שתף קטע נבחר

מה קורה כשהילדים לא עושים כלום בחופש?

אנחנו בשבועות האחרונים של החופש, והילדים כבר מתחילים "לטפס על הקירות". אם זה מעצבן אתכם שהם מסתובבים בבית בחוסר מעש, כדאי שתדעו שהמצב הזה עשוי להועיל להם. הנה החלק החיובי של שעמום החופש

החופש הגדול בשיאו, רוב חודש אוגוסט עוד לפנינו, וזהו זמן בו הילדים מצאים הרבה שעות איתנו. אנו יכולים לחוות זאת כזמן מאוד אינטנסיבי, הדורש מאיתנו יותר מתמיד למצוא להם תעסוקה, חוויות ואטרקציות, ולמלא את הזמן בהנאה ובפעילויות משמעותיות עבורם.

 

האם בתוך מרוץ החופש הגדול שכחנו לרגע לעצור ולשאול את עצמנו כהורים, מהם היתרונות של החופש? מה תפקידו ברצף הזמן והאם אנחנו באמת גדלים ומגדלים את ילדנו בחופש גדול? כגננת, אני יכולה להעיד מנסיוני, שלאחר כל חופש גדול, הייתה ניכרת אצל הילדים קפיצת גדילה משמעותית. לעיתים קרובות היא התבטאה בגדילה פיזית אך לא רק, גם גדילה נפשית והתפתחותית.

 

ממה הדבר נובע? ישנן כמה וכמה סיבות, הראשונה היא "זמן בהייה והרהורים". מכירים את זה שאתם יושבים כמה זמן מול מסך ובוהים בו ולא ממש מסתכלים או עוקבים אחרי משהו מסוים? זה בדיוק זה. מדובר בזמן בו הפעילות המנטלית יורדת והמוח עובר למצב פאסיבי.

 

קראו עוד:

13 פעילויות שאפשר לעשות עם הילדים בחופש

החופש הגדול לא חייב להיות "תיק"

איך הצלחתי לצאת לחופש אמיתי עם ילדיי

 

זהו זמן משמעותי מאוד עבור המוח. הוא מתאוורר ומזרים מידע לאזורים שאינם ליניאריים או שיש בהם מאמץ, אלא לאזורים אחרים. מחקרים מאוששים זאת כזמן שהוא בריא למוח ואף יש מחקרים שמראים שזמן בהייה הופך אותנו חברותיים ופתוחים יותר לאחר מכן.

 

כמובן שאין הכוונה לצפיית יתר של שעות על גבי שעות במסכים, שעלול גם לנוון את המוח, אך במינון מסוים זה יכול להיות מועיל ומאוורר את הפעילות המוחית המאומצת. כך שאם אתם רואים את ילדיכם בחופש יושבים מהורהרים, דעו שלמצב זה יש ערך מוסף ואיננו שלילי בהכרח.

 

ילד משועמם בכיתה (צילום: shutterstock)
זמן מחשבה(צילום: shutterstock)

בזבוז זמן או הטענת אנרגיה?

עוד אחד מיתרונות החופש זהו "זמן האתנחתא". החברה המערבית המודרנית מעריכה ודוחפת לעשייה, תוצרים, הישגים ותוצאות, ולרוב זמן אתנחתא יכול להיתפס כזמן מבוזבז, אך למעשה זהו זמן אשר חשוב לשלב אותו ברצף החיים שלנו על מנת ליצור איזון ורווחה. בזמן זה נוצרים תהליכי עיבוד ועיכול עמוקים במערכות נוספות, מלבד המערכות הרגילות לתפקד על הרצף היומיומי. לא בכדי ילדים גדלים הרבה פעמים בלילה, כיוון שזהו זמן מנוחה. בזמן זה הגוף מפנה את האנרגיה שלו להתחדשות וצמיחה.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

כך גם בחופש, הגוף והנפש מפנים משאבים לגדילה הפיזית והנפשית, דווקא מתוך אי העשייה ועצירת הפעילות הרגילה והשוטפת. הרבה פעמים נראה ילדים שממש רוצים להיות קצת בבית, להטען באנרגיה של אי העשייה. לכן מומלץ כהורים לזכור שלא נדרש בכל רגע להעסיק את ילדינו שמא ישתעממו, או לחילופין יבזבזו זמנם, או שמא יהפכו לעצלים, אלא לראות בזמן הפנוי והמרווח כזמן בעל משמעות, שבו הילד נטען באנרגיה חדשה, ממש כמו סוללה בטעינה. במהלך השנה, ילדים הרבה פעמים רוויים בפעילויות ונעים מדבר לדבר, והעצירה הזו היא מבורכת.

 

 

חיבור לקצב הפנימי

דבר נוסף שמתאפשר בחופש הגדול הוא חיבור לקצב הפנימי. ברוב ימי השנה אנו פועלים על פי לוחות זמנים חיצוניים שנקבעים לנו על ידי מסגרות שונות ונעים על-פי מסלול ידוע מראש וקבוע. בזמן החופש מתאפשרת יקיצה טבעית ותנועה ספונטנית. תנועה זו חשובה וחיונית, ומחברת למקצב הפנימי. מקצב זה יוצר רווחה בגוף ובנפש, ויש בו הפגת מתחים ושחרור פנימי, החשוב לבריאות ולאיזון שלנו ושל הילדים.

 

על ידי כך שאיננו נעים על פני מסלול ידוע ומוכתב מראש, נוצרת אצל הילדים חקירה ספונטנית, שדרכה הילד יכול לגלות נטיות וכישרונות טבעיים ולפתח מיומנויות חדשות ותחומי ענין המרחיבים את הסקאלה שלו. לא פעם נראה ילדים בחופש מבשלים או אופים, יוצרים או מתעניינים בדברים שאינם נוגעים בהם במשך השנה. זוהי התפתחות חשובה לילד, דרכה הוא לומד להכיר את עצמו ואת נטיותיו הטבעיות, וכמו כן מפתח יכולות המעוף, הדמיון והיצירתיות.

 

לעיתים אנו נלחצים מהחופש ורצים למלא אותו בפעילויות וחוויות. נסו ללמוד להעריך את החופש גם כזמן של גדילה, ולאו דווקא למלא אותו בפעילויות. הקפידו לאפשר את זמן האתנחתא, ההרהור והרגיעה, כי זהו זמן שחרור מלחצים ומתחים ויציאה מהשגרה שיש בה גדילה של ממש, שגם לנו המבוגרים זה לא יזיק. אז, האם הילדים גדלים בחופש? בוודאי שכן, גדלים ומתפתחים לא פחות מאשר במשך שנת הלימודים בבית הספר או בגן.

 

הכותבת היא גננת במקצועה, בעלת תואר ראשון בחינוך מיוחד וממפתחות תוכנית ההורות "על חינוך וחניכה"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
תעשי משהו עם עצמך? לא בהכרח
צילום: shutterstock
מומלצים