שתף קטע נבחר

השוטר שירה בסלומון טקה שחזר; מח"ש: לפי הבדיקה הוא ירה לרצפה

בפעם הראשונה, הובא הלילה קצין המשטרה שירה למוות בצעיר בקריית חיים לזירה ושחזר את האירוע. הבוקר שטחו עורכי הדין של המשפחה בפני נציגי המחלקה לחקירות שוטרים את טענותיהם ובקשותיהם. מח"ש הודיעו: על פי הממצאים, נתז מירי שבוצע לרצפה פגע בטקה וגרם למותו

  

 

שמונה ימים לאחר שסלומון טקה נורה למוות בקריית חיים, ל-ynet נודע כי קצין המשטרה שחזר הלילה (בין ראשון לשני) לראשונה את האירוע בזירה. סנגורו, עו"ד יאיר נדשי, אמר בעקבות השחזור כי הקצין חזר על גרסתו ולפיה לא ירה ישירות לעבר טקה: "ממצאי החקירה כפי שהודלפו עד כה תומכים בטענות ההגנה, ולפיהן הקצין פעל מתוך הגנה עצמית ללא כוונה לפגוע במנוח".

 

היום אישרו במחלקה לחקירות שוטרים את נסיבות מותו של טקה, והפעם באופן רשמי באוזני נציגי משפחת המנוח. עורכי הדין של המשפחה סיפרו כי במהלך פגישה שנערכה הבוקר עם נציגי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בירושלים נמסרו להם פרטי החקירה. עם זאת, בפגישה לא נאמר לנציגי המשפחה איזו עבירה יש בדעת מח"ש לייחס לקצין המשטרה.

 

סלומון טקה ()
סלומון טקה

נציגי מח"ש, ובראשם עו"ד קרן בן מנחם, אישרו כי מהחקירה עלה שהירי של השוטר אכן בוצע לכיוון הרצפה וכי נתז הוא שפגע בטקה וגרם למותו. עורכי הדין שמייצגים את משפחת טקה ביקשו ממח"ש את דו"ח הנתיחה שלאחר המוות ואת תוצאות הבדיקה הבליסטית, על מנת להעבירם במידת הצורך למומחים מטעמם. בתגובה לכך נאמר לעורכי הדין שהנושא יישקל ושהם יקבלו תשובה בקרוב.

 

במח"ש אישרו את הדברים לאחר הפגישה ואמרו כי "נמסר לבני המשפחה כי במהלך החקירה בוצעו עד כה בדיקות מדעיות פורנזיות שונות, בהן ניתוח פתולוגי, בדיקות בליסטיות של הירי, בדיקות של הנשק בו בוצע הירי, ובחינת הזירה על ידי מעבדה לזיהוי פלילי. הממצאים לעת הזו של בדיקות אלו תומכים בטענה כי הקליע פגע תחילה בקרקע, כאשר נתז מהירי בקרקע הוא שפגע במנוח והביא למותו המצער".

 

"לצד זאת הובהר, כי החקירה עדיין נמשכת, וכי עדיין לא ניתן לגבש תמונת מצב ברורה וסופית באשר לנסיבות הירי ומהלך האירועים שהביאו לתוצאה הטראגית. מטבע הדברים, עדיין מוקדם לקבוע מה המשמעות המשפטית של הממצאים העובדתיים, שכן כאמור החקירה טרם הסתיימה".

 

במח"ש הבהירו כי פרסומים שהופצו אודות עברו הפלילי של טקה הינם שגויים וכי "בנסיבות העניין, הוחלט כי מח"ש תקיים בדיקה בנוגע לכך".

 

"אנשי מקצוע רציניים בודקים את המקרה"

בפגישה, שנערכה במקביל לעליית משפחת טקה לקברו של סלומון בתום השבעה עליו, נכחו מטעם המשפחה עורכי הדין איציק דסה, רינה איילין גורליק ופרופ' אריאל בנדור.

 

לדברי עו"ד דסה, "אנחנו רוצים שהצדק יקרה והצדק ייעשה. הזמן הוא קריטי אבל מצד שני אנחנו רוצים שתיעשה עבודה מקצועית. היו לנו דרישות שנוגעות לחקירה ונאמר שהן ייבדקו עניינית, מקצועית ושנקבל עליהן תשובה מנומקת. אנשי מקצוע רציניים ומכובדים עושים חקירה מעמיקה של המקרה".

 

עו"ד דסה הוסיף כי "הם לא יכלו לפרט על חלק מהשאלות שלנו. החקירה מתנהלת בצורה עניינית ומקצועית, ואנחנו מצפים לתשובות מנומקות. הם הבטיחו שיבדקו ויחזרו אלינו".

אורה טסמה בת דודה של סלומון טקה לפני הפגישה בין עורכי הדין שמייצגים את המשפחה לבין מח
אורה טסמה לפני הפגישה(צילום: אוהד צויגנברג )

עו"ד איילין גורליק אמרה כי "אנחנו לא מובילים את ההפגנות, אנחנו ביקשנו פרטים לגבי החקירה. הבהרנו את הציפייה שלנו לבדיקה מקצועית ועניינית, כזאת שלוקחת את הטענות בשיא הרצינות. העמדנו את מח"ש על ההקשר המאוד מיוחד שבו אנחנו נמצאים. אני חושבת שחשפנו אותם לזוויות אחרות, אולי להסתכל על האירועים שאותם אנחנו חווים ועדים להם בימים האחרונים.

 

"אנחנו מצפים שייעשה מאמץ מודע ובלתי מתפשר לנהל חקירה לא מוטה, נעדרת הטיות, ואני מאחלת לנו ולמח"ש ולכל מדינת ישראל הצלחה רבה". המשפחה מיוצגת על ידי הקליניקה לקידום שוויון בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר אילן.

 

אורה טסמה, בת הדודה של סלומון שהשתתפה אף היא בפגישה, אמרה לפני קיומה כי "המשפחה הייתה בבוקר בבית העלמין, ולי היה חשוב לבוא לראות מה קורה עם ההליך כי כרגע לא עדכנו את המשפחה ולנו חשוב שיהיה משפט צדק. המשפחה לא תקבל אם השוטר לא ילך לכלא. היה פה רצח, לא הריגה, ואנחנו נצא לרחובות אם צריך".

אורה טסמה בת דודה של סלומון טקה לפני הפגישה בין עורכי הדין שמייצגים את המשפחה לבין מח
(צילום: אוהד צויגנברג )
 

משפחתו של סלומון טקה יושבת שבעה (צילום: AFP)
משפחתו של סלומון טקה במהלך השבעה(צילום: AFP)

ביום חמישי האחרון יצאו גורמים במח"ש נגד ההאשמות שהופנו כלפיהם במהלך הפגנות יוצאי אתיופיה. לטענת הגורמים, מכיוון שחוקרי מח"ש מוסמכים לחקור אך ורק עבירות פליליות של שוטרים שדינן שנת מאסר ויותר, הם אינם יכולים לטפל בתלונות על יחס לא הולם או "שיטור יתר", כפי שמעלים יוצאי אתיופיה. "ככל שנדרש לבצע בדק בית בעניין זה, הרי שזה צריך להתבצע על ידי האחראים על התרבות הארגונית במשטרת ישראל", אמרו.

 

  (צילום: רויטרס)
ההפגנות בעקבות מותו של טקה(צילום: רויטרס)

עו"ד יאיר נדשי, פרקליטו של קצין המשטרה שירה למוות בטקה סיפק הצהרה לתקשורת ביום חמישי ואמר כי: "אלמלא היה פועל כפי שפעל ייתכן שמרשי לא היה נותר בחיים - וסביר גם להניח שמשפחתו הייתה נפגעת. חשוב להדגיש שהוא לא התכוון לפגוע במנוח והירי בוצע לצורך התרעתי והרתעתי בלבד". נדשי התעקש כי הקצין כלל לא כיוון את נשקו לעבר טקה - וכי האירוע כלל אינו קשור למוצאו של ההרוג: "האירוע הטרגי אינו קשור בכלל לצבע עור או למוצאו של המנוח".

 

יום לפני כן קראה משפחתו של סלומון טקה, שמותו הצית את גל המחאה של בני העדה האתיופית, לא לקיים עוד מחאה עד לסיום השבעה על בנם ולנהוג באיפוק ובסבלנות. היום כאמור הסתיימה השבעה, וייתכן כי ההפגנות יחודשו.

 

בתוך כך, ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות עו"ד אווקה זנה פנה אמש ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וביקש ממנו לחקור את השימוש במידע פלילי חסוי להשמצת סלומון טקה (18) שנורה למוות בידי קצין משטרה. היועמ"ש שוקל לפתוח בחקירה.

 

לדברי עו"ד זנה, מידע חסוי מהמרשם הפלילי של סלמון טקה הופץ. הפנייה נעשתה על רקע פרסומים שונים, רובם בלתי מבוססים ומכפישים, בהם דווח על עברו הפלילי ה"מכביד" לכאורה של טקה ז"ל.

 

במקביל, בני משפחת טקה קמו כאמור הבוקר מהשבעה ועלו לקברו של סלומון בבית העלמין תל רגב. אסף גובנה, חבר של בני המשפחה שליווה אותם, אמר כי "ההורים באו להגיד לבן שהם אוהבים אותו וימשיכו איתו לאורך כל הדרך. למרות הכאב הגדול, המוות שלו איחד רבבות".

 

לדבריו, המשפחה איבדה תקווה מחקירת מח"ש: "כמו שהכתובת הייתה על הקיר, גם מה שעשו לילד הזה זה עוול שעל הקיר. עשו לו שיימינג, ביישו אותו". הוא הוסיף כי בהתאם לבקשת האב, המחאות יימשכו - אך "בלי אלימות, בדרכי שלום".

 

משפחתו של סלומון טקה בבית העלמין תל רגב (צילום: גיל נחושתן)
בני משפחת טקה עלו לקברו של סלומון(צילום: גיל נחושתן)

משפחתו של סלומון טקה בבית העלמין תל רגב (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

משפחתו של סלומון טקה בבית העלמין תל רגב (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

משפחתו של סלומון טקה בבית העלמין תל רגב (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

בבית העלמין נשמעו זעקות שבר של בני משפחת הצעיר המנוח. כמה מקרוביו צעקו: "למה לרצוח בן אדם?". האב וורקה אמר: "איבדתי בן יקר שלא עשה כלום על אף הדברים שנאמרים ועל אף שאנשים מנצלים את זה לרעה. אני תולה תקווה בשופטי ישראל ואת האחריות עליהם שיעשו צדק. אני שילמתי מחיר יקר, הקהילה שילמה מחיר יקר. התקווה היחידה שלי ושל כולנו היא שהעונשים יהיו אמיתיים, שימצו את הדין, שירתיעו את השוטרים ושתיעצר הפגיעה בנפש.

 

"לא ייתכן שיהרגו ויפגעו בחיי אנשים ואנחנו נשמע התבטאויות של אנשים 'כמה השוטר הזה צריך לצאת הכי נקי שאפשר'. אני קורא למקבלי ההחלטות לעשות שינוי יסודי ולהילחם בגזענות ובשיטור היתר ולהפסיק להרוג את הילדים שלנו.

 

"אני מקווה שזה יהיה האובדן האחרון. אנחנו נושאים צלקת לכל החיים. אני מבקש שהשופט שידון בתיק הזה שיעשה צדק ויראה כאילו חלילה בנו נהרג, ורק ככה הצדק יצא לאור. לא בגלל צבע העור או איך שהוא נראה צריך לשלם מחיר כזה יקר".

 

האב אמר עוד: "אני מבקש, הקבר טרי ועדיין ממשיכים לפגוע בילד. הכדורים מחפשים את הילדים שלנו, הם יירו לכיוון הרצפה אבל הכדורים ימצאו את הילד, הם ימשיכו לירות ולפגוע בנו. די לפגיעה ולדיכוי ולגזענות. אני מבקש שזה יהיה הפרח האחרון שנקבור. שיהיה דין ומשפט צדק".

חבר המשפחה גובנה אמר: "קשה להאמין איך עבר שבוע וסלומון לא איתנו, איך הוא לא פה. הבכי של ההורים יימשך עוד הרבה זמן. הזעקה הכי גדולה זה שאם הוא שומע - הם פה בשבילו, עבורו, הם יזכרו אותו לעד.

 

"אני רוצה להגיד לך סלומון אח שלי, אתה לא מבין כמה אהבה ואחדות השארת פה. כמה לבבות הצלחת להוציא, כמה אנשים חיברת וכמה בדרך הזו רואים את האבא והאימא נקרעים, אבל הם מאמינים בדרך שחינכו אותך, בדרך של שלום, לא לאלימות, להתאבל בשקט. עבר שבוע, תדע שאנחנו אוהבים אותך, הצלחת לחבר רבבות של אנשים. תהא נשמתך צרורה בצרור החיים".

 

גובנה פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו וקרא לו לרסן את בנו יאיר, בעקבות טענת הבן שלפיה כל מחאת יוצאי אתיופיה "מתודלקת על ידי הקרן החדשה וארגון 'עומדים ביחד' בכסף גרמני". לדברי גובנה, "הוא פגע בכל העדה. אני קורא לראש הממשלה להתערב במשבר בצורה אמיתית. בפגישה האחרונה דיברו על אותם דברים שדיברו בפגישות שלפני כן. שום דבר לא השתנה".


פורסם לראשונה 08/07/2019 13:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים