שתף קטע נבחר

הרב של ירושלים: "דגלי הגאווה הם פגיעה ברגשותינו"

בריאיון לאולפן ynet תקף הרב אריה שטרן את החלטת העירייה לקשט את העיר בדגלי הגאווה, והבהיר כי "רוב הציבור הירושלמי פגוע. בערב מתן תורה הקיפו את העיר בדגלים שמבטאים התנגדות לדברי תורה". יו"ר "הבית הפתוח": "לא נתחבא ולא ניתן לאף אחד להחביא אותנו"

 

לקראת מצעד הגאווה בירושלים - הרב הראשי של העיר דורש לבטל הנפת דגלי גאווה בבירה, ומכנה זאת "פגיעה ברגשות הציבור הירושלמי". בריאיון לאולפן ynet תוקף הרב אריה שטרן את ההחלטה לקשט את העיר בדגלי הקהילה הגאה: "העניין הוא איך נראה המרחב הציבורי של המדינה, איזה ביטוי נותנים לזה מטעם העיר".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

לדברי הרב, "העירייה מייצגת את האוכלוסייה, ולא איזו קבוצה קטנה של אנשים, או אפילו קבוצה משמעותית... כשמניפים דגלים אני כאילו שותף בזה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"אני חושב שאני יכול להיות פה לחלקים גדולים בציבור הירושלמי, ואולי אפילו לרובו, שמרגיש פגוע כאשר מדובר בהזדהות לכאורה עם דבר שהוא אסור מהתורה", מוסיף רבה הראשי של ירושלים. "אז המחאה לא נוגעת למצעד, ולא למה שכל אחד עושה בביתו. אנחנו לא מדברים על זה, זה לא הנושא ולא העניין".

 

"דגל ההתנגדות לדברי תורה"

במכתב ששלח אתמול (יום ב') לראש העיר, משה ליאון, ופורסם ב-ynet כינה את המצעד "החרפה הזאת, במיוחד עכשיו, בימים הקדושים שבין יום ירושלים לחג השבועות" – ודרש ממנו לתת הוראה "שלא להניף את הדגלים שמכערים את העיר". 

 

הרב אריה שטרן נגד דגלי הגאווה ()
הרב אריה שטרן נגד דגלי הגאווה

 

בריאיון ל-ynet הוא מסביר: "הנפת דגלים מטעם העירייה זה מעין ביטוי של השתתפות והזדהות ידידותית... אבל הדגלים לא יכולים להיות מתאימים כשמדובר על נושא שהוא קודם כל שנוי במחלוקת, ושנית, רוב הציבור הירושלמי פשוט פגוע, בגלל שמדובר בסופו של דבר על עניין שהוא איסור מהתורה".

 

גם העיתוי מפריע לו: "עוד מצאו את הזמן בערב מתן תורה. בערב מתן תורה הקיפו את העיר בדגלים שמבטאים התנגדות לדברי תורה. כולם מתגאים בזה שעושים שיעורי תורה בכל מקום, וזה דבר נפלא ויפה, ומה כתוב בתורה, ריבונו של עולם? מה כתוב בתורה? וכנגד זה יניפו את הדגלים בליל חג השבועות, או בימים שלפניו כשמתכוננים למתן תורה?"

 

"איפה הרב היה לפני שנה ושנתיים?"

ערן גלובוס, יו"ר "הבית הפתוח" בירושלים, האשים בתגובה את הרב שטרן ב"הקצנה קשה". "ממי שביקר את הפצועים אחרי הדקירה במצעד בשנת 2015, הוא הפך לאחד האנשים שמובילים להכי הרבה פילוג ושנאה בעיר", אמר.

 

"14 שנים נתלים דגלי גאווה במצעד הגאווה והסובלנות בירושלים, כפי שמקובל בכל עיר בעולם. גם הרב שטרן יודע את זה. הוא רב העיר מספר שנים, הוא מכיר. בשנים האחרונות הוא פנה אלינו וביקש שנסיר דגל אחד, שנמצא ליד בית הכנסת הגדול, ולמרות שאנחנו חושבים שאין שום דבר מעליב או פוגעני בדגל גאווה, בכל זאת הסרנו מתוך התחשבות ורצון לחיות ביחד. איפה הוא היה לפני שנה ושנתיים? למה עד השנה רק דגל אחד הפריע לו, והשנה פתאום לא?

 

"כשמחברים את הסיפור הזה להפלת תקציב 'הבית הפתוח', לקשיים מול המשטרה, ולתחושה שיש גורמים בירושלים שמבקשים לשנות את הסטטוס-קוו - אולי זה מסביר למה הרב שטרן לא רוצה שיהיו דגלי גאווה בכלל... יש לנו תחושה של קמפיין נגד 'הבית הפתוח' ונגד המצעד. חבל שהרב שטרן שיודע להשתמש במילים יפות ומדבר פה על 'סובלנות', לא אומר את הדברים שכתב, כשכינה את המצעד 'חרפה' ועל הדגלים ש'מכערים את העיר'. אני מצפה מהרב שטרן שהוא איש חכם ומרשים, שלא יתחבא מאחורי סיסמאות ריקות. אנחנו בכל מקרה לא נתחבא ולא ניתן לאף אחד להחביא אותנו".

 

"נדמה שפגיעה ברגשות זה חד-סטרי"

בתגובה, משיב הרב שטרן כי "גם לפני שנה ושנתיים פניתי לראש העיר שגם היה ידידי הטוב, ניר ברקת, ודיברתי איתו על הדבר הזה, וביקשתי ממנו שלפחות ליד בתי הכנסת לא יניפו את הדגלים האלה. אין פה שום הקצנה, גם היום כמו אתמול אני מחבב ומעריך כל אדם, גם מי שדרכו והתנהגותו האישית לא כל כך מוצאת חן בעיניי, וזה דבר ידוע. השתתפתי בעצרת לזכרה של שירה בנקי לפני כמה שנים". הוא שב והבהיר כי "אין מקום לאלימות במסגרת הזו".

 

הרב אריה שטרן נגד דגלי הגאווה ()
"רוב הציבור לא נמצא שם". מצעד הגאווה בירושלים

 

דבריך לא יעודדו הסתה ואלימות נוספת?

"לא, חס ושלום. הציבור הזה מבין עניין. בתוך עמי אני יושב, ואנשים מזדהים עם הרעיון שאני מבטא: הנח למצעד שיצעד, אבל מה לנו להופיע בדבר הזה כשותפים מהצד הציבורי על ידי הנפת דגלים. כולם מרגישים פגועים, זו ממש פגיעה ברגשות, ומשום מה נדמה שפגיעה ברגשות זה משהו חד-סטרי".

 

התושבים הערבים ואפילו חלק מהחרדים לא מתחברים ליום העצמאות. והינה, ביום העצמאות אף אחד לא נזעק ואומר: אל תתלו בחוצות העיר את דגלי ישראל.

"אני חושב שההשוואה הזו לא במקום. דגלי ישראל הרי זה מקור לגאווה של כולנו, גאווה גדולה בארץ ישראל, במדינת ישראל וברוך ה' שרוב הציבור דווקא מזדהה עם זה, מה שאין בנושא הנדון כאן. זה בדיוק הפוך, רוב הציבור לא נמצא שם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים