שתף קטע נבחר

זהירות - אפליקציות היכרויות עלולות לגרום להפרעות אכילה

חוקרים מצאו שיעור גבוה של שימוש במשלשלים, הקאות מכוונות, ובליעת סטרואידים אנבוליים בקרב המשתמשים באפליקציות היכרויות. המטרה: להיראות רזה יותר ושרירי יותר בצורה מסוכנת. החוקרים: ממצאים מדאיגים

הסכנה שבהיכרויות און ליין: גברים ונשים המשתמשים באפליקציות היכרויות עשויים להיות בסיכון מוגבר להפרעות אכילה וירידה לא מבוקרת במשקל, כך עולה ממחקר המתבסס על סקר בקרב 1,700 בוגרים ופורסם בכתב העת להפרעות אכילה, Eating disorders journal.

 

החוקרים מצאו שיעור גבוה של הקאות מכוונות, שימוש במשלשלים והפרעות אכילה נוספות במטרה לרדת במשקל במהירות ובצורה מסוכנת.

 

קיראו עוד על הפרעות אכילה:

הפרעת אכילה כרונית: האם יש מצב שלא ניתן לטפל בה?

כשההקפדה על אוכל בריא הופכת לאובססיה

עבדות ללא חירות: הכלא של הפרעת האכילה

 

אישה גולשת באתר היכרויות (צילום: Shutterstock)
ירידה במשקל כדי להיראות רזים יותר(צילום: Shutterstock)

 

קשה שלא להפריז בהצלחת אפליקציות ההיכרויות, ההולכות ומשתלטות על שוק הדייטים בארץ ובעולם. על פי ההערכות, השימוש ההולך וגובר באפליקציות ההיכרויות הביא לא רק לקושי במציאת זוגיות ארוכת טווח, אלא תרם גם לשיעור הגבוה של מחלות מין.

 

אפליקציות ההיכרויות הפופולריות ביותר בעולם הם טינדר המיועד לגברים ונשים הטרוסקסואלים, וגריינדר המכוון לקהילה הגאה. אפליקציות אלה מזהות את מיקומכם ביחס למיקום שאר המשתמשים באפליקציה באותו רגע, ומאפשרות לבחור בין המשתמשים, ולהכיר בצורה מהירה.

 

נהוג להתייחס לאפליקציות אלה כאפליקציות היכרויות למטרות סקס, אולם לעתים הן הובילו גם למערכות זוגיות ממושכות ואף לחתונה.

 

רוצים להיראות רזים יותר

במהלך המחקר החוקרים השוו את התנהגות אנשים המשתמשים באפליקציות לבין אלה שאינם משתמשים בהן. החוקרים מצאו שאפליקציות ההיכרויות הגבירו משמעותית את הסיכון לשש הפרעות אכילה במטרה לרדת במשקל בצורה מסוכנת: הקאות, שימוש במשלשלים, צום, שימוש בגלולות דיאטה, שימוש בתוספים בוני שריר ואף סטרואידים אנבוליים.

 

מתוך 1,726 מבוגרים שנסקרו, 183 נשים ו-209 גברים אישרו כי הם משתמשים באפליקציות היכרויות. מתוך קבוצה זו, כמחצית מהגברים ומהנשים דיווחו כי הם צמים כדי לרדת במשקל. אחת מכל 5 נשים ו-1 מכל 4 גברים אמרו שהם מקיאים כדי לרזות. אחת מכל 4 נשים -40% מהגברים אמרו כי הם משתמשים במשלשלים.

 

"איננו יודעים אם משתתפי המחקר היו עם הפרעות אכילה קודם לשימוש באפליקציות ההיכרויות", אמר ראש צוות החוקרים, ד"ר אלווין טראן, "עם זאת, מדאיג שהפוקוס הרב על המראה, מוביל להתנהגויות מסוכנות ביותר. הנושא חייב להיחקר עוד בעתיד, כדי להבין כיצד אפליקציות ההיכרויות מובילות לבחירות בריאותיות מסוכנות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אפליקציית היכרויות. למה זה עלול לסכן?
צילום: Shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים