שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צלמת תיעדה צפע בולע שחרור
  נעמה עמית, צלמת חובבת מקיבוץ חפציבה, הוזעקה על ידי אחותה להר הסמוך לקיבוץ, לאחר שזו גילתה במהלך טיול בוקר, צפע מצוי גדול שהצליח לתפוס שחרור. נעמה הספיקה להגיע למקום ותיעדה את רגעיה האחרונים של הציפור. "הצפע עדיין מעכל את השחרור ואנחנו מעכלות את החוויה", היא מספרת ל-ynet

  נעמה עמית, צלמת חובבת מקיבוץ חפציבה בגלבוע, תיעדה את רגעיו האחרונים של שחרור, שנתפס על ידי צפע בטבע.

   

  נעמה, בת הקיבוץ, מצלמת בארבע השנים האחרונות להנאתה את הטבע המקומי באזור מגוריה. בחודשים האחרונים היא מצלמת בעיקר פרפרים וחרקים ומאז לוקחת חלק במעקב אחר אוכלוסיות הפרפרים המקומית במסגרת התוכנית הלאומית לניטור פרפרי ישראל ביוזמת אגודת חובבי הפרפרים של ישראל.

   

  צפע מצוי בולע שחרור (צילום: נעמה עמית)
  צפע מצוי בולע שחרור(צילום: נעמה עמית)

   

  "ההיכרות עם עולם הפרפרים המרהיב שינה את כל היחס שלי לחרקים וזוחלים לטובה. מדי בוקר אני קמה מוקדם, עושה טיול עם הכלבה המבוגרת שלי בקיבוץ

  ובשביל הנשמה והתיעוד מטיילת שוב בסביבה הקרובה, גם בהר הצמוד לקיבוץ לחפש את ההתחדשות והפרפרים המקומיים", היא מספרת ל-ynet. "שותפה לאהבה לטבע וניטור הפרפרים היא אחותי, חובבת טבע מושבעת, ידענית שצופה שנים במשקפת בעולם חיות הבר העשיר שסובב אותנו".

   

  רגעים לאחר ששבה מטיולי הבוקר, היא הוזעקה על ידי אחותה לפינת התצפית, בקצה הקיבוץ בסמוך להר. "אחותי הזעיקה אותי ואמרה לי לבוא לראות צפע שטורף שחרור, כדי שאוכל להספיק לראות אותו ולצלם לפני שהצפע בולע אותו במלואו", היא מסבירה.

   

  שחרור (צילום: נעמה עמית)
  שחרור(צילום: נעמה עמית)

  צפע מצוי בולע שחרור (צילום: נעמה עמית)
  צפע מצוי בולע שחרור(צילום: נעמה עמית)

   

  לדברי נעמה, בשטח הסמוך לגבולות של קיבוץ חפציבה, ישנה בריכת מים קטנטנה אליה מגיעות ציפורים כדי לשתות מים ולהשתכשך, ביניהן גם משפחה קבועה של שחרורים. "אחותי הגיעה למקום בטיול הקבוע שלה ושמעה התרגשות של השחרורים שצווחו בקול. היא הבחינה במקל משונה ליד הבריכה על האדמה וגילתה שזה צפע גדול עם שחרור בפה", אומרת נעמה.

   

  השתיים שמרו על מרחק ביטחון מהצפע ולא הפריעו לו במלאכת הבליעה, כשהן צופות על הנעשה ממרחק של מספר מטרים כשקיר גבוה מפריד ביניהן לנחש הארסי. להערכתה, מדובר בצפע באורך של כמטר ו-20 ס"מ. לאחר שהנחש שבלע את הציפור, הוא נעלם במהירות בשיחים הגובלים לקיבוץ ומשם ככל הנראה המשיך למקום מסתור באזור הר כדי לעכל את הטרף.

   

  נחש ארסי וחיית בר מוגנת

  הצפע המצוי הוא אחד הנחשים הנפוצים והארסיים בישראל. הוא מגיע לאורך של כמטר ושלושים סנטימטר, טורף מכרסמים, בעלי כנף וזוחלים, ביניהם גם נחשים ולטאות. הצפעים שמחפשים את מזונם מגיעים גם לקרבת מגורי אדם ועלולים לסכן את בני האדם בהכשה. הנחשים מותאמים לבליעת ואכילת טרף גדול בשלמותו, הם בעלי גולגולת ועצמות שמסייעים להעבירו דרך הלוע ומערכת עיכול חזקה.

   

  צפע מצוי בולע שחרור (צילום: נעמה עמית)
  צפע מצוי בולע שחרור(צילום: נעמה עמית)

   

  הצפע נחשב לחיית בר מוגנת ועל פי חוק אסור לפגוע בו. ללוכדי נחשים מורשים בעלי היתר לכידה, ישנה סמכות ללכוד את הנחש הארסי ולשחררו לטבע במקום בו יוכל לשרוד הרחק מקירבה לבני אדם, בתיאום עם רשות הטבע והגנים. אשתקד אף נבחר במשאל הציבור לנחש הלאומי של ישראל.


  צפע מצוי בולע שחרור (צילום: נעמה עמית)
  צפע מצוי בולע שחרור(צילום: נעמה עמית)

   

  מבחינתה של נעמה, מדובר היה במפגש מרתק עם הזוחל הגדול. "כל החיים שלנו מלמדים אותנו להיזהר מצפעים ולא להתקרב. בסיטואציה אחרת, אני לא יודעת אם אחותי הייתה קוראת לי לצלם צפע והייתי באה", היא אומרת בחיוך. "בזמן שהצפע מעכל את השחרור, אנחנו מעכלות את החוויה".

   

  ניתן לצפות בצילומי חיות וטבע בעמוד הפייסבוק של נעמה עמית

   

  עוד צפעים ב-ynet בעלי חיים: צפע בולע שממית צפע מקיא שקית ניילון , צפע מציץ מהאסלה בשירותים , שני צפעים על פרגולה , צפע מכיש כלבה סקרנית בסלון ,  ושני צפעים נאבקים בזה בזה . 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נעמה עמית
  צפע מצוי בולע שחרור בקיבוץ חפציבה
  צילום: נעמה עמית
  מומלצים