שתף קטע נבחר

אפקט שדה דב: צניחה במספר הטסים לאילת

כחודש לאחר סגירת שדה דב בתל אביב, דו"ח של רשות שדות התעופה מלמד כי נרשמה צניחה של 21.6% ממספר הנוסעים שטסו לעיר הדרומית בחודש יולי האחרון. מנכ"ל רשת מלונות גדולה: "העיר מלאה במכוניות של נופשים שמגיעים ממרכז הארץ"

סגירתו של שדב דב, בסוף חודש יוני, הביאה בחודש יולי לצניחה של 21.6% במספר הישראלים שטסו ממרכז הארץ לאילת. כך עולה מהדו״ח לחודש יולי של נמל התעופה בן גוריון ושל שדה התעופה החדש ברמון.

מלון דן אילת מארח פסטיבל אילת למוסיקה קאמרית (סיון פרג')
שינוי בדרכי הגעת הישראלים לאילת(סיון פרג')
 

על פי הדו"ח, בחודש יולי טסו בקו בין מרכז הארץ - מנתב״ג ומחיפה לאילת 91,373 נוסעים בהשוואה ל-116,609 נוסעים ביולי שנה שעברה.

 

"הישראלים מעדיפים את ים המלח על אילת"

דווקא בחופשת הקיץ - אין תיירים באילת?

סיכום אמצע 2019: ירידה בלינות באילת, זינוק בנצרת

 

זאת כאשר הנתון לגבי יולי 2018 מתייחס הן לפעילות של שדה דב, שהיוותה בשנה שעברה 62% מכלל הפעילות הפנים ארצית, חיפה והן של נתב״ג. ואילו הדו"ח של יולי 2019 מתייחס רק לפעילות של חיפה ונתב״ג, אליו הועתקה הפעילות משדה דב.

   (צילום: עמית שעל)
כשעוד היה פעיל: שדה דב ואפקט סגירתו(צילום: עמית שעל)
בשל הגברת הפעילות של חברת ישראייר בנמל התעופה בחיפה, מספר הנוסעים שהיא הטיסה בחודש יולי בין שדה זה לרמון גדל בכ-30 אחוזים.

 

למרות הירידה במספר הטסים לאילת בחודש יולי, לאחר סגירתו של שדה דב, לא הייתה ירידה במספר האורחים במלונות בעיר. להיפך, לדברי ליאור רביב, מנכ״ל רשת מלונות ישרוטל, יולי היה חודש מצוין בתיירות לאילת.

 

זאת למרות בדיקות שעשינו בתחילת חודש יולי שהראו מצב מעט שונה בעיר, עם מספר גבוה מהרגיל של חדרי מלון ריקים לעומת שנים קודמות.

 

 

הסיבה העיקרית לכך שיולי היה חודש חזק לדברי רביב, היא שהשנה תשעה באב חל בחודש אוגוסט (סוף השבוע הנוכחי) ולכן לא היתה עצירה בתיירות לעיר", אמר. יחד עם זאת מסתמן בשלב זה כי חודש אוגוסט יהיה חלש יותר.

שדה דב הנטוש (צילום: דני שדה)
וכך נראה החודש: שדה דב הנטוש(צילום: דני שדה)
שדה דב 21 (צילום: משה שי)
(צילום: משה שי)
  

לשאלה איך מגיעים כל האורחים לאילת מסביר רביב כי העיר מלאה במכוניות של נופשים שמגיעים ממרכז הארץ. לדבריו, המלונאים בעיר פנו לעירייה על מנת להקל על האורחים שמגיעים ממרכז הארץ במכוניות, בכל הקשור למגרשי חניה.

 

בשלב זה, למרות הירידה במספר הטסים לאילת, עוד לא ברור מה תהיה ההשפעה לאורך זמן על התיירות לעיר. אבל צריך לזכור כי בסוף ספטמבר מתחילים חגי תשרי שבהם המלונות צפויים להיות בתפוסה גבוהה ובסוף אוקטובר מתחילה עונת תיירות החורף מאירופה לאילת.

 

לתיירים אלה פתיחתו של השדה ברמון תהיה בבחינת בשורה. שכן בחורף שעבר הם עוד טסו לשדה התעופה בעובדה, שמרוחק כשעה מהעיר ובו גם תנאים אחרים ופחות חדישים מאשר בשדה דב.

נחל שלמה (צילום: אלי פרכטר )
לאחר סגירת שדות התעופה הישראלים מעדיפים את הרכב(צילום: אלי פרכטר )
  

בתוך כך, מתברר כי אוטובוסים שהעמידה רשות שדות התעופה לרווחת הנוחתים מאילת בנתב"ג, ואשר לוקחים אותם מכבש המטוס בנתב"ג, בחינם, לתחנת הרכבת ארלוזורוב נותרו בתפוסה נמוכה מאוד וחלקם אפילו ריקים לחלוטין. מדובר בהסעה שמיועדת לנוסעים שמגיעים עם מזוודת טרולי בלבד ואינם צריכים להמתין למזוודה.

 

ניתוח של חודש פעילות מגלה כי בסך הכל נסעו באוטובוסים האלה 4,420 נוסעים, שהם כעשרה אחוזים מכלל הנוסעים שנחתו בנתב״ג מאילת.

 

על פי ניתוח הנתונים שנעשה ברשות שדות התעופה ב-22 אוטובוסים לא היה אפילו נוסע אחד, ב-237 אוטובוסים היו רק 10 נוסעים בכל אוטובוס. רק בתשעה אוטובוסים מספר הנוסעים היה מעל 40, כאשר בחמישה מהם התפוסה היתה מלאה.

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צניחה במספר הנוסעים שטסים לאילת
צילום: shutterstock
מומלצים