שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בלי מחיר למשתכן, קיפאון בחודש מרץ במכירת דירות חדשות
  עם זאת, הזוגות שעבורם מדובר בדירה ראשונה, חזרו למחיר למשתכן ורשמו את הרמה הגבוהה ביותר מתחילת התוכנית; משפרי הדיור נאלצים להמתין בממוצע 16 חודשים עד למכירת הדירה הישנה

  חודש מרץ הסתיים עם רכישה של 9,700 דירות, עלייה של 7% בהשוואה למרץ 2018 ועלייה בשיעור דומה בהשוואה לחודש הקודם (פברואר 2019). כך עולה מנתוני הכלכלן הראשי באוצר אשר פורסמו היום (א'). עם זאת, בניכוי העסקאות של מחיר למשתכן, אשר הגיעו לשיא בחודש מרץ ועמדו על 1,500 דירות, מדובר בקיפאון של ממש, וזו אחת הרמות הנמוכות שנרשמו בחודש מרץ בעשור האחרון.

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

   

  בתוך שנה: התייקרות של עד 17% בשכר הדירה

  הארנונה מתייקרת: כמה תשלמו ביישוב שלכם?

  מחירי הדירות חוזרים לעלות: טיפסו בשנה האחרונה ב-0.5%

   

  הרכישות של מי שעבורם זוהי דירה ראשונה הסתכמו ב-5,200 דירות מתוכן 1,500 דירות במחיר למשתכן - הרמה הגבוהה ביותר של רכישות אלה מאז החלה התוכנית. בשוק החופשי חלה עלייה ברכישות הזוגות הצעירים בשיעור של 5% בהשוואה למרץ אשתקד.

   

  אילוסטרציה (צילום: ישראל יוסף)
  אילוסטרציה(צילום: ישראל יוסף)

  משפרי הדיור רכשו בחודש זה 3,300 דירות, ירידה של 4% בהשוואה למרץ 2018, ומספר החודשים שבהם דירה עומדת על המדף מרגע רכישת הדירה החדשה עמד על 16 חודשים - עלייה של חצי שנה בהשוואה למרץ אשתקד.

   

  מבחינת מספר הדירות החדשות שנמכרו בחודש זה, עולה כי נמכרו 3,500 דירות, מהן כאמור 1,500 במחיר למשתכן, כלומר, בשוק החופשי נרכשו 2,000 דירות

  בלבד. בהשוואה למרץ 2018 מדובר בגידול של 29% במספר הדירות החדשות שנמכרו, אך מקורו בגידול בשיעור של כ-80% במכירת דירות מחיר למשתכן. בניכוי עסקאות מחיר למשתכן מדובר על של 5% במכירת דירות בשוק החופשי בהשוואה לחודש מרץ 2018, ובירידה של 10% בהשוואה לפברואר השנה.

   

  גידול במכירת דירות חדשות בחדרה 

  הפילוח הגיאוגרפי מצא כי הגידול במכירת הדירות החדשות התרכז באזור חדרה ובאזור תל אביב, בעוד ביתר האזורים נרשמה ירידה או יציבות במכירות. הסיבה לכך היא המשכו של מבצע המכירות בשכונת אור ים באור עקיבא אשר הובילה לגידול של 156% באזור זה.

   

  כמו כן, מקורה של העלייה במכירת דירות חדשות באזור תל אביב הוא בעיקר בפרויקטים של התחדשות עירונית - תמ"א 38/פינוי בינוי. מדובר על גידול של 32%, כאשר הגידול במכירות פרויקטים להתחדשות עירונית הוא בשיעור של 75%, בעוד במכירת דירות "רגילות" הגידול עמד על 17% בלבד. פער המחירים בין פרויקטים להתחדשות עירונית לבין הפרויקטים הרגילים עומד על כ-18% (לטובת הפרויקטים "הרגילים").

   

  גם באזור המרכז נרשמה עלייה כאשר הדירות בהתחדשות עירונית היוו 56% מסך העסקאות. עוד עולה מהסקירה, כי תזרים המזומנים של הקבלנים ממכירת דירות חדשות כולל מחיר למשתכן עמד בחודש זה על 5.6 מיליארד שקל, עלייה של 18% בהשוואה למרץ אשתקד.

   

  משקל המשקיעים אשר היקפם הצטמצם בהדרגה בשנים האחרונות ירד גם בחודש זה בשיעור של 8% בהשוואה למרץ אשתקד, זאת לאחר עלייה חריגה בחודש פברואר השנה אשר נבעה מהיקף רכישות באזור חדרה, אשר המשיכה להוביל את היקף ההשקעות גם במרץ אם כי בשיעור נמוך יותר ב-30%. מנגד, ירידות בהיקפי ההשקעות נרשמו באזור רחובות והמרכז ובשיעור של 23%. בחודש מרץ נגרעו 700 דירות ממלאי הדירות המוחזקות בידי משקיעים, ומאז אפריל 2016 אז החלה להירשם ירידה במלאי, נגרעו 17 אלף דירות אשר הוחזקו בידי משקיעים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים