שתף קטע נבחר

מחאת הכיפות של הגרמנים: "כולנו חובשים כיפה"

"הכיפה שייכת לגרמניה": עמוד השער של העיתון הגרמני החשוב ביותר מוקדש לסערת הכיפות: לצד כיפה בגודל אמיתי עם הוראות גזירה - קורא העורך הראשי לקוראי העיתון: "אם יש אפילו יהודי אחד בגרמניה שאינו מרגיש שהוא יכול לחבוש כיפה מבלי להסתכן, אז כולנו חובשים כיפה"

 

 

לא רק הקהילה היהודית - מחאת הכיפות של גרמניה: ה"בילד" – העיתון החשוב ביותר בגרמניה (ולמעשה, הנפוץ באירופה כולה) – יפרסם היום (ב') בעמוד השער שלו כתבת הזדהות עם הקהילה היהודית במדינה, זאת לאחר סערת הכיפות שגרמה התבטאותו של נציב המאבק באנטישמיות בגרמניה בסוף השבוע, שהמליץ ליהודים לא לחבוש כיפה במדינה למען ביטחונם.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

במחווה יוצאת הדופן יפרסם ה"בילד" בעמודו הראשון כיפה עם הנחיות "גזור ועשה זאת בעצמך". העורך הראשי של העיתון, יוליאן רייכלט, מפרסם טור ובו הוא קורא לציבור הגרמני לחבוש כיפה ברחוב לאות הזדהות עם יהודי גרמניה, כאקט מחאה נגד ההצהרתו של נציב ממשלת גרמניה למאבק באנטישמיות, פליקס קליין.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

רייכלט צייץ אמש בחשבון הטוויטר שלו: "אם יש אפילו יהודי אחד בגרמניה שאינו מרגיש שהוא יכול לחבוש כיפה מבלי להסתכן, התשובה היחידה שלנו צריכה להיות שכולנו חובשים כיפה".

 

שער העיתון הנפוץ בגרמניה, ה
שער העיתון הנפוץ בגרמניה, ה"בילד"

 

הכותרת הראשית של העיתון היא "הכיפה שייכת לגרמניה", ורייכלט כותב עוד כי לא יעלה על הדעת שאנשים לא יוכלו ללכת עם כיפה ברחובות גרמניה, בוודאי לנוכח עברה של המדינה.

 

"זו מחווה מעודדת ומרגשת"

בראיון לאולפן ynet אומר הרב יהודה טייכטל, רבה הראשי של ברלין, כי המחווה של העיתון מרגשת ומעודדת גם יחד: "המסר שלנו הוא שצריכים דווקא עכשיו להיות גאים, וחלילה לא להחביא את הכיפה... בשום פנים ואופן לא להסתיר את הזהות שלנו.

 

הוא הזכיר את דבריו של שגריר ארה"ב בגרמניה, שכתב בחשבון הטוויטר שלו כי יש לעודד את חבישת הכיפה. "יש כוונות טובות", אומר הרב טייכטל, "אבל זה לא מה שיעזור לנו. בגרמניה יש היום מעל 200 אלף יהודים, והם צריכים לקבל מסר של עידוד והתחזקות".

 

הרב אמר כי הוא מקווה שהמחווה של הנפוץ שבעיתוני גרמניה תביא לשינוי תודעתי כלשהו. "יש סיבה לדאגה אבל יש גם הרבה דברים חיוביים. המסר של הפוליטיקה, ההנהגה, צריך להיות של התחזקות ועידוד, וזה גם המסר שלנו".

 

האם מסוכן ליהודים להסתובב עם כיפה באזורים מסוימים של גרמניה?

"יש מעוזים, מקומות מסוימים למשל במזרח גרמניה, שצריך לנהוג שם יותר בזהירות. יש עלייה של אנטישמיות באופן כללי בעולם וגם בגרמניה. דווקא בעיירות הגדולות וגם במקומות אחרים לא צריך לפחד, צריך לקחת מה שנדרש מבחינה ביטחונית, וללכת בגאון יעקב. זו הדרך שלנו".

 

"נמשיך ללכת עם כיפה בגאווה"

רבה של ברלין, הרב יהודה טייכטל, אמר מוקדם יותר כי "המאבק באנטישמיות הוא בראש סדר העדיפויות, ולכן אנחנו מעריכים כי הממשלה נותנת לזה את תשומת הלב מטעם נציגה בעניין זה. עם זאת אסור להתבלבל: הכיפה היא סמל מובהק לזהות יהודית, ולכן נמשיך ללכת איתה בגאווה - וכך נמליץ לכל יהודי".

 

 

הרב טייכטל הדגיש כי כל אמצעי הביטחון צריכים להילקח בחשבון, אך "הסתרת הזהות היהודית מעולם לא הייתה הפיתרון. אנחנו תמיד צריכים להיות מודעים לזהות שלנו. בלי עבר איו עתיד. עם ישראל חי".

 

קליין אמר בראיון לעיתון מרשת "Funke" הגרמנית כי הוא לא ממליץ ליהודים במדינה לחבוש כיפה בכל מקום ובכל זמן בגרמניה, מחשש לבטחונם. בתגובה תקף נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין את הדברים וכינה אותם "כניעה לאנטישמיות": "כניעה שכזו כמוה כהודאה בכך שיהודים אינם בטוחים, שוב, על אדמת גרמניה".

 

שגריר ישראל בגרמניה, ג'רמי יששכרוף, הבהיר אף הוא כי "הסתרת הזהות היהודית של הפרט לא יכולה להיות הפתרון לבעיית האנטישמיות המתגברת בגרמניה", ודרש "אכיפה נוקשה באמצעות מלוא כוחו של החוק, על מנת להבטיח את שלום הקהילה היהודית במדינה".

פורסם לראשונה 26/05/2019 23:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שער הבילד - כיפה ענקית לגזירה
מומלצים