חיים שלמים שעלו באש". היא סיפרה כי משפחתה נמצאת כעת בקיבוץ צובה". על התחושות בהגעה לקיבוץ אחרי השריפה: "מרגיש שעברנו סוג של שואה קטנה. היו פה חיים שנקטעו ברגע. לא כל מי שגר כאן נהרס לו הבית, אבל ללכת בקיבוץ הרפאים במשך שלושה ימים ולהאכיל את החתולים העזובים זה תחושת אובדן עמוק".

 

היא סיפרה כי למשפחתה שני כלבים וכי רק אחד מהם נמצא עם המשפחה, כשגורל הכלב השני עדיין אינו ברור. היא סיפרה עוד כי שני החתולים של המשפחה נותרו בקיבוץ וכי הם צריכים להתגנב פנימה כדי להאכיל אותם עקב זיהום האוויר הקשה".

 

היא אמרה עוד: "אנחנו חלק ממועצה מקומית במטה יהודה שפעלה בצורה יוצאת דופן וכל הישובים מסביב נתנו כאן תמיכה בקנה מידה שאי אפשר להביע. כל תודה לא תספיק. זה צריך לחזק אותנו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כבאות והצלה
שרידי רכבים מפויחים במושב
צילום: כבאות והצלה
מומלצים