שתף קטע נבחר

אלפים בהלוויית הנרצח בפיגוע: "רשעים אוהבי מוות קיפדו את חייך, דבירי"

לבית העלמין בעפרה הגיעו אלפי בני אדם כדי להיפרד בפעם האחרונה מדביר שורק. אביו יואב ספד לו: "זיכרונך מעלה פנים מאירות, חשיבה חיובית, תום ואהבת אדם. היית מתנה שקיבלנו ל-19 שנה". המצוד אחר המחבלים נמשך, ולפי הערכות ביטחוניות הם עדיין באזור הפיגוע

  

 

אלפי בני אדם התכנסו בבית העלמין בעפרה כדי להיפרד מדביר (יהודה) שורק שנרצח הבוקר (חמישי) בפיגוע הדקירה בגוש עציון.

 

אביו של דביר, יואב, ספד לו: "דביר יקר ואהוב שלנו, בעוד ימים אחדים היינו אמורים לחגוג לך 19. אני חושב על 19 השנים הללו ואינני יכול שלא לחייך כי זכרונך מעלה פנים מאירות, חשיבה חיובית, תום ואהבת אדם. בברית המילה שלך דיברתי על תודה, והפעם אודה את אדוני".

 

הוא הוסיף: "קיבלנו מתנה לכמעט 19 שנה, מתנה שהפיצה אור וטוב בתוך המשפחה ומחוצה לה. בלי יומרנות ובלי ציניות, על המתנה הזו אמרתי ושוב אומר: אדוני נתן ואדוני לקח. רשעים אוהבי מוות קיפדו את חייך דבירי, אבל הם לא פגעו כמלוא הנימה בתום שלך, באור ובאהבה". טוביה שלזינגר, אביו של יואב וסבו של דביר אמר בבכי: "בגיל 19 היית כולך טהור".

 

משפחת שורק החליטה לתרום את איבריו של דביר, ואביו אמר: "אילו יכולנו לשאול את דביר זה היה רצונו". קרניות עיניו יושתלו בימים הקרובים. 

  

הלוויה של דביר (יהודה) שורק  (צילום: EPA)
הלוויתו של דביר (יהודה) שורק (צילום: EPA)

הלוויה של דביר (יהודה) שורק  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הלוויה של דביר (יהודה) שורק  (צילום: EPA)
הלוויה של דביר (יהודה) שורק (צילום: EPA)

הלוויה של דביר (יהודה) שורק  (צילום: EPA)
הלוויה של דביר (יהודה) שורק (צילום: EPA)

רבה של עפרה, הרב אברהם גיסר, אמר: "על אוצר של תם וטוהר על עלם חמודות שכולו זהב ודבש על דביר קודשנו. חיללו את הדביר רשעים אשר ציוות לא יבואו בקהל. נכנסו אויבים להיכל וקילקלו בו ובזזו אותו".

 

הלוויה (צילום: אלכס קולומויסקי)
מחוץ לטקס הלוויה של דביר שורק(צילום: אלכס קולומויסקי)

הלוויה (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

בשעות האחרונות נשלל החשד לניסיון חטיפה. מחקירה ראשונית עולה ששורק ירד מהאוטובוס מירושלים בתחנה שבכיכר הסמוכה לכניסה הדרומית לאפרת, וצעד ברגל, לבדו, בכביש העלייה למגדל עוז. בשלב זה הרכב של המחבלים, שלא ידוע אם ארבו או עקבו אחריו, עצר בקרבתו. לפחות מחבל אחד יצא מהרכב ודקר אותו בחלקים שונים בגופו. הרצח עצמו נמשך שניות בודדות ולא כלל מאבק. שורק התמוטט בצד הכביש ומת מפצעיו.

 

האירוע התרחש בסביבות השעה 20:30. חבריו של שורק החלו לחפשו והדיווח הראשון למשטרה ולכוחות הביטחון על היעדרו, לפי צה"ל, הגיע בסביבות השעה חצות. גששים איתרו את הגופה בסביבות 2:30 בלילה.

 

כוח  צה
כוח צה"ל בבית פג'אר, סמוך למקום הפיגוע(צילום: EPA)

כעת יש מאמץ גדול של צה"ל, עם כוחות תגבור ויחידות מיוחדות, יחד עם שב"כ והמשטרה, לאתר את החוליה. הנחת העבודה היא שהמחבלים עדיין באזור הפיגוע. מבחינת חקירת זהות המפגעים, עדיין אין שיוך ארגוני.

 

בצה"ל פועלים למנוע גם פיגועי השראה בשל הצלחת הפיגוע ושני מועדים רגישים שיצטלבו השנה, ויצוינו בתחילת שבוע הבא: תשעה באב וחג הקורבן. פלוגות תגבור בהיקף של כשני גדודים הוקפצו מהצהריים למוקדים רגישים ביהודה ושומרון ובגזרת הפיגוע, בהם מגדודי תותחנים ונח"ל.

 

בתוך כך, תא חמאס באוניברסיטת ביר זית חילק היום דברי מתיקה בקמפוס כאות שמחה על הפיגוע. בתמונות שהופצו נחתכו פני המצולמים כדי למנוע את מעצרם.

 

ממתקים חולקו לפלסטינים ()
ממתקים חולקו לפלסטינים

ממתקים חולקו לפלסטינים ()

 

מוקדם יותר הערב ביקר ראש הממשלה בנימין נתניהו ליד קיבוץ מגדל עוז בגוש עציון. נתניהו אמר כי הרכב ובו היה המחבל או המחבלים נמלט לאחר הרצח, והבטיח: "נבוא חשבון עם המרצחים ושולחיהם". 

 

ראש הממשלה סירב להתייחס לזהות מבצעי הפיגוע: "אין טעם למסור פרטים בעיצומה של החקירה. אני יכול רק לומר לכם שאנחנו רואים כאן את הסיבוב שהרכב עשה אחרי מעשה הפשע והרצח".

 

רב"ט דביר (יהודה) שורק התגייס אבל טרם סיים את שלב הלימודים בישיבה, ולכן לא לבש מדים או נשא נשק. גופתו אותרה במרחק של כ-50 מטר מהשער הצפוני של מגדל עוז מצד אחד ומהשער הדרומי של היישוב אפרת מצד שני.

 

יואב שורק אביו של דביר (יהודה) שורק ז
יואב שורק אביו של דביר(צילום: אוהד צויגנברג)

דביר היה אמור לחגוג את יום הולדתו ה-19 ביום שלישי הקרוב. אביו, הפובליציסט והסופר יואב שורק, ספד לו ליד ביתם בעפרה: "הוא נבחן בקראטה ולא קיבל ציון גבוה כי המורה אמר שהוא עושה את התנועות נהדר אבל אין לו רצח בעיניים. ולא יכול היה להיות לו רצח בעיניים, היה לו פשוט אור בעיניים ומישהו שהיה לו רצח בעיניים לקח אותו". הוא דיבר בקול שבור וסיים בדמעות.  

 

"זה לא אירוע פוליטי", הוסיף האב, "פיגועים מלווים אותנו כולנו, את החברה הישראלית, וזה חלק ממציאות החיים וממאבק ארוך על החיים שאנחנו מנהלים פה. דביר שלנו, מי שלא הכירו הפסיד. הוא עזר לחלשים בסביבתו שהיו צריכים חבר. קיבלנו מתנה לכמעט 19 שנה היה צריך להיות לו יום הולדת ביום שלישי. על המתנה אנחנו מודים ואת הכאב אנחנו נישא" 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלישע בן קימון
דביר שורק
צילום: אלישע בן קימון
מומלצים