שתף קטע נבחר

מלכת יופי: הנשיא אנס אותי

שנתיים אחרי הדחת הרודן יחיא ג'אמה, שהכריז על גמביה "רפובליקה איסלאמית", חושפת פאטו ג'אלואו איך פיתה אותה למעונו "כדי לתרום לארגון צדקה" – ואז הזריק לה סם ואנס אותה, כשבחוץ מדקלמים מהקוראן. "שום אישה לא אומרת לי לא, מי את חושבת שאת?", גער בה

הזוכה של תחרות יופי בגמביה שבאפריקה עלתה היום (ד') לכותרות בעולם, אחרי שהאשימה את הרודן המודח של ארצה, יחיא ג'אמה, כי אנס אותה לפני ארבע שנים. מלכת היופי, פאטו ג'אלואו שמה, חשפה את הדברים בשיחה עם עיתונאים אתמול, והודיעה כי היא מתכוונת להעיד בנושא בהמשך השנה, כשתתייצב מול ועדה החוקרת את הפשעים שבוצעו בימיו של משטר ג'אמה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

גמביה ג'אלואו מאשימה את הרודן המודח יחיא ג'אמה ב אונס ()
מלכת היופי ג'אלואו. "ארצח אותך במו ידיי"

הדיקטטור יחיא ג'אמה. "העיניים שלו נעשו אדומות" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הדיקטטור יחיא ג'אמה. "העיניים שלו נעשו אדומות"(צילום: רויטרס)

ג'אמה, ששלט במדינה במשך 22 שנה, מואשם כי בשנות שלטונו הורה לענות, לכלוא ולרצוח את מתנגדיו. ג'אלואו ונשים אחרות שרואיינו על-ידי ארגון זכויות האדם Human Rights Watch תיארו את ג'אמה כטורף מיני שניסה לפתות נשים צעירות בהבטחות למלגות או לשכר מהמדינה, ולבסוף כפה עליהן לקיים איתו יחסי מין.

 

הרודן האכזר הודח בשנת 2017, ומאז הוא חי בגלות בגינאה המשוונית. לפי הדיווחים, אף שהוא מבודד שם הוא נהנה מאורח חיים פזרני, והמשטר שם מגן עליו מהסגרה לארצו.

  ()
גמביה, במערב אפריקה

ג'אלואו סיפרה כי הרודן לשעבר הרעיף מתנות כגון רהיטים עליה ועל משפחתה אחרי שפגש אותה כשהוכתרה ל"מיס 22 ביולי" בשנת 2014, כשהייתה בת 18. 22 ביולי הוא התאריך שבו עלה ג'אמה לשלטון, ובמשך שנים הוא נהג לצפות בתחרות הזו בטלוויזיה.

 

לדברי ג'אלואו, ג'אמה גילה בה עניין מיוחד והורה לחברה ממשלתית להתקין בבית אמה מים זורמים. היא מספרת כי בתחילה הביע עניין במתן מימון לפרויקט הצדקה שלה, אולם בהמשך ביקש לשאת אותה לאישה. כשסירבה אמר לה שכמלכת היופי היא חייבת להשתתף באירוע במעונו הרשמי בלילה שלפני תחילת חודש הרמדאן, וכשהגיעה לשם נעלו אותה בחדר ואז היא סוממה על-ידי הנשיא עצמו: ג'אמה נטל מזרק והזריק לגופה חומר לא ידוע. בחוץ, בינתיים, דקלמו משתתפי האירוע טקסטים מהקוראן לכבוד החודש הקדוש.

ג'אמה מביט מחלון המטוס שלקח אותו לגלות, עם סילוקו מהשלטון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ג'אמה מביט מחלון המטוס שלקח אותו לגלות, עם סילוקו מהשלטון(צילום: AFP)

הנשיא החדש אדאמה בארו. ג'אמה ואנשיו גנבו מיליארד דולר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנשיא החדש אדאמה בארו. ג'אמה ואנשיו גנבו מיליארד דולר(צילום: רויטרס)

"הוא אמר לי 'שום אישה מעולם לא דחתה אותי, מי את חושבת שאת?'", סיפרה. "הפנים שלו השתנו, העיניים שלו היו אדומות. הוא אמר 'אף אישה לא דוחה אותי. את חושבת שתוכלי להתחמק מזה?'". כשניסתה לצאת, הנשיא אמר לה לדבריה: "אם תעשי צעד אחד ארצח אותך במו ידיי".

 

לאחר מכן, כך העידה ג'אלואו, ג'אמה היכה, הפיל וסימם אותה, דחף את איבר מינו אל פניה ואנס אותה. היא איבדה את ההכרה. כשהתעוררה ב-2 בלילה, ראתה אותו יושב על הספה. הוא אמרה לה "לכי מפה". כמה ימים אחר כך אמרה למשפחתה שהיא הולכת לשוק כדי לעשות קניות, ואז ברחה לסנגל השכנה.

 

שנות יחיא ג'אמה בגמביה:

תיעוד הגירוש: ג'אמה מסולק מהשלטון

ה"תרופה" שרקח: "עשבים שלי ריפאו חולי איידס"

כמו איראן: גמביה הוכרזה רפובליקה איסלאמית

 

בשנת 2016 הפסיד ג'אמה בבחירות לנשיא אדאמה בארו, המכהן כעת. בתחילה סירב להכיר בהפסדו, אך לבסוף נכנע ללחץ הבינלאומי, התפטר וברח לגינאה המשוונית. הממשל החדש בגמביה מעריך שג'אמה ואנשיו גנבו כמיליארד דולר מהמדינה.

 

ג'אלואו, שבהמשך קיבלה מקלט בקנדה, סיפרה שהיא נמצאת בטיפול ומקווה שנשים נוספות שנפלו קורבן למעשיו של ג'אמה יחשפו את שעבר עליהן. "אף אחד לא מדבר על אונס, וכן, אני פוחדת. אני פוחדת. אבל אני רוצה שהאדם הבא שיבוא אחריי יפחד קצת פחות ממני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פאטו ג'אלואו. "שאחריי יפחדו פחות"
מומלצים