שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  פסיכיאטרים: "רפורמת הקנאביס – אירוע רב נפגעים"

  רופאים פסיכיאטרים מבקרים בחריפות את רפורמת הקנאביס: "זה ניסוי בבני אדם. הבסיס המדעי של הרפורמה הוא דל עד לא קיים. עצוב לראות מטופלים שהשיגו איזון אחרי שנים סובלים". אב לילדה עם אוטיזם: "אני בחרדה גדולה. לא רוצה לחזור להגיע לעבודה בבוקר עם עיניים אדומות מחוסר שינה"

  "במונחים של מד"א מדובר באירוע רב נפגעים. לא פחות. לקחו את החולים הכי קשים שהגיעו לאיזון אחרי שנים ארוכות ופשוט אמרו להם: 'מעכשיו אין יותר את הטיפול', בלי סיבה ובלי ביסוס מדעי". כך מתארים פסיכיאטרים בכירים את מצב המטופלים שלהם בעקבות רפורמת הקנאביס הרפואי.

   

  על פי רפורמת הקנאביס, אשר נכנסת לתוקף בימים אלו, תופסק אספקת הטיפול על ידי החברות המגדלות והחולים יחלו לקבל את הקנאביס הרפואי בבתי המרקחת. רפורמת הקנאביס גם ביטלה את החלוקה לפי זנים וקבעה כי הטיפול יינתן על פי ריכוז החומרים הפעילים בצמח – THC ו-CBD.

   

  ד"ר אלן פלשמן, פסיכיאטר שמטפל בילדים ובמבוגרים עם אוטיזם, מתאר כי "600 המטופלים שלי שסובלים מאוטיזם יחד עם בני משפחותיהם עומדים מול מצב רפואי מסוכן בימים הקרובים".

   

  הוא מוסיף ואומר: "קשה לתאר תחושה של רופא שזכה לעזור לילדים אוטיסטים עם שמנים של קנאביס רפואי, כאשר מהיום והלאה נגזרה עליהם הפסקת טיפול פתאומית ללא הצדקה או אפילו שיקול דעת רפואי".

   

  ד"ר פלשמן מתאר כי הילדים עם האוטיזם שטופלו על ידו חוו הטבה אדירה במצבם בעזרת שמן הקנאביס של חברות בטר ותיקון עולם. "מהיום הם לא יוכלו לקבל שמנים אלה מהרגע שיחודש הרישיון שלהם, למרות שהחברות מחזיקות בשמנים ומוכנות להמשיך לספק אותם".

   

  קראו עוד:

  התפטרויות בכירים ומחסור בחומר: פארסת רפורמת הקנאביס בשיא

  4 חודשים לרפורמת הקנאביס הרפואי: מחסור במלאי בבתי המרקחת

  חולים טוענים: רפורמת הקנאביס מייקרת את הטיפול פי 3

  "הקנאביס מחזיק את אבא בחיים, אין לנו כוחות להיאבק במשרד הבריאות"

  "תעזרו לבעלי לא לסבול ברגעי חייו האחרונים"

    

   

  ד
  "הפסקת טיפול ללא הצדקה או שיקול רפואי", ד"ר אלן פלשמן

   

  "פגיעה חמורה בבריאות"

  רופאים תוקפים בחריפות את הבסיס המדעי עליו נשענת הרפורמה ומלינים על הפגיעה ברצף הטיפולי של החולים. "אין נימוק רפואי בכלל. כתשובה לעתירת קבוצת מטופלים נגד הרפורמה לא הוגשה שום חוות דעת של אף רופא. שיקולים שרירותיים שאיש אינו מצליח להבין אותם לעומק יכולים לגרום לסכנת נפשות לילדים. אם רופא יסכן טיפול של חולה מתוך נימוקים שחיצוניים לטובת המטופל מקומו בכלא. זו לא רשלנות, זה פשע רפואי", כותב ד"ר פלשמן בפוסט שזכה לעשרות שיתופים.

   

  ד"ר פלשמן אינו לבד בביקורת הקשה שהוא מטיח ברפורמת הקנאביס הרפואי. "אני מסכימה עם כל מילה", אומרת פרופ' טלי שגיא, מנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים בבית החולים וולפסון בחולון. "אני מטפלת ביותר מ-100 ילדים עם קנאביס רפואי ואני מאוד מאוד מוטרדת מהרפורמה. זה ברמה של פגיעה חמורה בבריאות. זה גובל ברשלנות. לתת לילדים אוטיסטים את השמן הזה זה חוסר אחריות בעיני. משרד הבריאות עלול להיתבע על ידי הרבה הורים".

   

  פרופ' שגיא מתארת כי כבר עתה היא עדה לנזקי הרפורמה. "היום ראיתי ילד עם אוטיזם בן 10 שהיה מאוזן בעזרת שמן קנאביס ומאז שהוא קיבל את השמן מבתי המרקחת הוא התפרק לגמרי. האימא שלו מוציאה אותו מהבית למוסד. זה ילד שעם השמן לא היו איתו בעיות. זה מקרה עצוב, אך לא היחיד. הרפורמה מסכנת את הילדים".

   

  הרופאה מסבירה כי לאפקט הפמליה של הטיפול, האפקט שנוצר כשצורכים את כלל הצמח על כל מרכיביו האקטיביים, יש השפעה גדולה בקרב מטופלים עם אוטיזם. "במוצרים בבתי המרקחת יש תערבות מכמה זנים. אם הצלחת לאזן ילד בעזרת זן מסוים חשוב מאוד להמשיך לתת לו את אותו הזן. זה לא משנה  אם תתן שמן אחר בעל אותו יחס CBD ו-THC. הילד שראיתי היום התפרק בגלל טיפול שלא מתאים לו".

   

  "הרעה ניכרת במצב החולים"

  פסיכיאטר בכיר, אשר העדיף להתראיין בעילום שם, מציין כי "בשבועות האחרונים יש הרעה ניכרת במצב של החולים שלי שהיו מאוזנים כבר שנים. האיזון הושג אחרי תהליך ארוך ומבוקר.

   

  "כרגע משרד הבריאות אומר לחולים 'נכון שהגעת למצב מצוין ושחזרת לתקפד באופן נורמלי יחסית, אבל אני רוצה לתת לך טיפול חדש, שלא נבדק ולא מבוסס על ידע קליני, אבל אני מקווה שזה יעבוד'. וזה בכלל אם הצלחת להשיג את התרופה. רוב החולים שלי סובלים ממחסור בטיפול כבר תקופה ארוכה".

   

  שמן קנאביס רפואי (צילום: shutterstock)
  הטיפול יינתן על פי ריכוז החומרים הפעילים בצמח. רפורמת הקנאביס הרפואי(צילום: shutterstock)

  "הרפורמה - ניסוי בבני אדם"

  הפסיכיאטר מוסיף ומתאר כי "המצב עצוב מאוד. מטופלים שלי חוזרים שנים אחורה. אחת מהן חזרה לאשפוז בשבוע שעבר, פציינטית אחרת איימה להתאבד אחרי שהיא לא קיבלה טיפול חודשיים. שינו את כל סדרי העולם בבת אחת, בלי לדבר איתנו ובלי להבין מה הם עושים.

   

  "בעזרת הקנאביס אני מוריד ממטופלים את כל התרופות בעלות התופעות הלוואי הקשות שהם קיבלו לפני כן", מוסיף ומציין הרופא הבכיר, "הקנאביס שינה את החיים שלהם. הרפורמה הזו לא מבוססת על מידע מדעי. אני גם חוקר. אני קראתי בחיי מאמר או שניים. אין קשר בין הרפרנס של הספר הירוק (ספר אסדרת רפורמת הקנאביס ע.א.) ובין המסקנות. יש בספר מאמרים מכתבי עת איזוטריים שכבר הספיקו להיסגר".

   

  הוא מסכם ואומר: "זה ניסוי בבני אדם. לא פחות. נותנים לחולים במחלות הכי קשות תרופה שלא נבדקה ולא נוסתה. זה חורג מכל כלל אתי ומקצועי. הזנים של תיקון עולם למשל נוסו מאות פעמים על מטופלים רבים עד שנמצא הזן בעל ההשפעה המיטבית. לא הגיוני שחולה ייכנס לסופר פארם, יקבל תרופה מזן אקראי, ויצפה שההשפעה תהיה זהה".

   

  ענבל בת ה-16 מטופלת בשמן מיצוי קנאביס בשל האוטיזם בו היא לוקה. אביה מספר כי הטיפול בקנאביס רפואי שינה את חייה ללא היכר. "עד הטיפול בקנאביס שהתחלנו לפני כשנה סבלנו מאוד. ענבל הייתה מקבלת התקפי זעם לא מוסברים. היא הייתה מתחילה להטיח בעוצמה את הראש שלה ברצפה ובקירות. זה היה קורה שלוש פעמים בשבוע. היא הייתה קמה באמצע הלילה וצועקת בקולי קולות. לילות שלמים אשתי ואני עשינו עליה משמרות. זה היה סיוט.

   

  "ההשפעה של שמן הקנאביס לא הייתה מיידית. לקח לנו זמן עד שהבנו כמה ואיך לתת לה את הטיפול", מציין האב, "אחרי שהבנו איך לווסת את ההתנהגות שלה בעזרת השמן השתנו החיים שלנו. הכל התחיל לזרום על מי מנוחות. ענבל כמעט שלא קיבלה התקפי זעם. היא התחילה לישון לילות רצופים. זה הבדל של שמים וארץ. הכל היה נהדר עד שהחילו עלינו את הרפורמה".

   

  בני הראל וענבל לכתבה בלבד (באדיבות המצולמים)
  "החלטה של אנשים שלא מבינים מה זה אוטיזם", בני ובתו ענבל

   

  בני מתאר כי לאחר הרישיון החדש שהונפק עבור בתו הוא לקבל את הטיפול בבתי המרקחת, אלא שבבתי המרקחת אין את הטיפול. "העבירו אותי לקבל את השמן בבתי המרקחת. בהתחלה הביאו לי מרשם לשמנים שבכלל לא קיימים. בבתי המרקחת אמרו לי שאין דבר כזה ושבכלל לא מייצרים כזה שמן. הייתי במספר בתי מרקחת ובאף אחד אין להשיג את התרופה. אני לא מבין איך מעבירים אנשים חולים לקבל תרופה כשאין אותה. זו החלטה של אנשים שלא מבינים מה זה לטפל בילד עם אוטיזם. כל שינוי הכי קטן אצלם מטלטל אותם".

   

  "המרשם שלנו בתיקון עולם באסדרה הישנה בתוקף עד אוגוסט", מוסיף האב, "הפעלתי קשרים והצלחתי לגרום להם לכבד אותו, אז כרגע אני שקט. אני לא יודע איך הבת שלי תגיב לטיפול החדש. היא רגילה לקבל שמן שמופק מזנים מסוימים. אני חושש לחזור לימים הקשים של ילדה שחובטת את הראש ברצפה ובקירות. אני מאוד מוטרד. אני לא יודע אם מה שייתנו לה יעשה את העבודה. אני לא רוצה לחזור להגיע בבוקר לעבודה עם עיניים אדומות מחוסר שינה".

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "פוסט זה אינו מבוסס על המצב בפועל ונובע מאי היכרות שלבי הרפורמה והחלטות משרד הבריאות בכל האמור לילדים הזקוקים לשמן קנאביס לצורך טיפול רפואי.

   

  1. נכון להיום משרד הבריאות מאפשר למטופלים להמשיך להחזיק ברישיון מהסוג הישן, שמאפשר רכש ישיר מהמגדל, וזאת עד לסוף אוגוסט 2019.

  2. במקביל, המשרד מקדם אפשרות לאשר לילדים לקבל את המשך הטיפול באופן שקיבלו עד כה גם מעבר לתקופה זו. הנושא עדיין בטיפול משרד הבריאות.

  3. בנוסף, המשרד פועל כדי לאפשר מחיר מוזל שיאפשר לילדים להמשיך ולקבל טיפול במחיר דומה לזה ששולם עד עכשיו.

  4. במסגרת הרפורמה צפויים יותר ויותר זנים וסוגים בבתי המרקחת, מה שיאפשר להורים להתאים את הטיפול לילדיהם, וגם להימנע ממצב של חוסר אספקה זמנית של מגדל כזה או אחר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים