שתף קטע נבחר

נלחמים על האדמה של כפר ביל"ו

משפחותיהם התיישבו במקום עוד ב-1933 ופיתחו את החקלאות, אלא שכעת מתכננת המדינה להפקיע מאות דונם לטובת הקמת 4,000 יחידות דיור בקריית עקרון הסמוכה. החקלאים מפגינים: "גוזלים לנו את הקרקע"

החקלאים בכפר ביל"ו נאבקים על הפרנסה: הבוקר (א') הפגינו מאות מהם בצומת ביל"ו, נגד שר האוצר משה כחלון, שאחראי על הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) שלדבריהם "שודד לנו אדמה חקלאית לפני הבחירות, ועלול לחסל את הפרנסה והחקלאות בכפר ביל"ו".

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

הפקעת קרקעות בתוואי הרכבת הקלה - מי לא יקבל פיצוי?

השטחים שיופקעו באבן גבירול לטובת הקו הירוק של הרכבת הקלה

למרות ההתנגדות הנרחבת - אושרה תוכנית ענק ליהוד

 

ביום רביעי תתכנס הוועדה להחליט, לדברי אנשי כפר ביל"ו, על הפקעת 500 דונם שטחים חקלאיים של כפר ביל"ו, שהם כרבע מ-2,100 דונם סך השטחים החקלאיים שמעבדים תושבי המקום. בותמ"ל אומרים כי הכוונה היא להפקיע כ-385 דונם שיועברו ליישוב הסמוך קריית עקרון לבניית שכונה של כ-4,000 יחידות דיור. במסגרת המלחמה בעליית מחירי הדיור, מוסמכת הוועדה לאשר תוכניות בנייה גדולות בהליך מקוצר. כפר ביל"ו שהאדמות החקלאיות בו שייכות למדינה עלול לשלם את המחיר.

   (צילום: יובל חן)
נלחמים על האדמה של כפר ביל"ו(צילום: יובל חן)

שלשום, כ-20 חקלאים, כולם בבגדי עבודה, התאספו במרכז השטח החקלאי שהמדינה רוצה להפקיע מהם לטובת בנייה. החקלאים חשים שהם נמצאים רגע לפני חיסול מקור פרנסתם של למעלה מ-100 משפחות שהסבים שלהם עלו על הקרקע במקום כבר בשנת 1933, באזור מוקף ערבים וכנגד כל הסיכויים.

 

"גוזלים ושודדים לנו את הקרקע"

דורון ליבנה (43), דור שלישי של חקלאים בכפר ביל"ו, מדבר בכאב על מה שהמדינה "מעוללת לו ולחבריו". לדבריו, "שר האוצר כחלון באמצעו הותמ"ל, גוזלים ושודדים לנו את הקרקע החקלאית, כי אנחנו חקלאים ואין לנו קשרים פוליטיים".

 

ליבנה, מהנדס במקצועו שלפני כעשור עזב את העבודה וחזר למשק, מעבד 150 דונם. הוא נשוי ואב לשלושה ילדים. הוא מגדל ירקות ומשמש גם ככוורן והדבש שלו הוא בעל שם בישראל. הוא אומר בכאב: "אפשר למצוא שטחים אחרים ולשמור עדיין על החקלאות. השקעתי מיליונים ברכישת ציוד חקלאי, מחר בבוקר אני עלול לעמוד בלי פרנסה ועם חובות".

 

בין חבורת החקלאים שנלחמת על הבית נמצא גם פרופ' גדעון לידיז'נסקי (87), כשלצידו בנו ממשיך דרכו במשק. "הוריי עלו על הקרקע ב-1933. הם ועוד מספר משפחות הגיעו לביל"ו מתוך ציונות ועם תשוקה לעבוד בחקלאות. אנחנו נילחם על האדמה שרוצים לקחת לנו. לא נוותר עד הרגע האחרון".

 

לדברי החקלאים בכפר ביל"ו המדינה מתכוונת "לגזול" מהם עוד 700 דונם שטחים חקלאים ועיריית רחובות עלולה לקחת מהם עוד 200 דונם. לדבריהם "רוצים לגזול מאיתנו 1,400 דונם שהם בדיוק שני שליש משטחי החקלאות. המשמעות היא ‑ חיסול וסגירת כפר ביל"ו".

   (צילום: יובל חן)
"רוצים לגזול מאיתנו 1,400 דונם שהם בדיוק שני שליש משטחי החקלאות"(צילום: יובל חן)
  

 

"תוכנית חיונית להתפתחות קריית עקרון"

מאיר צור מזכ"ל תנועת המושבים: "לא ייתכן לבצע מחטף הרסני לפני הבחירות. יש לדחות את ישיבת הותמ"ל לאלתר ולא לאשר בנייה נדל"נית על חשבון קרקעות חקלאיות ופרנסת תושבי כפר ביל"ו".

 

מהוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לדיור נמסר: "מדובר בתוכנית חיונית להתפתחות קריית עקרון שנותנת מענה לצורכי הדיור באזור מרכז הארץ. חשוב לציין כי גם לאחר הפיתוח המוצע, למושב ביל"ו ישנן חטיבות קרקע חקלאיות משמעותיות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן
ההפגנה בכפר ביל"ו הבוקר
צילום: יובל חן
מומלצים