שתף קטע נבחר

האבא רב חרדי, הבן עזב את המגזר: "לא זורקים ילד מהבית"

הרב קורנפלד מכיר את הכאב הזה מקרוב: 11 ילדים יש לו, מהם אחד – דניאל (26), שהחליט כבר לפני כעשור לעזוב את העולם החרדי. כיום הוא רואה שליחות מיוחדת לסייע בהתמודדות עם התופעה המכונה בעגה החרדית "נשירה", ולחבר חזרה הורים עם ילדיהם

 

 

"להורים שהילד שלהם רוצה לעזוב את הדת אני אומר דבר פשוט: אסור בתכלית האיסור לזרוק ילד מהבית. נקודה". את הדברים הנחרצים אומר הרב מוטי קורנפלד, שמזה כחמש שנים עובד במיזם "שח"ר" (שילוב חרדים בצבא).

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

אבל לא פחות חשוב מכך, הרב קורנפלד רואה שליחות מיוחדת לסייע בהתמודדות עם התופעה המכונה בעגה החרדית "נשירה" – העזיבה של צעירים חרדים את המגזר ולעתים את העולם הדתי בכלל, תופעה המלווה פעמים רבות בהתנכרות מצד המשפחות. "זו תופעה שהולכת ומתרחבת לצערנו הרב, אבל צריכים להתמודד עם זה", הוא אומר.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

והוא מכיר את הכאב הזה מקרוב: 11 ילדים יש לרב קורנפלד, מהם אחד – דניאל (26), שהחליט כבר לפני כעשור לעזוב את העולם החרדי. לאחרונה השיקו השניים שיר מיוחד שכתבו והלחינו, העוסק בתופעת הנשירה מהעולם החרדי.

 

"גדלתי כילד חרדי, למדתי בתלמוד תורה חרדי, הייתי בישיבה חרדית, ובסביבות גיל 16 הבנתי שזה פחות מתאים לי", מספר דניאל. "אז יצאתי לאיזשהו מסע משלי. ההורים שלי קיבלו את זה בהבנה ותמיכה לאורך כל הדרך", הוא מדגיש. "לא תמיד הייתה הסכמה, אבל תמיד הייתה שם הבנה והכלה".

 

הרב מוטי קורנפלד ובנו דניאל (צילום: יצחק טסלר)
"תמיכה ואהבה לאורך כל הדרך". הרב מוטי קורנפלד ובנו דניאל(צילום: יצחק טסלר)

 

וזה לא מובן מאליו בחברה שגם סטייה קלה מהדרך עלולה להתפרש בחומרה. "אנחנו הגבנו לדרך שהוא בחר בהבנה, אהבה, תמיכה וקצת פחד", מודה הרב קורנפלד. "מצד אחד אנחנו מאוד-מאוד שמחים שהוא בחר לחפש את האמת שלו, וזה מאוד חשוב. מצד שני, בגלל שזה היה שונה ממה שרצינו בהתחלה, אז זה לא היה קל וחלק בהתחלה. עם זאת, תמיכה ואהבה היו לאורך כל הדרך. אין אופציה אחרת אצלנו".

 

להשיב לב בנים על אבותם

הרב קורנפלד בעצמו לא הולך בתלם הרבני המיינסטרימי, אף שהוא חלק בלתי נפרד מן החברה החרדית. כך, הוא מעביר שיעורי תורה לחיילים בפלוגות החרדיות הטריות של גבעתי וצנחנים, ובנוסף הוא רכז הפעילות לחיילים בודדים דוברי אנגלית, ועולים חדשים המתגייסים לצה"ל.

 

יש רבנים והורים שמתנכרים לבנים ובנות שהלכו בדרך אחרת.

"יש רבנים מאוד-מאוד מפורסמים בציבור החרדי שחיים את הפסוק 'אין בית אשר אין שם מת', וזה פשוט מתמצת את התופעה. הורים, לצערנו הרב, זורקים את הילדים מהבית מסיבות שונות ומשונות, בעיקר מתוך חשש מההשפעה שלהם על ילדים אחרים.

 

"במסגרת העבודה שלי בארגון שח"ר, במיוחד כאשר בחור חרדי מחליט להתגייס, לא פעם ההורים שפשוט מנדים את הילד לגמרי וזורקים אותו מהבית. אחד הדברים שאנחנו מנסים לעשות, זה לחבר בחזרה את החייל החרדי עם הוריו, ואני שמח להגיד שיש לנו הצלחה די גדולה. אחרי תהליך ארוך, הם מחבקים חזרה את הילדים".

 

דניאל מעדיף להגדיר את עצמו בחיוך: "יהודי טוב שמנסה לעשות הכי טוב שהוא יכול לעשות. זה הכול".

 

ומה יקרה אם הבן שלך יחליט לנטוש את הדרך שלך?

"אם הילד שלי יחליט שהוא רוצה ללכת על כיוון אחר בתוך החיים שלו", משיב דניאל, "אז מהניסיון שלי אני אנסה להכיל את זה בדרך הכי טובה שאני אוכל".

 

"אל תשאיר אותי לבד"

הקורנפלדים הם משפחה מוזיקלית. ב-2001 הוציאו דיסק בשם "אבות ובנים", ובו עשרה שירים חסידיים שאותם שרו וניגנו הרב מוטי ובניו יהודה, שמואל, שלמה וגם דניאל. בשנתיים האחרונות דניאל עצמו החל לכתוב ולהלחין שירים.

 

הרב מוטי קורנפלד ובנו דניאל (צילום: יצחק טסלר)
"זה שהשכונה לא מבינה, זו בעיה שלהם"(צילום: יצחק טסלר)

 

דניאל: "כשאני מגיע להורים, יוצא לי לשבת עם הגיטרה במרפסת. יום אחד אבא שלי נכנס ואמר 'יש לי איזה לחן שיושב לי בראש. בוא ננסה להוציא את זה בגיטרה ואולי נשלב את האנגלית והעברית ביחד'. זה נולד ממש במרפסת של ההורים, בלילה, עם גיטרה, בשקט".

 

השיר שנקרא "אחד" כולל בין היתר את המילים המרגשות: "זה אני בנך האובד ומחפש אותך. בליבי רוצה להרגיש אותך. תן לי יד אל תשאיר אותי לבד. כי אתה ואני זה אחד".

 

"אין לנו בן שנשר"

הרב קורנפלד מודה שחלק מהסביבה הקרובה הגיבה פחות בסובלנות כלפי תהליך הנשירה של הבן. "נכנסתי יום אחד לבית כנסת, ויהודי מאוד חביב עם חיוך בא אליי ואמר, 'איך זה שיש לך בן שנשר'? הסתכלתי עליו ואמרתי לו: 'אני לא יודע על מה אתה מדבר'.

 

"הוא אמר: 'נו, באמת, אני ואתה, אנחנו מכירים והכול, אוכלים טשולנט ביחד'. אמרתי לו בשיא הרצינות: 'תשמע, אני רוצה להעביר לך מסר, שתבין - אין לנו בן שנשר. אין דבר כזה'. זה שהחברה או השכונה לא מבינים את זה, זו הבעיה שלהם. זו באמת הבעיה שלהם".

פורסם לראשונה 01/08/2019 17:49

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יצחק טסלר
הרב מוטי ובנו, דניאל
צילום: יצחק טסלר
מומלצים