שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המחלה ממנה נפטרה נחמה ריבלין: מהי פיברוזיס ריאתי?

  יממה לפני יום הולדתה ה-74 ושלושה חודשים לאחר השתלת הריאות שעברה, הלכה לעולמה היום רעיית נשיא המדינה נחמה ריבלין, לאחר שסבלה שנים ממחלת הפיברוזיס הריאתי. הטיפולים כיום מקלים על תופעות הלוואי הקשות, אולם רק השתלת ריאה היא הסיכוי של החולים להחלים

  יום לפני יום הולדתה ה-74 ושלושה חודשים לאחר השתלת הריאה, הלכה הבוקר לעולמה אשת נשיא המדינה נחמה ריבלין, שסבלה במשך שנים ממחלת הפיברוזיס הריאתי האידיופתי, מחלה חשוכת מרפא המלווה בסבל רב, אישפוזים תכופים ופגיעה קשה באיכות החיים עד למוות.

   

  כתבות נוספות בנושא:

   

   

  מחלת הפיברוזיס הריאתי מתבטאת בהצטלקות של חלק מרקמת הריאה. כתוצאה מכך, אותה רקמה מצולקת אינה מתפקדת, ואינה מסוגלת לקלוט חמצן מהדם ולשחרר פחמן דו חמצני. התוצאה היא אי ספיקת ריאות המתבטאת בקוצר נשימה ההולך ומחמיר, שיעול יבש, תחילה במאמצים גופניים אולם תוך החמרת המחלה - גם בזמן מנוחה.

   

  הצטלקות של חלק מרקמת הריאה (צילום: shutterstock)
  הצטלקות של חלק מרקמת הריאה(צילום: shutterstock)

  בבדיקת הריאות של המטופל נשמעים חרחורים יבשים. בקצות האצבעות נראית תופעה הקרויה "התאלות" (מן המילה "אלה" כמו אלת בייסבול), שכן האצבעות מעוקלות בשל ההפחתה בזרימת הדם המחומצן אליהן.

   

   (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  הפיברוזיס הריאתי בו לקתה ריבלין נקרא "אידיופתי", שפירושו - ללא סיבה ידועה. אף שריבלין העידה כי עישנה בעבר, לא ברור אם זה היה הטריגר למחלה, ועל כן האבחנה היא פיברוזיס ריאתי אידיופטי.

   

  קוצר נשימה ההולך ומחמיר

  המחלה מתבטאת בהתלקחויות המתאפיינות בתקופות, בהן קוצר הנשימה הולך ומחמיר, עד כדי צורך באשפוז. מאחר שמחלתה של ריבלין הלכה והתקדמה במידת חומרתה, היא נזקקה לפני שנים רבות לחמצן שליווה אותה משך כל שעות היממה. ואכן, בכל התצלומים היא נראית כאשר היא נושאת עמה את בלון החמצן הקטן המחובר לאפה באמצעות צינוריות שקופות הנקראות "חמצן משקפיים".

   

  את המחלה מאבחנים על פי סיפור המחלה, בדיקת תפקודי ריאות שמראה ירידה בנפחי הריאות כעדות לחסימה ריאתית עקב ההצטלקות. בצילום CT ניתן לראות שינויים האופייניים למחלה. הטיפולים הראשוניים כוללים, תרופות סטרואידיות שנועדו להפחית את התהליכים הדלקתיים בריאות, תרופות טוקסיות כמו ציטוקסן ואימוראן. התמותה מהמחלה גבוהה, כשמרבית החולים שורדים ארבע עד שבע שנים לאחר האבחון.

   

  בשנים האחרונות חלה התפתחות בטיפול במחלה, באמצעות תרופות נוגדות צלקת (אנטי פיברוטיות) המשפרות את איכות החיים של החולים, אולם אינן מביאות לריפויו. דרך הריפוי היחידה היא באמצעות השתלת ריאות.

   

  לפני כשלושה חודשים, עברה ריבלין השתלת ריאה לאחר שהמתינה לתורם במשך זמן רב. את תרומת הריאה היא קיבלה מיאיר יחזקאל חלבלי, צעיר בן 19 שטבע באילת. לאחר כשבוע מהליך ההשתלה, החלה להראות ריבלין סימני התאוששות, אולם לפני כחודש שוב חלה החמרה במצבה והיא נדרשה לעבור הליך כירורגי נוסף.

   

  בתום הניתוח הנוסף החלה ריבלין שוב להראות סימני התאוששות, כשהניתוח הוגדר בהצלחה, והיא החלה נסיונות לשיקום ריאתי, אולם מצבה המשיך להידרדר עד למותה. יהי זכרה ברוך.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוברות בית הנשיא
  נחמה ריבלין ז"ל
  צילום: דוברות בית הנשיא
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים