שתף קטע נבחר

באופוזיציה תקפו בציניות: "הציעו גם להחליף את הכיסא של חיימוביץ'"

אחרי שנודע על הצעת נתניהו למפלגת העבודה, תקפו מנהיגי האופוזיציה את הליכוד ונתניהו במליאה, אך מצאו גם זמן להומור: איימן עודה סיפר כי נתניהו אמר לו ש"יכיר בנכבה" תמורת ממשלה, וגנץ סיפר על ה"הצעה המדהימה" לחיימוביץ'

  

 

מנהיגי האופוזיציה עלו אחד אחרי השני הערב (ד') כדי לנאום במהלך הדיונים על הצעת החוק לפיזור הכנסת, ותקפו את ראש הממשלה ומפלגתו. חברי הכנסת לעגו לפרסומים על כך שבליכוד הציעו הצעות מרחיקות לכת למפלגת העבודה כדי שיצטרפו לממשלה.

 

בני גנץ בנאום במליאה (צילום: יואב דודקביץ' )
בני גנץ בנאום במליאה(צילום: יואב דודקביץ' )

איימן עודה (צילום: עמית שאבי)
איימן עודה(צילום: עמית שאבי)

יו"ר רע"ם תע"ל, ח"כ איימן עודה סיפר בציניות כי "נתניהו היה מוכן לסגת מהשטחים הכבושים, לבטל את חוק הלאום, להכיר בנכבה ולבטל את העוול ההיסטורי, ואני לא יודע מה להשיב לו, הוא אומר לי רק חוק החסינות וההתגברות ולא היה לי זמן להתייעץ איתכם ואני מסתכל על השעון, מתי אני צריך לענות לו, הוא אמר שזו לא טקטיקה מול ליברמן, שזה אמיתי".

 

עודה הוסיף: "חשבנו על הדברים שהחשובים לחברה באמת, על העובדות שמרוויחות 20 אחוז פחות מהעובדים, על אישה שנרצחה עי בן זוגה אחרי שהתעלמו על תלונותיה, פועל בניין שנפל אל מותו בגלל רשלנות, מבוגר שנאלץ לשכב במסדרון בית חולים, שכר מינימום שמאלץ הורים לעבוד בשלוש משרות. הדברים שחשובים לכלל האזרחים. יותר משנתניהו צריך ללכת לכלא הוא צריך להיות מודח בגלל המדיניות שלו".

 

ח"כ סתיו שפיר (העבודה) פרסמה תמונה עם ח"כ עאידה תומא סולימאן וכתבה: "השגתי תמונה נדירה עם מי שקיבלה הרגע הצעה להיות שרת הביטחון הערבייה הראשונה".

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ היה ציני גם הוא ואמר: "שמענו חלק מההצעות שעלו בניסיון להסיט אנשים, כל מיני הצעות מרחיקות לכת. אבל יש דבר אחד שבאמת הדהים אותי, מיקי קיבלה הצעה שיחליפו לה את כיסא העור בכיסא אחר".

 

יאיר לפיד ברחבת המליאה (צילום: יואב דודקביץ' )
יאיר לפיד ברחבת המליאה(צילום: יואב דודקביץ' )

אבי גבאי בנאום במליאה (צילום: יואב דודקביץ' )
אבי גבאי בנאום במליאה(צילום: יואב דודקביץ' )

שלי יחימוביץ' בנאום במליאה (צילום: יואב דודקביץ' )
שלי יחימוביץ' בנאום במליאה(צילום: יואב דודקביץ' )

אחר כך אמר ברצינות: "היינו בתקופת בחירות וחווינו התקפות אישיות וירידה למקומות נמוכים בצורה בלתי רגילה, אני מניח שאם יהיו בחירות פעם נוספת זה יקרה שוב, אבל ללכת לאמא של חברת הכנסת עומר ינקלביץ' להפעיל עליה את כל הרבנים בסביבה כשכל מה שהיא מנסה לעשות זה לשבת בסיעה של 35 ח"כים ולייצג את המגזר החרדי. ככה זה קרה, הייתה אחת שניסתה לקרב וניסו לגרום לה להרחיק, ממש בושה".

 

 

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד ניסה לפנות לחברי הליכוד שעלו לדבר אחרי מנהיגי האפוזיציה והפציר בהם להתנגד לנתניהו: "עוד מעט יתחיל מצעד הפחדנים, שישבו מפוחדים וילחצו על כפתור שהם לא מאמינים בו, אתם לא יודעים שזה בזוי? יולי, גלעד, סער, לא יודעים שזה מבזה? צחי שהיה שר משפטים לא יודע שהוא נותן את ידו למשהו עקום? המדינה רוצה ממשלה עובדת, בלי סחטנות ובלי ראש ממשלה שחשוד בפלילים. אנחנו יודעים ויכולים לתת לה את השקט שאותו היא רוצה".

 

 

מוקדם יותר הערב, אחר שבכירים בעבודה זומנו למשרדו של יו"ר המפלגה אבי גבאי כדי לדון בהצעה מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו להצטרף לממשלה, גבאי הודיע כי במפלגה החליטו לדחות את ההצעה. בכירים בעבודה אמרו ל-ynet: "נתניהו הציע לנו עד חצי המלכות. תיק המשפטים לשלי יחימוביץ׳ ונשיאות המדינה לעמיר פרץ". הפנייה לגבאי פורסמה לראשונה ב-ynet .

 

 
 

גבאי עלה לנאום במליאת הכנסת והתייחס לפנייה מצד נתניהו שנדחתה: "הבחירות האלה מיותרות. אין לאיש מ-120 חברי הכנסת ספק בכך. הבחירות האלה מיותרות למיליוני אזרחי ישראל. הן תוצר של פוליטיקה צינית. 

 

"יש לנו חוק כל כך הגיוני, הנשיא מתייעץ, מטיל את המנדט להרכבת ממשלה, נותן הארכה. ואם לא מתאפשר אז נותן לחבר כנסת אחר את ההזדמנות. הכל הגיוני ונכון. עוד לא קמה ממשלה, ולכן האופוזיציה צריכה לבקש את ההזדמנות להקים ממשלה ואני מקווה מאוד וקורא לנשיא לתת את המנדט לח"כ גנץ.

  

"רבותיי, בחודש האחרון היו אלינו מספר פניות להצטרף לממשלה. דחיתי את כולן על הסף. היה ברור שהן לא רציניות ושאין בהן דבר מהדברים שחשובים לנו. אתמול קיבלנו פניה נוספת, שנראתה רצינית יותר. החלטתי לבדוק ולשקול ולא להגיב תגובה פבלובית. אני יודע, הכי קל לומר מיד לא. אני מאלה שבאמת ובתמים מאמינים שהדמוקרטיה הישראלית בסכנה של ממש".

 

לפניו נאמה חברת הכנסת שלי יחימוביץ במליאה וסיפרה על הפנייה: "החל מהבוקר התחלנו לקבל כמה מאיתנו, הצעות רציניות מכיוון רה"מ נתניהו להצטרף לממשלתו. כמובן, הכל מצופה חלב ודבש וחופן הבטחות ולא תהיה פיסקת התגברות ולא יהיה חוק חסינות , ואז באחת השיחות האלה עם אדם שאני מאוד מעריכה את יושרתו, למרות תהום פעורה בינינו, אמרתי אוקיי, זורמת איתך - אם נקבל את תיק המשפטים, לא תהיה פגיעה בבית המשפט העליון, ורה"מ לא יבקש חסינות מוועדת הכנסת.

 

אז הוא אמר לי: 'לא. זה לא. אי אפשר לפגוע בזכות המוקנית שלו לבקש את החסינות מוועדת הכנסת. ותיק המשפטים, מה פתאום, הוא בכלל לבית היהודי'". 

 

"אז איזה פתי יאמין שיש כוונה כנה בספין הזה. איזה פתי יכשיר את השרץ הזה ומי מאמין לו בכלל, לרה"מ. מי יאמין להבטחות כאלה כשאנחנו יודעים שבבסיס כל הכאוס שאנחנו בו יש רק תשוקה אחת ורצון אחד ממוקד. לא להיכנס לכלא. לא לתת את הדין, לא לעבור הליכי משפט. לפתע פתאום הוא מוכן לוותר על כל אלה לטובת הספין הזה?".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ'
בני גנץ במליאה
צילום: יואב דודקביץ'
מומלצים