שתף קטע נבחר

המדינה לבג"ץ: חללי צה"ל יוכלו להיקבר גם בטקס חילוני או רפורמי

בעקבות עתירה לבג"ץ בדרישה לאפשר למשפחות החללים להביאם למנוחות כל אחת על פי אמונתה - הודיעה המדינה כי פקודת המטכ"ל בעניין תתוקן ותפורסם בקרוב מחדש, באופן שיתיר חריגה מהטקס המסורתי - כולל טקס רפורמי או אמירת קדיש על ידי נשים. מנכ"ל חדו"ש: "מהפך שיאפשר כבוד אחרון התואם את אמונתם של חללי צה"ל"

צה"ל יאפשר טקסי קבורה חילוניים או דתיים אלטרנטיביים לחיילים שנפלו במהלך שירותם הצבאי. בעקבות עתירת עמותת חדו"ש לבג"ץ, בדרישה לאפשר למשפחות החללים להביאם למנוחות כל אחת על פי אמונתה - הודיעה המדינה לבית המשפט כי פקודת המטכ"ל בעניין תתוקן ותפורסם בקרוב מחדש, באופן שיתיר חריגה מהטקס המסורתי.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

הפקודה שכבר גובשה בצה"ל, משאירה פתח להתערבות הרבנות הצבאית בהחלטת המשפחות על פי שיקול דעתה, והעותרים ביקשו להבטיח כי היא לא תנצל זאת כל מנת לכפות את תפיסתה הדתית-אורתודוכסית עליהן.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בדיון שנערך הבוקר (ה') דרשו השופטים, ענת ברון, עופר גרוסקופף ויוסף אלרון, הבהרות בעניין מבא כוח המדינה - וזה הצהיר כי הרבנות לא תתנגד לכך שרבה רפורמית, למשל, תנהל את החלק הדתי בטקס הקבורה הצבאי, או שאישה תאמר קדיש. עוד הוסיף, כי ככלל הוא אינו יכול לחשוב על בקשה קונקרטית לטקס חילוני או לא אורתודוכסי שלא תכובד על ידי הרבנות הצבאית.

 

בהתאם לאורחות חייהם ואמונתם

על פי הפקודה החדשה שכבר גובשה בצה"ל, הצבא יודיע בעצמו למשפחות החללים כי באפשרותם לקבור את יקיריהן באופן התואם את אורחות חייהן ואמונתן, ולא ימתין ליוזמה מצדן. המשפחות יורשו לערוך שינויים בטקס, ובלבד שמבנהו יישמר. בפקודות ייקבע גם כי רק בנסיבות חריגות יוכל רמ"ח נפגעים לא לאשר שינויים שמבקשת המשפחה מטעמים הנוגעים לנהלי הטקס, והרבנות הצבאית מטעמים - הנוגעים לנהלי הטקס הדתיים או בשל פגיעה בקדושת בית הקברות.

 

בשנת 2017 עתרה חדו"ש בדרישה כי ישונו פקודות הצבא באופן שיאפשר קבורה צבאית מלאה אשר מכבדת את תפיסת עולמם ואורחות חייהם של חללי צה"ל שהם ומשפחותיהם מעדיפים קבורה חילונית או דתית לא-אורתודוכסית. בתגובה על פניות חדו"ש לעתירה ולמשא ומתן שנערך בין הצדדים, הסכים צה"ל, כאמור, לחזור ולתקן את הפקודות באופן שיאפשר בחירה באופי טקס הלוויה הצבאית - בין בלוויה צבאית שנערכת בבית עלמין צבאי, ובין בלוויה צבאית שנערכת בבית עלמין אזרחי.

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון), הרב הרפורמי והעו"ד אורי רגב, הביע סיפוק מ"המהפך אשר יאפשר עתה הכרה מלאה ומעשית בזכותן של משפחות חללי צה"ל להעניק להם כבוד אחרון התואם את אמונתם ומכבד את דרך חייהם". הוא הביע תקווה כי הפקודות החדשות יתפרסמו בהרחבה ובהקדם.

 

"יש יותר מדרך אחת להיות יהודי"

מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, הרב גלעד קריב, בירך אף הוא על הודעת המדינה והוסיף: "במציאות שבה אלפי חיילים וחיילות חוגגים בצעירותם את טקסי בר ובת המצווה בקהילות רפורמיות, ואלפי יוצאי צבא מבקשים מרבנים רפורמים לערוך את חופותיהם, השינוי בעמדת המדינה והצבא היא דבר מתחייב ומתבקש.

 

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, בית עלמין צבאי קריית שאול בתל אביב (צילום: AP)
טקס - על פי דרישת המשפחות(צילום: AP)

 

"צעד זה מלמד כי למרות גלי ההסתה והאפליה הממסדית נגד היהדות הרפורמית, החברה הישראלית יוצרת בפועל מציאות מבורכת שבה יש יותר מדרך אחת להיות יהודי. אנו נושאים תפילה כי רבנים ורבות מכל הזרמים יזכו ללוות את המשפחות הישראליות רק ברגעים של שמחה וחגיגה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתן אלחדז, TPS
לא יתערבו
צילום: איתן אלחדז, TPS
מומלצים