שתף קטע נבחר

צה"ל נכבש על ידי הרבנות הצבאית

הריתוק שקיבל החייל ששם נקניק וגבינה במקרר החדר שלו לא היווה שמירה על החיילים הדתיים אלא עוד הפגנת כוח על החילונים. איפה הרמטכ"ל?

 

הפוסט של חיילי השריון ()

ברוכים הבאים לצבא ההלכה לישראל, והפעם: חיילים לקחו נקניקים וגבינות מהמטבח, שמו אותו במקרר הנמצא בחדר האישי שלהם, וזה הספיק כדי לרתק אחד מהם שבת. כן. כך מתנהל הצבא שלנו שלאחרונה עסוק הרבה יותר מדי בהשגחה על כשרות. רק לפני כמה חודשים התגאה הרב הראשי לצה"ל שהטיפול ב"אירוע" של הזמנת פיצה עם פפרוני לאחד הבסיסים העסיק מפקד אוגדה וכמה מפקדי חטיבות וגדודים. מדי יום מוצא את עצמו חייל אחר במצב שמונעים ממנו להביא אוכל ביתי או סתם לשים במקרר שבחדרו אוכל לא כשר או בשרי.

 

 

במבט ראשון נראה כאילו אחזה טפשת במפקדים, אבל לא זה העניין. הסיפור האמיתי הוא הרבנות הצבאית שאט אט משתלטת על צה"ל.

 

בתקופתי בצבא חייל חילוני לא פגש רבנים צבאיים. הם הסתגרו בבתי הכנסת ונתנו שירותים לחיילים הדתיים בלבד. אלא שמאז הצליחה הרבנות הצבאית לכבוש מאחז אחר מאחז. למשל חינוך. בעוד ההחלטה לחסל את חיל המילואים של חיל חינוך השתלטה הרבנות, באמצעות מדור תודעה יהודית, על כל תחום החינוך בצה"ל. כפי שאמר לי בני החייל: "כל פעם שאומרים לנו שיש הרצאה על ערכים ברור לי שיגיע רב". התוצאה היא שחיילים חילוניים נאלצים לספוג מנה גדולה של שטיפת מח דתית כחלק משירותם בצה"ל.

 

ובנוסף קיימים רבני השטח. עמותת "פנים" מצאה שיש היום יותר רבנים צבאיים מאשר רבני יישובים. הרבנות הצבאית גדולה יותר מהרבנות הראשית. ומילא אם זה רק היה עולה לנו הון. הרבנים הללו מחפשים עוד ועוד זירות להטיל בהן את חותמם. אב העלה לפני כשנה עדות על שירות בנו, שבו, במסגרת רשימה של תיאורי כפייה דתית והדתה בצה"ל, הוא מתאר כיצד הרב הראשי הפך לדמות הדומיננטית בתהליך הקליטה ביחידה, ומרשה לעצמו להכתיב לחיילים החילונים כיצד עליהם להתנהג ולפעול.

 

רבני השטח מחמירים שוב ושוב את פקודות הצבא. בעיקר סובלות מכך החיילות שנאלצות לספוג דרישות לבוש משפילות – למשל חובה להיכנס למים עם ביגוד מלא או איסור על לבישת חולצה לבנה. אבל לא רק הן. בשנתיים האחרונות טיפל הפורום החילוני במאות מקרים של כפייה דתית בתחום השבת והכשרות בצבא, חלקם הזויים לחלוטין: איסורים על שימוש בסלולרי הפרטי או על פתיחת ברז מים חמים בשבת, על אכילת סנדוויץ' לא כשר או הכנסת אוכל ביתי לשימוש עצמי בבסיס. הריבוי הזה הביא את ראש אכ"א להוציא לפני כשנה איגרת למפקדי צה"ל המבהירה להם שהחמרת פקודה כמוה כהפרת הפקודה.

 

טורים נוספים של ד"ר רם פרומן:

 

בקדקוד עומד הרב הראשי. שלושת האחרונים – אביחי רונצקי, רפי פרץ (אוטוטו שר החינוך) ואייל קרים פרצו שוב ושוב את גבולות סמכותם. לעניות דעתנו, פקודות המטכ"ל קובעות סמכות לרב הראשי לקבוע תקנות בדבר כשרות המטבחים וחדרי האוכל הצבאיים. בשנתיים האחרונות, הרבנות הצבאית לא מסתפקת בכך ושולחת את ידה גם לאוכל האישי. המפקד הטיפש שריתק חיילים לשבת על כך לא פועל בוואקום אלא בעידודה המוחלט של הרבנות.

 

זה ברור שמדובר בהפגנת כוח ובהדתה ולא בשמירה על זכויות החיילים הדתיים. היה ניתן, למשל, להחליט שבמקרר יהיה מדף אחד כשר ורק במקרה שאחד החיילים דורש זאת. אבל לרבנות חשוב יותר לרדות ולכפות על החילונים מאשר להגן על הדתיים.

 

השאלה הגדולה היא איפה המטכ"ל בכל הסיפור? למה הפיקוד העליון נותן לרבנות להשתלט על הצבא ומפגין כזו רפיסות נגדם. גבי איזנקוט עוד ניסה להיאבק, אבל מאז שכוכבי החליף אותו נראה שחזרנו לתקופה השחורה של בני גנץ ששתק כל הדרך עד השתלטות הרבנות על צה"ל.

 

המצב היום מחייב מילים קשות ומעשים נחרצים. אסור לתת לרבנות להפוך את הצבא לצבא השם. חייבים להיאבק בה בכל הכוח ולהחזירה לממדיה הטבעיים. חייבים לדרוש מהמטכ"ל לעשות זאת, וחייבים לעשות זאת בעצמנו – חיילים חילונים והוריהם. ידע כל רב צבאי שמציק לחילונים שפתחנו במאבק נגדו – כי רק מרד ברבנות יחזיר את הצבא לשפיות שכה נחוצה לו.

 

  • ד"ר רם פרומן הוא יו"ר הפורום החילוני ומחבר הספר "הדרך החילונית"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יונתן בלום
ד"ר רם פרומן
צילום: יונתן בלום
מומלצים