שתף קטע נבחר

ביטן: "ליברמן דיקטטור, צפון קוריאה בריבוע"

הח"כ התייחס להצהרת הנאמנות לנתניהו שיזם ונחשפה ב-ynet, ולביקורת עליה: "אנחנו מפלגה דמוקרטית, חייבים ליישר שורות". ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו השיב: "ההצהרה היא פארסה". דן מרידור: "ההצהרה מעידה על חוסר אמון מוחלט"

 

 

ח"כ דוד ביטן, יוזם "הצהרת הנאמנות" לראש הממשלה בנימין נתניהו שנחשפה לראשונה ב-ynet, התייחס הבוקר (ב') באולפן ynet לביקורת על המהלך, בין השאר מצידו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שהשווה בין המהלך לצפון קוריאה: "זה בא דווקא מאיווט? הוא לא צפון קוריאה, הוא צפון קוריאה בריבוע. הוא דיקטטור.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

"אנחנו מפלגה דמוקרטית. הוכחנו את עצמנו בהרבה מאוד מצבים. ציבור המתפקדים בוחר אותנו. אנשים לא מחויבים למנהיג, הם מחויבים למתפקדים. יכולים גם לומר דברי ביקורת, אין שום בעיה, הוכחנו את זה תמיד, אבל בפעם הזאת כולם חתמו מהר כי הבינו שזה מה שצריך לעשות", הוסיף ביטן.

 

ביטן טען כי "פוגעים בלגיטימיות של ראש הממשלה באמצעות החקירות, ההדלפות וכו', ומנסים עכשיו לפגוע גם במנהיגות שלו באמצעות דברי שקר ובלע, על ידי זה שכחול לבן אומרים 'אנחנו יושבים ומדברים עם ח"כים מהליכוד', ומצד שני איווט אומר 'נחליף את ביבי אם לא יהיה לו 61'".

דוד ביטן (צילום: אבי מועלם)
"ליברמן צפון קוריאה בריבוע". דוד ביטן(צילום: אבי מועלם)

הבובות של נתניהו ()
מיצג של "המחנה הדמוקרטי" בתל אביב בתגובה להצהרת הנאמנות

הוא אמר כי הוא סומך על חברי מפלגתו, "אבל ברגע שמפיצים דברי שקר שכל מטרתם זה קמפיין, את חייבת ליישר שורות. את חייבת להראות לבוחר הפוטנציאלי שבעצם מה שאת עושה, אתה בוחר נתניהו ומקבל נתניהו - ולא משהו אחר". הוא דחה את הטענות כי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין חותר תחת נתניהו, וכן את הטענות לגבי חבר המפלגה שנחשב ליריבו של נתניהו – גדעון סער.

 

ביטן טען כי בליכוד לא מתכננים להקים ממשלה עם ליברמן וישראל ביתנו: "אנחנו לא בונים עליו, הוא לא במשוואה שלנו. אבל יחד עם זאת, אם יהיו לנו 61 מנדטים, כמו שאני מכיר את איווט – הוא ירוץ לממשלה".

 

מכחול לבן נמסר בתגובה לדברי דוד ביטן: "לאחר הבחירות תהיה בישראל ממשלת חסינות קיצונית או ממשלת אחדות ללא נתניהו בראשות בני גנץ. גם ח"כ ביטן יודע שבליכוד נערכים ליום שאחרי נתניהו. את המגעים והשיחות שמתנהלות עם גורמים בליכוד, שום מסמך או עצומה של נתניהו לא יעצרו". 

 

 

פורר: "הצהרת הנאמנות – פארסה ובדיחה"

עודד פורר ממפלגת ישראל ביתנו הגיב לדבריו של ביטן ואמר: "הייתי מצפה מחברי הכנסת של הליכוד לחתום על הצהרת נאמנות לציבור הישראלי, את יודעת מה? אפילו לדרך של הליכוד". על הטענות של ביטן כי החתימה על ההצהרה נועדה "ליישר את השורות" אמר פורר: "בגלל זה גם ביטן איים בשיימינג על ח"כים שלא יחתמו על ההצהרה הזאת. ההצהרה הזאת היא פארסה ובדיחה מבחינת העיסוק של הליכוד היום במערכת הבחירות".

 

על העובדה שישראל ביתנו לא מקיימת פריימריז, בשונה מהליכוד, אמר פורר: "אנחנו מפלגה ששיטת הבחירה של חברי הכנסת היא באמצעות ועדה מסדרת ולא באמצעות פריימריז. אם אני מסתכל על רשימת הליכוד וישראל ביתנו, נראה לי שהשיטה של ועדה מסדרת עובדת קצת יותר טוב משיטת הפריימריז". 

עודד פורר (צילום: אלי סגל)
עודד פורר(צילום: אלי סגל)
זה לא מגוחך לקרוא לליכוד צפון קוריאה כשאתם מפלגה של איש אחד פלוס כמה אנשים בוועדה?

"אף אחד מאיתנו לא נדרש לחתום על הצהרת נאמנות עיוורת למנהיג, בלי שום קשר לערכי המפלגה. הנאמנות שלנו היא לאג'נדה, אני נמצא בישראל ביתנו בגלל האג'נדה והאידיאולוגיה שאנחנו מקדמים".

 

על הטענה כי גם ישראל ביתנו שינתה את האג'נדה שלה בשנים האחרונות, שכללה ישיבה עם חרדים בממשלה ותמיכה במועמדים חרדים, אמר: "לשבת עם החרדים - כן או לא - היא לא אג'נדה. האג'נדה שלנו הייתה של דת ומדינה ברמה של חיה ותן לחיות. כשאתה מסתכל מה קרה בישראל בעשור האחרון, ובעיקר בארבע שנים האחרונות, אתה רואה כרסום ביחסי דת ומדינה. אני לא אומר קטגורית, החרדים לא פסולים בעיניי ואין לי שום דבר נגד הציבור החרדי, אבל הגיע הזמן לשים קו אדום".

 

פורר אומנם אמר כי יו"ר מפלגתו יכול בעיניו לכהן כראש ממשלה, אך הבהיר: "אנחנו ריאליים, אנחנו לא מחפשים את זה. אנחנו לא מפלגה היום שמקבלת מעל 20 מנדטים. אין שום סרט כזה". הוא שב ועמד מאחורי עמדת המפלגה: "לעשות את הדבר החשוב למדינת ישראל, לכפות גם על הליכוד וגם על כחול לבן לעשות את מה ששניהם לא רוצים – לשבת יחד בממשלת אחדות".

 

 

דן מרידור: "'הצהרת הנאמנות' היא מעשה טיפשי" 

גם דן מרידור, שר מטעם הליכוד בממשלות עבר, התייחס ל"הצהרת הנאמנות" של הליכוד ואמר: "עצוב לראות אנשים שחלק גדול מהם אני מכיר, נאלצים לחתום על מסמך. זה מעשה טיפשי לפי דעתי שמעיד על חוסר אמון מוחלט. להכריח אותם לחתום על מסמך כי לא מאמינים להם, לפי דעתי יוצר אפקט הפוך ממה שהיוזמים רצו, כי זה מראה שלמפלגה אין אמון באנשיה".

 

מה אתה חושב על חבריך שחתמו על העצומה בחדווה?

"הם במצב שמעיד על בעיה קשה, מפלגה כמו החירות והליכוד שהן מפלגות שהיו מאוד דמוקרטיות, פתאום הופכת להיות מפלגה שאו נתניהו או אף אחד אחר. אם נתחיל משא ומתן להרכבת ממשלה ויתברר שנתניהו לא יצליח? זה קרה לפני כמה חודשים, זו לא תיאוריה. מה צריך ליכודניק לעשות? נניח שיש אפשרות שמישהו אחר בליכוד ירכיב ממשלה? צריך להגיד 'לא'? עדיף שנלך לעוד בחירות? עדיף שמישהו ממפלגה אחרת ירכיב? העיקר לא איש ליכוד שהוא לא נתניהו?"

כנס הפעילים האחרון של מפלגת כחול לבן לפני הבחירות (צילום: מוטי קמחי)
"הליכוד היום זו מפלגה אחרת לגמרי". דן מרידור(צילום: מוטי קמחי)
  

אתה רואה מישהו מהמועמדים הפוטנציאליים בליכוד, בעשירייה הראשונה, שיכול להחליף את נתניהו?

"זה לא עניין שלי, הם יחליטו בתוכם".

 

ליברמן קרא לליכוד ולנתניהו צפון קוריאה, אתה שותף להאשמה הזו?

"זה לא הליכוד שהכרתי. אני לא רואה בעיני רוחי את מנחם בגין או את יצחק שמיר, ואפילו את אריק שרון, מעלה חברים להחתים על הצהרה מסוג זה".

 

אז מבחינת נתניהו זה או הוא או אף אחד?

"הוא כנראה חושש מאפשרות שיקרה משהו כזה, וחושב שהאפשרות הזו תמנע את זה. אני חושב שזה יצר רושם הפוך בדיוק, ונתן חיזוק לטענות שיש כוונות כאלה. איני יודע אם זה נכון או לא, אני חושב שזה לא מכובד".

 

מבחינתך הליכוד איבד את דרכו?

"הליכוד פעם היה תנועה לאומית ליברלית, המגן הגדול של מערכת המשפט. העניין הלאומי, היהודי, הביטחוני חשובים, יחד עם העניין הדמוקרטי ושוויון זכויות, בית המשפט וחוקה. כל זה השתנה, הליכוד היום זו מפלגה אחרת לגמרי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים