שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גם בישראל: כך מתבצע הטיפול הפסיכיאטרי בסם המסיבות הידוע
  קטמין הוא חומר, הנמצא בשימוש ברפואה מזה זמן רב ומשמש בעיקר להרדמה של ילדים וחיות. בשנים האחרונות הוא נצרך כסם, הנקרא Special K, בסצנות של מסיבות במינונים נמוכים. לאחרונה התגלה ואושר מתן הקטמין במינונים נמוכים כטיפול בדיכאון, בעיקר, דיכאון שלא הגיב לטיפולים קודמים. ד"ר אילן טל מסביר למי זה מתאים

  קטמין נחשב להבטחה הגדולה של הטיפול בדיכאון שאינו מגיב לטיפולים אחרים.

   

  בשנים האחרונות נערכו מחקרים שונים על האופן שבו ניתן לטפל בקטמין ורק לאחרונה אישר ה-FDA, מינהל התרופות והמזון האמריקאי, טיפול בקטמין באמצעות משאף נֱזֶלי, משאף לאף בדומה לתרסיסים קיימים המטפלים בנזלת.

   

  מהו קטמין?

  קטמין הוא חומר, הנמצא בשימוש ברפואה מזה זמן רב ומשמש בעיקר להרדמה של ילדים וחיות. היתרון הגדול של קטמין שאפשר להזריק אותו וכך ניתן היה להרדים ילדים לפני ניתוח כשהם על הידיים של הוריהם ומקבלים באותו זמן זריקה.

   

  בשנים האחרונות הוא נצרך כסם, הנקרא Special K, בסצנות של מסיבות במינונים נמוכים יותר מאשר המינונים הדרושים להרדמה.

   

  במינונים נמוכים אף יותר התגלה שלקטמין יש יעילות בטיפול בדיכאון, בעיקר, דיכאון שלא הגיב לטיפולים קודמים. כלומר אדם שסובל מדיכאון אשר קיבל מספר מסוים של תרופות או טיפולים ולא הגיב יכול לפעמים להגיב לטיפול בקטמין.

   

  אישה (צילום: shutterstock)
  טיפול בדיכאון באמצעות הקטמין(צילום: shutterstock)

   

  היתרונות בטיפול בקטמין

  היתרון הראשון הוא שמדובר בתרופה מקבוצה אחרת לחלוטין מהתרופות הקיימות היום, כלומר, השפעת התרופה בגוף שונה מכל התרופות הקיימות היום. ההשפעה מתרחשת לא דרך רצפטורים של סרוטונין ונוראדרנלין. 

   

  יתרון נוסף הוא שהתרופה מתחילה לעבוד יחסית מוקדם. מטופלים מדווחים לפעמים על שיפור אחרי שעות ספורות של נטילה, לפעמים אפילו 4 שעות וזאת לאחר שחודשים או שנים האדם היה בדיכאון שלא הגיב לשום דבר. במובן זה, מדובר באחת מהתרופות הגורמות לתגובה חלקית כמעט מדי יום.

   

  החסרונות בטיפול בקטמין

  כמו היתרונות יש גם חסרונות רבים. ראשית, מדובר בתרופה שעלולה להשפיע לא רק על המצב הנפשי אלא גם על המצב הגופני, כולל על לחץ דם, ולכן היא ניתנת בהשגחה ולאחר שמקבלים אותה צריך להישאר בהשגחה רפואית לזמן מסוים.

   

  שנית, בגלל שהתרופה עלולה גם למכר, ואכן היא נמצאת בשימוש לרעה בעולם ההתמכרויות, המינונים ניתנים בהשגחה, ובאופן מאוד מסודר ומוקפד כדי שלא תיווצר התמכרות.

   

  שלישית, אמנם התגובה היא מהירה, אבל לא כל המטופלים מגיבים. בקרב מטופלים שקיבלו הרבה תרופות ונמצאים הרבה זמן במצב דיכאוני, רק 50% מהם יגיבו לתרופה. באותה מידה מדובר גם ביתרון - כלומר בקרב מחצית מהמטופלים, שסובלים מדיכאון זמן רב ללא מזור, תהיה תגובה חיובית.

   

  בנוסף, לא ברור עדיין לכמה זמן התגובה טובה והאם בעצם צריך להישאר בצורה מסוימת עם הטיפול בקטמין לזמן ארוך, גם אם מדובר בטיפול פעם בחודש או פעם בחודשיים. כלומר ייתכן וכדי לשמור את השיפור, יש צורך במינון מסוים קבוע של קטמין, אם כי נמוך מאוד.

   

  הטיפול עדיין נמצא במסגרת של ייבוא תרופה באופן פרטי, כלומר שעלות הטיפול דומה לעלות הטיפול בארה"ב. למעשה, עלות הטיפול הינה על התרופה עצמה וגם על ההשגחה הנדרשת במתן התרופה.

   

  תרסיס ספרבאטו Spravato ()
  תרסיס אף. מתן התרופה בהשגחה רפואית

   

  אופן מתן התרופה

  קיימות שתי דרכים למתן התרופה כיום; 

  האחת, לתוך הווריד (באמצעות עירוי הניתן בבית חולים) וצריך לחזור על כך מספר פעמים בשבוע או בחודש. החיסרון הוא כמובן שכל פעם יש צורך בהחדרה של עירוי מחדש ובהשגחה יותר מוקפדת. היתרון הוא שמדובר אומנם בטיפול יקר, אבל פחות יקר מאשר הטיפול באמצעות משאף.

   

  השנייה, היא בטיפול באמצעות משאף הניתן במקומות מאוד ספורים בארץ, והוא דורש אישור מיוחד של משרד הבריאות באמצעות טופס הנקרא טופס 29ג.

   

  התרופה מיובאת באופן ספציפי עבור מטופל ספציפי ובגלל שמשרד הבריאות מאשר אותה, הוא מאשר אותה רק לפי הוראות ה-FDA האמריקאי, כלומר בכל פעם שהתרופה ניתנת היא ניתנת על ידי איש בריאות הנפש בהשגחה מלאה למשך שעתיים לפחות לאחר נתינתה. אז נלקחות בדיקות בסיסיות של לחץ דם ודופק והמטופל לאחר שהמתין שעתיים ונבדק, לא יכול לנהוג לביתו וצריך מישהו שייקח אותו לביתו.

   

  תופעות הלוואי

  כמו לכל תרופה גם לקטמין יש תופעות לוואי. תופעות הלוואי הפיזיות יכולות להיות שינויים בלחץ דם, וגם, בשכיחות נמוכה, השפעה לבבית או אחרת. כמובן שייתכנו תופעות לוואי של טשטוש כי מדובר בתרופה מרדימה, ויש אנשים שמרגישים עייפים או מטושטשים גם יותר משעתיים לאחר שקיבלו אותה.

   

  חלק נכבד של המטופלים מרגישים תחושת ניתוק מסוימת בשעות המיידיות של לאחר קבלת התרופה, כשלפעמים יכולים להרגיש שהמציאות קצת זרה או מנותקת להם. פעמים רבות מדובר בתחושה קלה ולא משמעותית, שעוברת לאחר שעה או שעתיים, אולם יש אנשים שחווים את זה בצורה קשה יותר.

  למי מתאימה התרופה?

  אדם יכול להיות מופנה לטיפול בקטמין רק על ידי פסיכיאטר (ולא רופא משפחה או נוירולוג), אשר מכיר את התנאים לקבלת הקטמין.

   

  מדובר במקרים שמוכח בהם שיש דיכאון, שהדיכאון קיים לזמן ארוך, שהמטופל לא הגיב ליותר משני טיפולים מלאים והתחלואה הנוספת אינה מסוכנת, כלומר, לא קיימים שימושים לרעה או התמכרויות ולא קיימים מצבים נפשיים אחרים שיכולים להגיב לא טוב לטיפול בקטמין.

    

  כיצד לפנות?

  בכל שאלה, אם הטיפול מתאים לך, פנה/י לפסיכיאטר המטפל והתייעצו עמו.

   

  ד"ר אילן טל, הוא פסיכיאטר מומחה, מרכז ד"ר טל הערוך גם טיפול בקטמין במשאף

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים