שתף קטע נבחר

הבוררים קבעו: הרב שמואל טל קיים קשר פסול עם אישה נשואה

בעקבות עדויות על קשר אסור שקיים עם אישה נשואה ודרישה להרחיקו מראשות הישיבה - מצא בית דין בורר כי יש אמת בטענות נגד הרב שמואל טל, אך הדגיש כי לא היה קשר גופני. הדיינים קבעו כי עליו להימנע מהנהגה ציבורית, ואסרו עליו לייעץ בעניינים אישיים לנשים או להיפגש עמן, אך התירו לו להמשיך בתפקידו: "הקשר היה פסול ביסודו"

פסק הדין שאמור היה לחתום את פרשת הרב שמואל טל הולך ומתברר כיריית הפתיחה שלה מחדש: בית דין רבני שהוקם כבורר בין הרב טל ובין מתנגדיו, בעקבות עדויות על קשר אסור שקיים עם אישה נשואה ודרישה להרחיקו מראשות ישיבתו וקהילתו - מצא כי יש אמת בטענות נגד הרב, אך התיר לו להמשיך וללמד תורה. עם זאת קבעו הדיינים כי עליו להימנע מהנהגה ציבורית, ואסרו עליו לייעץ בעניינים אישיים לנשים או להיפגש עמן.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

נגד הרב הכריזמטי, שמואל טל, ראש מוסדות וקהילת "תורת החיים" ביישוב יד בנימין, הועלו בשבועות האחרונים טענות מבית ולפיהן ניהל במשך תקופה ארוכה קשר אישי עמוק עם מ', אישה נשואה שביקשה להתייעץ עמו, שבשיאו אף הצליח לשכנע אותה להתגרש מבעלה למענו. לאחר שעזבה את משפחתה, נטען הוא הפר את הבטחתו להינשא לה – והיא חזרה והתחתנה עם בן זוגה הראשון. בהמשך תבעה אותו בפני הרב אשר וייס, דיין מוכר ומוערך בציבור הדתי והחרדי, והרב טל הסכים לפצותה כספית.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

ההסתבכות גרמה לתסיסה בתוך הקהילה, ובין היתר החלו להישמע עדויות ושמועות על קשרים נוספים שקיים, לכאורה, עם נשים נשואות שביקשו את עצתו וכן על התכתבויות עמן ועל חומרים פורנוגרפיים מפלילים שנמצאו כביכול במחשבו האישי. בעקבות כך, ולאור החלטתו של טל עצמו לפצות את מ', שהתפרשה כהודאה מצדו בטענות, קמה לו אופוזיציה בתוך "תורת החיים", שאנשיה דרשו את הדחתו מראשות המוסדות והקהילה. בהסכמת הצדדים, הקים הדיין וייס בית דין מיוחד שישמש כבורר ביניהם.

 

הרב שמואל טל (צילום: אלבומי קטיף.נט)
הרב שמואל טל(צילום: אלבומי קטיף.נט)

 

עוד לפני כן הגיע העניין גם לפתחו של הרב שמואל אליהו, שבשנים האחרונות הוכיח עצמו כלוחם יעיל נגד רבנים בעלי סמכות שפגעו מינית בגברים ובנשים שתחת מרותם הרוחנית או שקיימו עמם קשרים פסולים. בין היתר, הביא הרב אליהו לחשיפת פרשת "הרב מהצפון" שהסתיימה בהרשעתו של עזרא שיינברג בשורה של עבירות מין, עליהן הוא מרצה עונש מאסר עד היום, וכן להוקעתו והרחקתו של הרב מוטי אלון בעקבות עדויות חדשות על יחסים אסורים שקיים עם תלמידיו ואנשים נוספים.

 

הרב שמואל אליהו מטפל במקרה של טל כבר ארבע שנים וחקר אותו לעומק, בשיתוף פעולה איתו ועם משפחתו. אף שתמך בהקמת ההרכב המיוחד שיזם הרב אשר וייס, הוא הביע חשש משיבוש הליכים מצד הרב החשוד, שלא יאפשרו לדיינים להגיע לחקר האמת.

 

"קשר פסול ביסודו"

לפני כחודש, על רקע התגברות השמועות והפרסומים בעניינו של טל, פרסם הרב אליהו גילוי דעת שבו חשף בפני הציבור את פרטי הפרשה הידועים לו ואת מסקנותיו. "הוא לא יכול להיות ראש ישיבה", סיכם. "אני לא ממליץ לשום אדם ללמוד ממנו שום הלכה ושום עצה. אני לא ממליץ ללמוד לא בישיבה ולא במדרשה או בבית ספר לייעוץ שלו".

 

כעת, כאמור, פרסם בית הדין הרבני את פסק הבוררות שלו, שבו הוא מנקה חלקית את טל מהטענות והשמועות נגדו, וקובע כי ימשיך לעמוד בראש מוסדות "תורת החיים" - בכפוף לשורה של הגבלות. הדיינים - ראש ההרכב, הרב מיכאל בלייכר, והרבנים צבי גרטנר ועובדיה יוסף טולידאנו - כתבו בפרק העובדתי של המסמך באופן חד ונחרץ כי "ברור שהקשר בין הרב טל ובן גברת מ', שהתבטא בשיחות רבות ותכתובת ענפה בעודה אשת איש, היה פסול ביסודו, ובוודאי קל וחומר שהיה אסור לרב ומנהיג רוחני בישראל". הם הבהירו כי למרות ההסכמה ושיתוף הפעולה מצד האישה, "עליו ורק עליו רובצת כובד האחריות בעניין זה".

 

עם זאת הדגישו חברי בית הדין כי "ממה שעלה בידינו לברר, בין מתוך העדויות ובין מתוך החומר שבמחשב... עולה בבירור כי מעולם לא נגע הרב טל אף לא באצבע קטנה באישה מלבד אשתו, ואף לא עלתה טענה כזו". בנוסף ציינו כי "הרב טל הביע בפנינו חרטה עמוקה... ולדבריו, חזר בתשובה שלמה עוד קודם שנודעו הדברים". בהקשר זה העירו: "אין אנו בוחנים כליות ולב".

 

לאור זאת, קבעו הדיינים בנוגע לטל כי "זכותו להמשיך בעבודת הקודש, להגדיל תורה ולהאדירה... מכורח תפקידו בראשות הישיבה והקהילה וכמייסדה". הם הדגישו כי עליו להתרכז ב"הרבצת תורה וביראת שמים בלבד ולא בהנהגה ציבורית", ומנגד "להימנע ממתן עצות בענייני משפחה, זוגיות, רפואה וכל כיוצא בזה". הרבנים הבוררים אסרו עליו להיפגש עם נשים או לקבלן לייעוץ, ועל אף שהתחייב על כך בעצמו התעקשו לתת לדברים תוקף של פסק דין. "כך יאה וכך נאה", הסבירו.

 

"לא רוח קודש, רוח שטות"

באשר לשמועות הנוספות בעניינו של הרב שמואל טל, כתבו הדיינים כי מעדויות שנשמעו ומהחומר שנבדק במחשב וביומנו האישי "לא נמצאו סימוכין" לקשרים פסולים עם נשים אחרות מלבד מ'. גם לגבי חומרים פורנוגרפיים שנטען כי החזיק, הבהירו כי לאחר בדיקה עמוקה, שכללה שחזור קבצים, נמצא כי "לא מיניה ולא מקצתיה – אין ולא היו תמונות תועבה". בהקשר זה העירו: "בית הדין מיצר על שפיכות דמים שנעשית על ידי אנשים בלתי אחראיים, בהוצאת שם רע. מעתה כל המשך העיסוק בפרשה זו יש בו משום הכיעור והדומה לו".

 

על "רוח הקודש" שכביכול הדריכה את הרב טל בנושאים שונים ובהנהגת קהילתו, כתבו הרבנים כי זו "הייתה בעוכריו". עוד הוסיפו: "לא רוח הקודש זו, אלא רוח שטות של הבל ורעות רוח, שכמעט הביאה אותו אל עבר פי פחת".

 

עם זאת הם ציינו כי כבר לפני יותר משנה הביע הרב טל חרטה על הסתמכותו עליה, וקיבל על עצמו "לא לשעות יותר לקולות ולרוחות". בפסק הבוררות נקבע: "עליו להודיע בשער בת רבים, ובאמת ובתמים, בעל-פה ובכתב, שכל הישענות על רוח הקודש – בטעות יסודה, ולחדול לחלוטין מדרך זו".

 

"תנו לי לאחות את הקרעים"

למרות ההכרעה האמביוולנטית של בית הדין, הרב טל ותומכיו מיהרו לחגוג ניצחון שכביכול מטהר אותו לחלוטין ומשאיר את הפרשה מאחוריו. בהתייחסות ראשונה לכלי התקשורת מסר הרב: "אני רוצה להודות לקב"ה שהוציא את האמת לאור ושנתן לי בחסדיו כוחות לעמוד בכל התקופה הכל כך קשה שעברנו... התקופה הזו פגעה לא רק בי ובמשפחתי אלא בכל תלמידי המוסדות ובוגריה. אני מודה לבית הדין המיוחד שעל אף הלחצים שהופעלו עליו, פעל ביושרה תורנית ומקצועית והשקיע זמן רב מאוד ומאמצים רבים בבירור האמת. אני מודה גם לרבנים שחיזקו את בית הדין".

 

עוד הוסיף: "כעת, משהגיע בית הדין המיוחד למסקנה ברורה כי אני יכול להמשיך בהנהגת מוסדות 'תורת החיים', אני קורא לכולם להימנע מרכילויות ולשון הרע והוצאות שם רע, ולתת לי, למשפחתי ולתלמידיי לאחות את הקרעים ולהתמקד בלימודה של תורה ובחיזוק המוסדות, ונשתדל כולנו בע"ה להרבות אהבה ואחווה ושלום ורעות".

 

עד לפני כ-15 שנה נחשב הרב שמואל טל לאחד הכוחות הצעירים העולים בציונות הדתית. הוא עמד בראש ישיבת "תורת החיים" בנווה דקלים שבגוש קטיף, ובלט כמנהיג סוחף וכריזמטי של הקהילה סביבה. טל היה מזוהה גם כאחד החלוצים של לימוד החסידות והפצת רוחה ותורתה בציבור הדתי-לאומי.

 

לקראת ההתנתקות מחבל עזה הוביל קו תקיף המתנגד לכל שיתוף פעולה עם מוסדות המדינה לקראת הנסיגה, אך בדיעבד התברר כי במקביל לכך ניהל כל העת משא ומתן עם צה"ל והממשלה לפינוי מוסכם, ללא התנגדות, תמורת פיצוי נדיב לו ולמוסדותיו, שהשתקעו בחסות ובמימון המדינה על שטחים עצומים ויקרים ביישוב יד בנימין, בתחומי המועצה האזורית נחל שורק. לאחר מכן טען כי איבד בהתנתקות את אמונתו המייחסת משמעות דתית למדינת ישראל, ובעקבות כך הפסיק לציין את יום העצמאות והתקרב לתפיסת העולם החרדית.

 

מאז חי הרב טל עם קהילתו במשכנה החדש, ועומד בראש רשת מוסדות "תורת החיים", הכוללת, בין היתר, בתי ספר, ישיבות לבנים, מדרשות לבנות ומכללות להכשרת מטפלים וללימוד "קולנוע יהודי". טל ידוע בגישתו המחמירה בהלכות צניעות, והוא דוגל בהפרדה מרבית בין גברים לנשים בקהילתו ובמוסדותיו. מעת לעת נשמעות טענות ועדויות המשווים להם מאפיינים של כת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלבומי קטיף.נט
הרב שמואל טל
צילום: אלבומי קטיף.נט
מומלצים