שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  עתירת טיב טעם נדחתה: סניף רמת החייל ייסגר בשבת

  החברה עתרה נגד החלטת עיריית תל אביב לערוך הגרלה שתקבע אילו עסקים יוכלו לפעול בשבתות וחגים. החברה מעריכה שהדחייה עלולה להשפיע מהותית על מכירות הרשת

  בית המשפט לעניינים מנהליים דחה את מרבית עתירתה של רשת טיב טעם נגד התנאים של עיריית תל אביב, שקבעה כי תערוך הגרלה שתקבע אילו עסקים יוכלו לפעול בעיר בשבת. המשמעות של דחיית העתירה היא סגירת סניף רמת החייל של הרשת בשבתות - צעד שעלול לפגוע מהותית בהכנסותיה, כיוון שמדובר בסניף גדול שמכירותיו בסופי שבוע גבוהות.

   

  טיב טעם הדיחה את המנכ"ל עדי כהן ומינתה במקומו את חגי שלום

  מה עובר על טיב טעם? בעל השליטה ברשת: "הגיע הזמן להחליף מנכ"ל"

  מייסד טיב טעם קובי טריביטש: "אני פושט רגל"

   

  למרות שדחה את העתירה, השאיר בית המשפט לחברה הזדמנות לנסות להשפיע על העירייה, כך שתאפשר לחנות להמשיך לפעול. זאת, כשקבע שעל העירייה לבדוק האם יש מקום לשנות את התנאים שלפיהם קובעים אילו חנויות וכמה חנויות ניתן לפתוח בשבת.

  טיב טעם בתל אביב (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
  טיב טעם בתל אביב(צילום: בני דויטש)
   

  להערכת טיב טעם, שבשליטתו וניהולו של חגי שלום, דחיית העתירה עלולה להשפיע על החברה באופן לא מהותי בשנת 2019 ולאחר מכן באופן העלול להיות מהותי - וזאת בעיקר בעקבות סגירתו בשבת של סניף החברה ברמת החייל.

   

  את העתירה הגישה טיב טעם בפברואר, כחצי שנה לאחר שהעירייה פרסמה שבכוונתה לערוך הגרלה שתקבע אילו עסקים יקבלו היתר לפעילות בשבתות ובחגים.

  הרשת עתרה, כאמור, נגד התנאים של העירייה, שאלו כוללים הגרלה של העסקים שיוכלו לפעול בעיר בשבת. ברקע, התנגדות בעלי עסקים קטנים להמשך פעילות חנויות גדולות בגודל של למעלה מ-500 מ"ר בשבת.

   

  טיב טעם לביהמ"ש: בטל את ההגרלה להיתרי שבת

  מטיב טעם נמסר כי הרשת ביקשה בעתירתה להורות על ביטול הנוהל שפרסמה עיריית תל אביב להסדרת פתיחתם של עסקים בתחומי העיר בימי שבת ובחגים. מדובר ב"נוהל לעריכת הגרלה למתן היתר לפתיחת מרכול בימי שבת ומועדי ישראל" שפרסמה העירייה, ושמטרתו ליישם את האמור בחוק העזר המסדיר את פתיחתם של עסקים בתחומי העיר בימי שבת וחג.

   

  חוק העזר אוסר על פתיחת עסקים בימי שבת ובמועדי ישראל, אלא בכפוף למתן "היתר שבת", אשר יינתן לתקופה של שנתיים. בתוספת הראשונה לחוק העזר נקבעו מכסות היתרי שבת ביחס לאזורים שונים בעיר תל אביב-יפו, וחוק העזר אף קובע כי תיערך הגרלה בין מבקשי היתר, אם מספר הבקשות יעלה על כמות המכסות. הנוהל צורף להדעה שפורסמה באתר העירייה, אשר הזמינה עסקים להגיש בקשות לקבלת היתר לפתיחת מרכולים בשבת.

   

  אלא שלטענת טיב טעם, הנוהל כלל תנאי סף לפיו שונים, כמו לדוגמא, שנדרש רישיון עסק או היתר זמני בתוקף לצורך הגשת בקשה להיתר שבת. הרשת טענה כי לתנאי סף זה אין עיגון כלשהו בחוק העזר, כך שהוא נקבע בחוסר סמכות. התנגדות נוספת של הרשת היתה לכך שרק אחת לשנתיים ינתן היתר, כך שחנות חדשה שבעליה ירצה להפעילה בשבת, תדרש להמתין שנתיים לסבב ההגרלה הבא.

   

  עוד התנגדה טיב טעם לעצם קיום ההגרלה בטענה שמנגנון ההגרלה הקבוע בנוהל פגום מיסודו ועלול לפגוע בתחרות הכלכלית וברווחת תושבי העיר, בכך שיביא לשינוי מובהק במציאות החיים השוררת בעיר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים