שתף קטע נבחר

ארדן: אם נצטרך - אפשר לשקול לפרק את כחול לבן

השר לביטחון פנים התייחס באולפן ynet לאפשרות שבליכוד לא יצליחו להרכיב ממשלה עם הימין והחרדים: "אם נצטרך בשביל להגיע ל-60 לנסות ולפרק את כחול לבן, בלי להשפיע על קווי היסוד הימניים של הממשלה - אפשר לשקול את זה". על שקד וסמוטריץ: "ביקורת צבועה. ציוצים פתטיים"

 

 

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן (ליכוד) התייחס הבוקר (יום ב') באולפן ynet לסיכויי הרכבת קואליציה שתכלול את הליכוד ואת כחול לבן, בהמשך לדבריו של בני גנץ אתמול באולפן על אפשרות הרוטציה שעלתה לפני פיזור הכנסת. "קודם כל נצרף את המפלגות החרדיות והימין המאוחד", אמר ארדן, "ואם צריך בשביל להגיע ל-60, לנסות ולפרק את כחול לבן, ושחלק ממנה יצטרף לקואליציה בלי להשפיע על קווי היסוד של הממשלה – ימניים לאומיים – אז אפשר לשקול את זה. אבל ממשלת אחדות, כמשמעותה, כשותפים מרכזיים - זה לא יהיה, זה דבר שאסור אפילו לחשוב עליו".

 

גלעד ארדן באולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
גלעד ארדן באולפן ynet(צילום: אבי מועלם)

ארדן, שחתם על "כתב הנאמנות לנתניהו" שנחשף ב-ynet, אמר כי אינו רואה מצב שבו אחד מחברי הליכוד יחבור לכחול לבן ויפעל להדיח את נתניהו: "זה תרחיש שהוא נגד הדמוקרטיה ונגד רצון הבוחר. החוק מאפשר לראש הממשלה להמשיך לנהל את המדינה, ואם העם מכריע שהוא רוצה את ראש הממשלה למרות כל מה שהוא יודע והכול שקוף, גם כחול לבן צריכים לכבד את זה, ובטח ליברמן".  

 

מכחול לבן נמסר בתגובה לדברים: "חבל שהשר ארדן לא מציג את דעתו האמיתית המוכיחה כי תם עידן נתניהו. שום הצהרת נאמנות לא תסתיר את מה שכל אנשי הליכוד כבר יודעים - לאחר הבחירות הם יוזמנו להצטרף לממשלת אחדות בראשות גנץ".

 

כל העדכונים על מערכת הבחירות - במתחם הבחירות של ynet 

 

בנוגע למתקפה של שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' על ראש הממשלה ועל מערכת המשפט אתמול בטוויטר, שאותה המשיך גם היום, אמר ארדן: "הסגנון וההתבטאות שלו הם בושה. זה לא ביקורת. הוא עושה דה-לגיטימציה לראש הממשלה".

 

בנימין נתניהו בצלאל סמוטריץ' איילת שקד (צילום: אמיל סלמן, מוטי קמחי, אלכס קולומויסקי)
סמוטריץ', נתניהו ושקד(צילום: אמיל סלמן, מוטי קמחי, אלכס קולומויסקי)

ארדן הוסיף: "לקלל ולגדף, בין אם זה שופטים ובין אם זה ראש הממשלה, זה דבר שמחליש את מחנה הימין. הוא ממש עושה דה-לגיטימציה לראש הממשלה. סמוטריץ' ושקד היו חברים בממשלה, ועד מערכת הבחירות קולם לא נשמע בנושאים הללו כמו שנשמע היום".

 

- אם אתה היום ראש הממשלה, אתה מפטר את סמוטריץ'?

"אני לא מתערב לראש הממשלה באופן ניהול הממשלה. אנחנו נמצאים זמן קצר לפני בחירות, ההתבטאויות משדרות איזשהו חשש שלהם שבוחרי הימין יבחרו בליכוד, כי גם הפעם איילת ונפתלי מגמגמים ולא מתחייבים שימליצו על נתניהו".

 

"ביקורת צבועה משיקולים פוליטיים"

ארדן טען כי המתקפה של שקד וסמוטריץ' על נתניהו אתמול בנוגע להר הבית גם היא לא הייתה מוצדקת: "לא הייתה שום החלטה של ראש הממשלה לא לאפשר ליהודים לעלות, בדיוק ההיפך. בנוסף, איילת שקד ובצלאל וסמוטריץ', אני השר לביטחון הפנים מעיד, מעולם לא פנו אליי בשום נושא שקשור להר הבית, בשום דרישה, בשום בקשה".

 

- אז מה אתה חושב על הביקורת של שקד?

"ביקורת צבועה שנבעה אך ורק משיקולים פוליטיים. מפלגה שמתיימרת להיות מפלגה שמייצגת את הציבור הדתי לא יכולה ביום תשעה באב, שבו צריך להרבות אחדות בעם ישראל, להאשים בשקרים את ראש הממשלה ואותי, כי הם עצמם - בצלאל לא עולה להר הבית מסיבות הלכתיות, ואיילת מעולם לא התעניינה או פנתה בנושא הזה עד אתמול".

 

אבטחה ושמירה מפני עימותים בהר הבית (צילום: רויטרס)
המהומות בהר הבית(צילום: רויטרס)

על המהומות אתמול אמר: "הכול היה לפי מה שתכננו. ברור שיש סכנה משמעותית לביטחונם של מבקרים, אם אתה מכניס אותם כשההר עמוס במתפללים מוסלמים. לכן, מראש הרעיון המבצעי היה לחכות שהתפילה תסתיים, ביקורים יכולים להתקיים גם מאוחר יותר, וזה בדיוק מה שקרה לפי המתוכנן. עובדה שכל הארגונים שמביאים או מעודדים יהודים לבקר בהר הבית הוציאו אתמול ברכות ותודות למשטרה, לראש הממשלה ולי".

 

- אז מה שקרה לא קשור להתבטאויות של סמוטריץ'?

"אני מתחייב לך כאן, אין שום קשר לציוצים הפתטיים שצויצו אתמול בנושא הזה משיקולים פוליטיים בלבד. התוכנית המבצעית אתמול אושרה אצל ראש הממשלה ביום חמישי בדיון שקיימנו בקריה בתל אביב, והכול פעל לפי המתוכנן, אפשר לבדוק את זה גם עם משטרת ישראל, שום קשר לציוצים מימין ומשמאל".

  

"לא יודע כלום על חקירות של נבחרי ציבור"  

השר לביטחון פנים טען כי העובדה שאין למשטרה מפכ"ל בפועל אינה משפיעה על התנהלותה: "אין הבדל מבחינה מבצעית או תפקודית שלניצב מוטי כהן קוראים בטייטל לפני שמו מפכ"ל או ממלא מקום. יש לו כל הסמכויות, מתבצעים סבבי מינויים, מתמנים בכירים וקצינים בכירים במשטרת ישראל בחודשים האחרונים. הכול מתפקד".

 

 - למה לא פנית כדי לאשר את המינוי הזה למינוי קבע?

"כי אני חשבתי שכשאנחנו כל כך סמוכים לבחירות, ואני חוויתי על בשרי כבר מה עושים היום לכל מועמד שאתה מגיש אותו לוועדות המשפטיות שצריכות לאשר, החלטתי שעדיף כך, עד שאני אדע אם אני ממשיך במשרד. התכנון הרי היה שאחרי הבחירות ב-9 באפריל תוקם ממשלה עד סוף מאי וימונה מפכ"ל. קרה מה שקרה, ואני מקווה שזה יוכרע סופית בעוד כחודש".

  

ארדן התייחס לטענות מצד שרים ופוליטיקאים מהימין על כך שהמשטרה "רודפת" אותם: "אני ראיתי בשבועות האחרונים שהמשטרה בתחום של חקירות אנשי ציבור סופגת ביקורת מכל הכיוונים. חנין זועבי טענה שהיא רודפת אותה וכולם טוענים שהיא רודפת אותם. אני כשר לא מקבל דיווחים או עדכונים, יש חומה סינית ביני לבין חקירות של נבחרי ציבור. לכן, אין לי שום דרך לענות על זה בצורה של ידע - הידע שלי ושלך אותו דבר - אבל אני חושב שהעובדה שיש טענות כלפי המשטרה מכל הכיוונים גם היא אומרת משהו".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
גלעד ארדן
צילום: אבי מועלם
מומלצים