שתף קטע נבחר

ניסיונות הגישור כשלו: שביתת האחיות תימשך

המדינה ביקשה צו מניעה, אך מועד הדיון בבית הדין לעבודה טרם נקבע. ניסיונות למו"מ בין הסתדרות האחיות לבין האוצר לא צלחו - והשביתה תימשך גם היום. האחיות במרפאות הקהילה ובבתי החולים יפעלו במתכונת מצומצמת, בקופות החולים מכבי ולאומית עובדים כרגיל. מדריך היום השני לשביתה

שלט בכניסה למרכז הרפואי לגליל (צילום: אביהו שפירא)
הכניסה למרכז הרפואי לגליל(צילום: אביהו שפירא)

שביתת האחיות נמשכת: המדינה הגישה אמש (ג') בקשה להוצאת צו מניעה לשביתת האחיות, אולם טרם נקבע מועד ושעה לקיומו של הדיון בבית הדין לענייני עבודה. ניסיונות למשא ומתן שהתקיימו אמש בין יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, לבין גורמים במשרד האוצר - לא צלחו. בעקבות זאת, ולאחר שדיון לילי לא יתקיים, השביתה תימשך גם היום.

 

שביתת האחיות - ידיעות נוספות:

"מאושפזים בחדר האוכל": שביתת האחיות צפויה להימשך

לאחיות נמאס: "מזמן הפסקנו לספור את המיטות במסדרון"

המו"מ התפוצץ, האחיות ישבתו: חדרי הניתוח - במתכונת חירום

דרישות האחיות: הוצאת מיטות מהמסדרונות וביטול מבדקים לבתי החולים

 

גורמים המעורים בפרטים אמרו ל-ynet: "במהלך היום לא התקיים שום משא ומתן מסודר בין הסתדרות האחיות למשרד הבריאות. יממה שלמה שהמערכת מושבתת והמדינה לא נוקטת בשום אפיק כדי למנוע את השביתה. על אף ששר הבריאות הצהיר עוד אתמול שבכוונתו לבקש צו מניעה לשביתה, עדיין לא הוגשה בקשה באופן מסודר, לא נקבע תאריך ושעה לדיון, ועל כן לא יינתנו נכון לשעה זו צווי מניעה". בתוך כך, מוקדם יותר נמסר מהסתדרות האחיות: "השביתה תימשך גם מחר וללא הגבלת זמן".

 

 

 

פגנה של אחים ואחיות מול משרד הבריאות בירושלים במחאה על מחסור בכוח אדם ועל הכוונה לקצץ בשכרן של האחיות (צילום: אוהד צויגנברג)
אחים ואחיות מול משרד הבריאות בירושלים(צילום: אוהד צויגנברג)

פגנה של אחים ואחיות מול משרד הבריאות בירושלים במחאה על מחסור בכוח אדם ועל הכוונה לקצץ בשכרן של האחיות (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

 

שלט בכניסה למרכז הרפואי לגליל (צילום: אביהו שפירא)
אחים ואחיות במרכז הרפואי לגליל(צילום: אביהו שפירא)
השביתה שהחלה הבוקר ב-7:00 במחאה על מחסור בתקנים, על חיוב הצוותים לעסוק במשימות טכניות המפריעות לטיפול בחולים ועל האיום בקיצוץ בשכרם, תקיף גם היום את כל בתי החולים, מרפאות בריאות הציבור ומרפאות קופות החולים בקהילה. זאת, מלבד קופות החולים של "מכבי" ו"לאומית", שם האחיות אינן מאוגדות בהסתדרות.

 

חדרי ניתוח יעבדו במתכונת חירום ובכל מחלקות האשפוז יינתנו שירותים במתכונת מצומצמת. בנוסף, במחלקות טיפולי נמרץ יעבוד צוות סעודי מצומצם. במחלקות פגים, יונקים, חדרי לידה, דיאליזה, אונקולוגיה, יחידת פריון - יעבוד צוות סיעודי במתכונת מצומצמת. בתי חולים גריאטריים ופסיכיאטריים יעבדו במתכונת מצומצמת. בכל בתי החולים יוקם צוות סיעודי לשעת חירום ובכל בתי החולים תוקם ועדת חריגים. הקהל יידרש להגיע ללשכות הבריאות לשם לקיחת דגימות דם.

שביתת האחים והאחיות בקופות החולים ()

שביתת האחים והאחיות בבתי חולים ()

שביתת האחים והאחיות בתחנות בריאות הציבור ()

השביתה החלה אתמול בבוקר, כאמור, לאחר פיצוץ המו"מ אמש עם משרדי האוצר והבריאות. השובתים מוחים על המחסור בתקנים - 145 תקנים שאינם מאוישים, שהם כ-15% מכלל התקנים בבית החולים, על החיוב של האחיות לעסוק בהזנת נתונים במחשב ומילוי טפסים במקום טיפול בחולים, וכמובן הגזירה האחרונה - איום בקיצוץ בשכרם בשל העיצומים.

 

ביום ראשון פורסמה ב-ynet רשימת הדרישות שהציגו האחיות קודם הפתיחה בשביתה. מסמך זה העלה כי האחיות דורשות ממשרדי הבריאות והאוצר הלימה בין רישיון המחלקה למספר המטופלים המאושפזים בה בפועל, הוצאת המיטות הבלתי חוקיות מהמחלקות ומהמסדרונות, התאמת התקינה בבתי החולים בקהילה ובבריאות הציבור להסכמים הקיבוציים ולמספר המטופלים לצד תוספת תקינה בגין כל התפקידים החדשים שנוספו לאחיות במערכת.

 

בנוסף דורשים בהסתדרות האחיות הקצאת תקנים, משאבים, כוח אדם ושכר ההולמים את המטלות, הנהלים והמדדים שנוספו לעבודת האחיות בשנים האחרונות על חשבון זמנן עם המטופל והפסקת האקרדיטציה ובחינתה מחדש, תוך הקצאת משאבים ותקנים ייעודיים ליישומה. 


פורסם לראשונה 23/07/2019 23:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
שביתת האחיות
צילום: אביהו שפירא
מומלצים