שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: עמית שאבי

  הנחיות מעזה, טרור בגדה: כך מנווט חמאס את הפיגועים ביו"ש

  בשעה שנמשך המצוד אחר רוצחיו של דביר שורק ז"ל, מופנה הזרקור אל "מטה הגדה" של חמאס המורכב ממשוחררי עסקת שליט, שנולדו ביו"ש וגורשו לעזה ולחו"ל. מהראש שמכוון ככל הנראה מלבנון, דרך הכפופים שמנהלים מהרצועה שלוש גזרות ועד לחוליות בשטח שמפגעות

   

   

  דביר שורק סריקות מחבל מחבלים פיגוע דקירה מגדל עוז יהודה ו שומרון (צילום: רויטרס, דובר צה
  נמשך המצוד אחר רוצחיו של רב"ט דביר (יהודה) שורק ז"ל(צילום: רויטרס, דובר צה"ל )

   

  אף ארגון טרור לא קיבל אחריות לפיגוע שבו נרצח חלל צה"ל רב-טוראי דביר (יהודה) שורק ז"ל בגוש עציון, אולם התגובה המצדדת של חמאס במבצעי המעשה מעידה על ניסיונו של הארגון להמשיך בתוקפנות הנוקשה ברחבי יהודה ושומרון.

   

  "מטה הגדה" הוא הגוף שמקים חוליות צבאיות, מכווין ומממן את הפיגועים שהזרוע הצבאית של חמאס מנסה להוציא אל הפועל באמצעות משוחררי עסקת שליט שנולדו ביהודה ושומרון וגורשו לעזה ולחו"ל.

  מאהר עובייד ()
  ראש מטה הגדה עובייד

  סאלח אל עארורי ()
  אל-עארורי. פינה את מקומו במטה הגדה

  סאלח אל-עארורי, שמונה ב-2017 לתפקיד סגן מנהיג חמאס, הקים את מטה הגדה. מי שהחליף אותו, ואחראי כיום על הכוונת הפיגועים של חמאס בגדה המערבית הוא מאהר עובייד.

   

  עובייד, בן 60 ויליד ירדן, חבר בהנהגת חמאס מ-2010. ב-1992 הוא נמנה עם מגורשי חמאס למרג' א-זוהור בלבנון. במרוצת השנים הוא נעצר כמה פעמים בידי כוחות הביטחון והושם בחלק מהפעמים במעצר מנהלי.

   

  הוא נמצא כיום בחו"ל, ייתכן שבלבנון, נחשב למקורב לאל-עארורי ויש לו קשרים טובים גם עם המשטר האיראני - שם הוא ביקר במסגרת משלחות רשמיות של חמאס בשנים האחרונות. למרות שאל-עארורי הפך לסגנו של איסמעיל הנייה, הוא לא זנח את מטה הגדה ומספק לעובייד מטרייה וסיוע בהנהגת הארגון.

   

  נולדו באזורי פעילות הטרור 

  עובייד עומד למעשה בראש מטה הגדה ונותן את הנחיותיו לכפופים אליו ברצועת עזה. המטה בעזה חילק את אנשיו לשלוש גזרות שונות: דרום הגדה, מרכזה וצפונה. בראש כל אחת מהגזרות הללו עומד כיום משוחרר עסקת שליט שגורש לעזה. החלוקה מתבססת על היכרות אישית של כל אחד מאחראי הגזרות עם השטח משום שבאזורים אלה הם נולדו, גדלו והתברגו בפעילות הצבאית של חמאס.

   

  האחראי על אזור דרום הגדה (קרי אזור חברון ובית לחם) הוא עבד אל-רחמן ע'נימאת. הוא היה מפקד חוליית צוריף של חמאס שאחראית לכמה מהפיגועים הקשים בישראל. מקורו כאמור בכפר צוריף שנמצא צפונית לחברון. ע'נימאת הוא משוחרר עסקת שליט והיה שותפו הבכיר של מאזן פוקהא ב''מטה הגדה'' בעזה.

  עבד אלרחמן ע'נימאת ()
  ע'נימאת

  האחראי על מרכז הגדה (קרי מזרח ירושלים ואזור רמאללה) הוא עבדאללה עראר. הוא היה אחד מחברי החוליה שחטפה ורצחה את ששון נוריאל בשנת 2004. הוא נעצר בשנת 2005 ושוחרר בעסקת שליט.

  עבדאללה עראר ()
  עראר

  האחראי על צפון הגדה (קרי ג'נין, שכם, טולכרם, טובאס וקלקיליה) הוא לפי הערכות פורסאן חליפה. מדובר בתושב טולכרם שישב בכלא על ניסיון לרצח על רקע לאומני. חליפה שוחרר גם הוא בעסקת שליט וגורש לעזה.

  פורסאן חליפה ()
  חליפה

  בהתאם להוראותיו של עובייד, השלושה אחראים להקים תשתיות צבאיות של חמאס בגדה המערבית ולהכווין פיגועים בהתאם לאחריות הגזרתית שלהם.

   

  את "חוליית כובר" שביצעה את פיגועי הירי בצומת עפרה וגבעת אסף לפני חודשים ספורים הקים מטה הגדה ברצועת עזה. גם החוליה שנתפסה באחרונה בחברון עם מטען חבלה מוכן להפעלה לפיגוע - קיבלה הכוונה ומימון ממטה הגדה ברצועת עזה.

  דביר (יהודה) שורק ()
  רב"ט שורק ז"ל

   

   

  אלפים ליוו למנוחות את דביר (יהודה) שורק    (צילום: משה מזרחי )

  אלפים ליוו למנוחות את דביר (יהודה) שורק    (צילום: משה מזרחי )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  סריקות לוחמי צה
  נמשך המצוד אחר המחבלים שרצחו את רב"ט דביר (יהודה) שורק ז"ל(צילום: דובר צה"ל )

  סריקות לוחמי צה
  הסריקות אחר מבצעי הפיגוע בגוש עציון(צילום: דובר צה"ל )

  סריקות לוחמי צה
  (צילום: דובר צה"ל )

  סריקות לוחמי צה
  (צילום: דובר צה"ל )

  אתמול, כמה שעות לאחר פיגוע הדקירה שבו נרצח החייל שורק, אמרו בחמאס כי "זו התגובה העוצמתית ביותר לשיח על הניסיון לספח את הגדה הכבושה. זו החלטה של עמנו לגרש את הכובש מהגדה. זו הוכחה כי האינתיפאדה של עמנו בגדה נמשכת וכי הצעירים לא מפסיקים את מאבקם, עד אשר יוסר הכיבוש ויגורשו המתנחלים".

   

  בחמאס אמרו עוד כי "הפיגוע מוכיח כי ישראל נכשלה במניעת ההתנגדות, וכך גם נכשלה מדיניות התיאום הביטחוני בין ישראל והרשות". הג'יהאד האיסלאמי בירך מוקדם יותר על פיגוע הדקירה. בהודעת הארגון נכתב כי הפיגוע הוא "הרואי ומעביר מסר חשוב". בהודעה הרשמית והמורחבת שפרסם חמאס אחרי ההודעה הראשונית הוא השתמש בלשון רבים, בירך את "המבצעים" וכינה אותם ברבים "לוחמי ההתנגדות". בנוסף ביקש חמאס מהפלסטינים לפתוח את בתיהם עבורם כדי להגן עליהם, להסתירם ולסייע להם במנוסתם.

   

  הרמטכ"ל כוכבי בזירת הפיגוע    (צילום: דובר צה"ל)

  הרמטכ"ל כוכבי בזירת הפיגוע    (צילום: דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  סריקות אחר מבצעי הפיגוע בגוש עציון    (דובר צה"ל)

  סריקות אחר מבצעי הפיגוע בגוש עציון    (דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  כוחות הביטחון ממשיכים במצוד אחר המחבלים שרצחו את רב"ט שורק. הנחת העבודה היא שהם עדיין נמצאים באזור הפיגוע.

   

  בנוסף, בצה"ל פועלים למנוע פיגועי השראה בשל הצלחת הפיגוע, וציונם של שני מועדים רגישים בתחילת שבוע הבא: תשעה באב וחג הקורבן. פלוגות תגבור בהיקף של כשני גדודים הוקפצו למוקדים רגישים ביהודה ושומרון ובגזרת הפיגוע, בהם מגדודי תותחנים ונח"ל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר צה"ל
  נמשך המצוד אחר רוצחיו של דביר שורק
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים