שתף קטע נבחר

לא רק פקס: סוף סוף גופים ציבוריים יחויבו לאפשר פנייה במייל

משרדי ממשלה, ביטוח לאומי, משטרת ישראל, עיריות, קופות חולים, בתי חולים ועוד גופים ציבוריים יחויבו מיום שישי הקרוב לאפשר לאזרחים לפנות אליהם גם במייל. נקודת התורפה: בנקים וגופים פרטיים אחרים לא נכללים בינתיים בחוק החדש. יוזמת החוק, ח"כ שרן השכל: "שמים סוף לתירוץ: 'לא קיבלנו את הפקס שלך'"

גופים ציבוריים לא יוכלו לומר יותר לצרכנים: "תשלח לנו פקס", שכן מיום שישי הקרוב תחול עליהם חובת פנייה במייל. חוק פנייה לגופים ציבוריים - אמצעי קשר דיגיטליים ייכנס סוף סוף לתוקף ועמו גם בשורה לכל מי שאין לו נגישות מיידית למשלוח פקס - כלומר - רוב האוכלוסייה. יחד עם זאת, החוק לא תקף לגבי גופים פרטיים כמו בנקים, חברות ביטוח וחברות אשראי שעדיין עושות שימוש נרחב ולעיתים בלעדי בפקס.

 

סוף לפקס בגופים ממשלתיים - כולל קופות החולים

לא התקשרתם לבטל את התא הקולי? החודש כבר שילמתם עליו

בקרוב יענו לנו במוקד טלפוני בתוך 6 דקות? ממש לא בטוח

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

לפי החוק, גוף ציבורי יאפשר לכל אדם לפנות אליו "באמצעי קשר דיגיטלי." מדובר במשרדי ממשלה, צבא, מנהל הכנסת, מבקר המדינה, בתי משפט, לשכות הוצאה לפועל, המרכז לגביית קנסות, משטרת ישראל, הרשות הארצית לכבאות והצלה, שירות בתי הסוהר, עיריות מועצות מקומיות או אזוריות, בתי חולים, קופות חולים וחברות ממשלתיות.

פקס (צילום: שאטרסטוק)
גופים ציבוריים לא יוכלו לומר יותר לצרכנים: "תשלח לנו פקס"(צילום: שאטרסטוק)

אמנם לגבי כל נושא שמתאפשרת לגביו כיום פנייה בפקס, תתווסף לגביו אפשרות פנייה במייל, אך אין משמעות הדבר שניתן לפנות בכל עניין במייל ולשלוח כל טופס במייל. 

 

לפי החוק, גוף שלא מאפשר פנייה אליו בפקס בנושאים מסוימים (אלא למשל רק בע"פ, או במכתב רשום), לא יחויב בנושאים אלה לאפשר פנייה במייל או דרך האתר. מדובר למשל בנושאים הקשורים בסודיות רפואית, או הגנה על פרטיות, או הגנת סייבר.

 

הגופים יחויבו אמנם לפרסם את אמצעי ההתקשרות עם כל יחידה ואיש קשר באתר האינטרנט שלהם, אך הם יוכלו שלא לפרסם כתובת מייל של עובדים מסוימים משיקולים של חשש לשלום העובד או פגיעה ברמת השירות.

אינפו כלכלה פקס מייל ()
 

את החוק יזמו חברי הכנסת שרן השכל ודויד ביטן. "הגיע הזמן להתקדם ולעשות התאמות לעידן הטכנולוגי של ימינו - אנחנו בישראל 2019. כולם עובדים במיילים, פקסים זו נחלת העבר", מסרה השכל. "אנחנו שמים סוף לתירוץ הביורוקרטי 'לא קיבלנו את הפקס שלך'. באומת הסטארטאפ 2019, המגזר הציבורי והמשרדים הממשלתיים נתפסים כבדים ומיושנים והממשק איתם מסורבל. שירותים יעילים, איכותיים וממשל זמין לאזרח, עוזרים לבסס ולחזק את הדמוקרטיה בישראל ומחובתנו לדאוג לקיומם התקין".

 

האם באמת ביום שישי אוכל לפנות לכל הגופים האלה במייל? הם מוכנים לזה?

"כן, נתנו להם שישה חודשים זמן הסתגלות לבניית מערכות טפסי מענה אינטרנטיים ואימיילים. הם מחויבים על פי חוק לתת מענה גם בדרך אלקטרונית".

 

ולמי שמכור לפקס: זו אופציה שתישאר גם בגופים האלה?

"כן, כל מי שמבקש ממך פרטים דרך פקס יהיה מחויב גם לתת אופציה של מייל".

 

למה הבנקים הוחרגו מהחוק?

"החוק המקורי אכן דיבר גם על חברות ביטוח ובנקים, אך נאמר לנו שהם מתקדמים לשם. קודם כל נשיק את החוק למגזר הציבורי. נראה איך זה ואני מאוד מקווה שבכנסת הקרובה החוק יורחב גם לגופים פרטיים, אם הבנקים וחברות הביטוח לא יספקו במהירות שירות כזה".

  

לדבר ביטן, "מדובר בחוק שמטרתו ייעול והנגשת משרדי הממשלה. הגיע הזמן שמשרדי הממשלה יהיו נגישים לציבור וכי גם הפקידות הבכירה שאמורה לתת מענה לאזרח תהיה בקשר בלתי אמצעי עמו. החוק אמור לייעל את מתן השירות לתושבי המדינה ואף לקצר במקרים רבים את זמן ההמתנה לנושאים שאינם סובלים דיחוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים