שתף קטע נבחר

לשכת שמאי המקרקעין: מחירי הדירות צפויים לעלות

אומיד סולימני, ממלא מקום יו"ר לשכת המקרקעין, מעריך כי הדירות יתייקרו בקרוב בגלל ההיצע הנמוך הקיים בשוק - מצב שיחריף בתקופת הבחירות. "פקידי האוצר לא יודעים מה תהיה המדיניות החדשה, והדבר עוצר את התוכניות", הוא אומר באולפן ynet

 

 

על רקע אי הוודאות הפוליטית בעקבות הבחירות החדשות, שכמעט משתקת את פעילותם של גופי התכנון , מחירי הדירות בישראל צפויים לעלות, כך לפחות מעריך אומיד סולימני, ממלא מקום יו"ר לשכת המקרקעין. "הצפי להתייקרות נובע בעיקר בגלל ההיצע הנמוך שקיים בשוק היום", הוא אומר בריאיון באולפן ynet. "ברגע שיגדילו את ההיצע, המחירים יכולים לרדת".

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

מדינה בהמתנה: המטרו תקוע, הדיור בסימן שאלה, הותמ"ל צולע

הסימנים מאותתים: מחירי הדירות שוב בדרך למעלה

בתוך שנה: התייקרות של עד 17% בשכר הדירה

מחירי הדיור חוזרים לעלות: "אם הממשלה לא תתעשת - אנשים ימצאו את עצמם ברחוב"

 

למה אין יותר היצע?

"אין תכנון מסודר לטווח ארוך של המדינה. אין תוכניות לזוגות צעירים להשכרה ארוכת טווח. כל זה מוביל להיצע נמוך".

 

ראינו איזושהי התייצבות במחירים. מה קורה בחודשים האחרונים שדוחף את המחירים למעלה?

"אם אני מסתכל על זה בחודשים האחרונים, דווקא בתקופת בחירות מחירי הנדל"ן נכנסים לאי ודאות מסוימת, ואי ודאות זה מרכיב בעייתי מאוד. אי ודאות גורמת לעצירה של ועדות התכנון. הרי רשות מקרקעי ישראל צריכה לתכנן היום תוכניות חדשות, היא לא יודעת מי יהיה השר החדש שימונה, היא לא יודעת מה תהיה המדיניות של השר החדש. ברמת ההיצע, פקידי האוצר לא יודעים מה תהיה המדיניות החדשה, והדבר עוצר את התוכניות. גם פקידי הממשלה לא יכולים להכין תוכניות לטווח ארוך, כי הם לא יודעים מי יהיה הממונה ומה תהיה המדיניות".

אילוסטרציה (צילום: ישראל יוסף)
"הריביות חוזרות לרדת, וזה דוחף את המחירים חזרה למעלה"(צילום: ישראל יוסף)

 

 

אמיר כהנוביץ', כלכלן ראשי הפניקס אקסלנס, הוסיף כי "ב-2018 היו עליות בריביות, וזה כנראה עיקר הסיבה לעצירה של המחירים. בתקופה האחרונה אנחנו רואים שהריביות חוזרות לרדת, וזה דוחף את המחירים חזרה למעלה. אבל זה לא הגורם היחיד. שכר הדירה מושפע מהביקוש וההיצע. ההיצע לדירות הוא די קשיח בסך הכל, אנחנו רואים פה מעל 2.5 מיליון דירות בישראל, השינוי בהיצע הוא די זניח. השאלה היא מצד הביקוש של התושבים. ובשנים האחרונות השכר עולה, שיעור האבטלה יורד, זה תומך בביקושים, אבל אנחנו נכנסים לתקופה מסוימת של אי ודאות בנוגע למצב הכלכלי".

 

אתה אומר שאי ודאות בהכרח מעלה את המחירים, זה הצפי לפחות.

"לא בהכרח. יכול להיות שגם אי ודאות מסוימת תגרום לבעיות בכלכלה. זה יכול להאט את הכלכלה, הצמיחה תרד, השכר פתאום יתקע, יכול להיות שאנשים יאבדו עבודות, וזה יכול לפגוע בשוק הנדל"ן כמו שזה פוגע בשוק ההון".

 

לדברי סולימני, עכשיו זה זמן טוב לקנות דירה. "ההיצע הוא די קשיח", הוא אומר. "אנחנו נמצאים במצב של אי ודאות מסוימת ואנחנו לא יודעים מה צופה העתיד. יכול להיות שהמחירים יעלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל יוסף
המחירים יעלו?
צילום: ישראל יוסף
מומלצים