שתף קטע נבחר

התינוק שפרכס וגרם לרופאים לגלות את הסיבה: גידול ענק אצל אמו

שבוע אחרי הלידה הבחינה דבורה מקימי מנתיבות כי בנה מפרכס. בדיקות שעבר בבית החולים סורוקה גילו שהוא סובל מרמות נמוכות של סידן, ועברו אליו כפי הנראה מאמו במהלך ההיריון. האם עברה בירור רפואי שהראה כי יש לה גידול ענק בצוואר שגרם גם לה לפרכוסים. הניתוח שעברה הציל את חייה

צפו: סיפורה המדהים של האם שניצלה בזכות תינוקה המפרכס

  

 

התינוק המפרכס שהציל את אמו: שבוע אחרי הלידה, החל תינוקה של דבורה מקימי בת 40 מנתיבות לפרכס. היא הבהילה אותו לחדר המיון בבית החולים סורוקה, שם התברר כי הוא סובל מערכים נמוכים מאוד של סידן.

 

הרופאים שיערו כי מדובר במצב שהתרחש במהלך ההיריון, ובבירור התגלה גידול עצום בצווארה של דבורה, שהפריש סידן שעבר גם לתינוק וגרם לו לפרכס.

 

קיראו עוד

בלוטת התריס: הסיבה בגללה אתם לא מגיעים לאיזון

מרככת ועד אוסטיאופורוזיס: מה קורה כשחסר לנו סידן בגוף

 

בדיקות הדם הראו שליאם סובל מערכים נמוכים של סידן בדמו. הרופאים החלו לחשוב כי ייתכן שהגורם לכך נמצא אצל האם. לאחר התייעצות עם אנדוקרינולוגית הילדים ד"ר נטע לוונטל ועם אנדוקרינולוגית מבוגרים בסורוקה ד"ר דיינה כהן, ולאחר בירור מעמיק, נמצא כי לדבורה יש גידול שפיר בבלוטת יותרת התריס, דבר שגורם להפרשת יתר של הורמון יותרת התריס (PTH). הערך הנורמלי של הורמון זה הוא עד 72 ואצל דבורה הערך היה מעל 1,000.

 

דבורה אושפזה במחלקה הפנימית, ובדיקות הראו כי בצווארה יש אכן גידול בבלוטת יותרת התריס, הנמצאת בסמוך לבלוטת התריס. הבלוטה אחראית על רמות הסידן הגבוהות אצלה ולרמות הנמוכות אצל תינוקה. התוצאה: פרכוסים, מהם סבלה גם דבורה בעברה.

 

  ( )

 

"הבירור הראה שדבורה סובלת ממצב של היפרפרתירואידיזם", מסביר ד"ר בן ציון יהושע, מומחה אף אוזן גרון ומנהל  שירות כירורגיית ראש וצוואר בבית החולים סורוקה, "בלוטת יותרת התריס מפרישה כמויות גבוהות של ההורמון PTH, וכתוצאה מכך גורמת לרמות גבוהות של סידן בדם של האם. אלה גרמו לדיכוי הפרשת ההורמון אצל התינוק, ולרמות נמוכות של סידן".

 

ד"ר בן ציון הסביר כי הסימנים האופייניים להיפרפרתירואידיזם ובעקבותיו לעלייה ברמות הסידן עשויים לכלול חולשה, דיכאון, עייפות, כאבים בעצמות. "הרבה מהסובלים מתעלמים מזה ומגיעים לטיפול רק כשכבר חלה הידרדרות כמו אבנים בכליות, שברים בעצמות בשל אוסטאופורוזיס או מצבים נדירים כמו דלקת בלבלב והפרעות מוחיות כמו דיכאון קשה עד כדי התאבדויות".

 

לאחר שהתגלה הגידול בצווארה, כאמור, הועברה דבורה לחדר הניתוח, שם הוסר הגידול. "דבורה חייבת לתינוק שלה תודה על זה שהוא עזר לה לגלות את המחלה ולטפל בה", אומר הרופא.

 

"אין ספק שהתינוק שלי הציל אותי", אומרת דבורה, "לעולם אודה לו על כך".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דבורה מקימי ובנה. הציל את חייה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים