שתף קטע נבחר

למרות המתקפה: נתניהו החליט שלא לפטר את סמוטריץ'

ראש הממשלה החליט ששר התחבורה לא יפוטר - על אף שתקף אותו בחריפות על רקע החלטת ביהמ"ש למנוע אירוע ציבורי בהפרדה בעפולה. סמוטריץ' צפוי לחזור בו מהסגנון של האמירות בנאום הערב, למרות שבריאיון לאולפן ynet אמר הבוקר כי הוא אינו מתחרט על הדברים

בנימין נתניהו בצלאל סמוטריץ' (צילום: אמיל סלמן, אלכס קולומויסקי)
בצלאל סמוטריץ' ובנימין נתניהו (צילום: אמיל סלמן, אלכס קולומויסקי)

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט הערב (שני) שלא לפטר את שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', על אף הדברים הקשים שהפנה כלפיו על רקע החלטת בית המשפט למנוע את קיומו של אירוע בהפרדה בעפולה. סמוטריץ' צפוי להבהיר את דבריו ולחזור בו מהסגנון של האמירות בהמשך הערב במסגרת נאומו באירוע השקת הקמפיין של מפלגת הימין המאוחד.

 

כל העדכונים על מערכת הבחירות - במתחם הבחירות של ynet

 

ל-ynet נודע כי שר החינוך רפי פרץ התערב ותיווך בין נתניהו לסמוטריץ', לפני הפגישה. פרץ ביקש מהם "לא לשבור את הכלים ולהרגיע". לאחר הפגישה התקיימה שיחת ועידה של ארבעת מנהיגי מפלגת הימין המאוחד, שם סוכם שסמוטריץ' יבהיר את דבריו הערב.

 

מוקדם יותר קיים נתניהו דיונים עם מקורביו בשאלה האם לפטר את שר התחבורה, וזימן את סמוטריץ' לפגישה בלשכתו של ראש הממשלה. גורמים בליכוד אמרו בעקבות הדברים כי "נתניהו סבור שסמוטריץ' מיישר קו עם בנט ושקד ומכין את הקרקע שלא להמליץ עליו אחרי הבחירות. יחד עם זאת, הוא חושש שהפיטורים יעשו לליכוד נזק בבחירות. בכל מקרה האירועים לא יעברו בלי תגובה". שר הפנים, אריה דרעי, דחף לכך שסמוטריץ' יוזהר בשלב זה ו"אם לא יתיישר ויתנצל - רק אז יפוטר או יודח מהקבינט".

 

הבוקר אמר השר בריאיון באולפן ynet כי הוא אינו מתחרט על הדברים - ואף הוסיף לתקוף את נתניהו: "במשך עשר שנות השלטון האחרונות שלו מערכת המשפט התפתחה לממדים מפלצתיים ומכלה כאן כל חלקה טובה".

 

  

 

אתמול סמוטריץ' תקף בחריפות את נתניהו ואת מערכת המשפט, בתגובה להחלטת בית המשפט המחוזי בנצרת למנוע קיום אירוע ציבורי בהפרדה בעפולה. "ראש ממשלה חלש שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות. דינה זילבר היא ראש הממשלה האמיתי", כתב סמוטריץ' בטוויטר.

 

"מערכת משפט מטומטמת. סליחה שלמרות מעמדי לא מוצא מילה מעודנת יותר. טמטום פרוגרסיבי פונדמנטליסטי. ומאחר וחסידי משילות אנחנו, לא נפתור עצמנו בלגלגל את האחריות על המשפטנים: ראש ממשלה חלש שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות. דינה זילבר היא ראש הממשלה האמיתי", צייץ.

  

שר התחבורה גם תקף ישירות את השופט יונתן אברהם מבית המשפט המחוזי בנצרת, שפסק על ביטול ההפרדה, ואף פרסם את תמונתו: "לשופט האוויל הזה יש שם ותמונה. יונתן אברהם. ויש גם את דינה זילבר - שמובילה את הטרלול הזה במשרד המשפטים כבר כמה שנים, ואת אביחי מנדלבליט - שיודע שהיא פועלת בניגוד לחוק אבל חושש להתעמת איתה ועם ארגוני הנשים (את התמונות שלהם אני מניח שאתם מכירים...). הציבור צריך לדעת את האמת".

 

בריאיון באולפן ynet שנערך הבוקר, כאמור, שר התחבורה נשאל האם הוא מתחרט על דבריו נגד ראש הממשלה והשיב: "בשום אופן לא. זה בא מתוך כאב, אנחנו מדינה דמוקרטית".

 

סמוטריץ' אף הוסיף לתקוף את נתניהו: "במשך עשר שנות השלטון האחרונות שלו מערכת המשפט התפתחה לממדים מפלצתיים ומכלה כאן כל חלקה טובה. בביטחון, בהתיישבות, בזהות המדינית של מדינת ישראל ובזכויות האדם. עשר שנים שאנחנו מנסים לעצור את זה, אני מקווה שלפחות בקדנציה הבאה סוף סוף יהיה אפשר לעשות את זה".

 

ההתבטאויות של שר התחבורה חוללו סערה במערכת הפוליטית. ח"כ יאיר לפיד מכחול לבן אמר אתמול כי "אם ביבי לא מפטר את סמוטריץ' שאמר עליו 'ראש ממשלה חלש. אפס מנהיגות', אז הוא ראש ממשלה חלש. אפס מנהיגות".

  

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן תקף: "סמוטריץ', התבלבלת עפולה זו לא מאה שערים. התגובה המטורללת של שר התחבורה על ביטול האירוע בהפרדה בעפולה והדרישה שאיחוד מפלגות הימין יחד עם החרדים יתנו כניסה לממשלה בחקיקה שתבטיח את הפיכת ישראל למדינת הלכה, זאת הסיבה שישראל ביתנו לא תשב בממשלה עם סמוטריץ', פרץ והחרדים".

 

יו"ר משותף ברשימת המחנה הדמוקרטי, סתיו שפיר, אמרה בתגובה כי "סמוטריץ' הוא גילום הרס הדמוקרטיה הישראלית. הוא והאידיאולוגיה המשיחית שהוא מוביל הם הרס מערכת המשפט ומערכות הצדק".

 

נינה פוקס השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם, עמוס בן גרשום לע"מ
סמוטריץ' ונתניהו
צילום: אבי מועלם, עמוס בן גרשום לע"מ
מומלצים