שתף קטע נבחר

גולאג במנהטן: עדויות מהכלא שבו מת אפשטיין

אל צ'אפו חווה שם "עינוי 24 שעות ביממה", בריטניה סירבה להסגיר אליו חשוד: הכלא שבו התאבד המיליארדר ועבריין המין נמצא במוקד חקירת המחדל. המנהל הועבר מתפקידו, ושני סוהרים ש"נרדמו ושיקרו ביומן המעקב" הוצאו לחופשה. "יש עכברים בתאים, הסוהרים עובדים 16 שעות במשמרת"

כלא מנהטן  ניו יורק שבו התאבד ג'פרי אפשטיין  (צילום: AFP, AP)
הסוהרים נרדמו ושיקרו ביומן הבדיקות. אפשטיין והכלא שבו התאבד(צילום: AFP, AP)
 

המחדל סביב התאבדותו בכלא של המיליארדר ועבריין המין ג'פרי אפשטיין ממשיך להסעיר את ארה"ב, ואתמול (ג') הודיע משרד המשפטים כי שני הסוהרים שהיו אמורים לפקח עליו בלילה שבין שישי לשבת, אז שם קץ לחייו, הוצאו לחופשה כפויה. במקביל, מנהל בית הכלא שבמנהטן הועבר לתפקיד אחר, משרדי, באופן זמני.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

במשרד המשפטים אמרו כי ייתכן שיינקטו צעדי ענישה נגד פקידים נוספים, אם יהיה צורך בכך במסגרת שתי החקירות שנפתחו לבירור נסיבות ההתאבדות של אפשטיין – של המבקר הראשי במשרד המשפטים ושל ה-FBI. חקירות אלו לבטח יתמקדו בתנאי ההזנחה הקשים שלפי עדויות מתקיימות בכלא – ושייתכן כי סייעו למחדל שאפשר לאפשטיין, שכבר ניסה לשים קץ לחייו בחודש שעבר, לשהות לילה שלם בתאו ללא פיקוח.

כלא מנהטן  ניו יורק שבו התאבד ג'פרי אפשטיין  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

כלא מנהטן  ניו יורק שבו התאבד ג'פרי אפשטיין  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

"מרכז הכליאה המטרופוליני" הוא אחד משני בתי הכלא הפדרליים היחידים בעיר ניו יורק. מגדל הבטון בן 12 הקומות נמצא סמוך לבית המשפט הפדרלי שאליו מועברים האסירים לצורך דיונים שונים, וקרוב לוול סטריט. לפי רשות בתי הסוהר הפדרלית, הוא יכול להכיל בתוכו עד 474 אסירים – אך בפועל שהו בו בזמן מותו של אפשטיין 763 אסירים.

 

פרשת אפשטיין - עוד כתבות:

ה-FBI פשט על "אי הפדופילים" של אפשטיין

המתלוננות נגד אפשטיין: "גנב מאיתנו גם את הצדק"

טראמפ שיתף קונספירציה: קלינטון אחראי

 

הכלא סובל גם ממחסור קשה בסוהרים, מצב שלפי הדיווחים בארה"ב גורם להם לעבוד מספר קיצוני של שעות ובכך להיות פחות ערניים. סוכנות הידיעות AP דיווחה כי השומרים עובדים לעיתים 16 שעות במשמרת אחת. לפי הסוכנות, כדי למשוך עובדים לכלא ממתקנים אחרים, הוצע להם בונוס של 10 אלף דולר.

 

לפי "ניו יורק טיימס", שני הסוהרים שהוצאו לחופשה כפויה היו אמורים לבדוק את מצבו של אפשטיין בתאו אחת ל-30 דקות, אבל בלילה שלפני התאבדותו – זה לא קרה. בעיתון דיווחו כי השניים נרדמו במשך שלוש שעות בלילה שבין שישי לשבת, ולאחר מכן רשמו כי ביצעו בדיקות ביומן המעקב, כדי לחפות על הטעות שלהם. גורם אנונימי ששוחח עם AP, ציין כי צילומי האבטחה באגף מוכיחים שהשניים לא ביצעו את הבדיקות שנרשמו ביומן.

 

 

עוד נודע כי באותו לילה אפשטיין מצא עצמו לבד בתא, אחרי ששותפו לתא הועבר למקום אחר. לפי ה"ניו יורק טיימס", למשרד המשפטים האמריקני הובטח שלאפשטיין יהיה כל העת שותף לתא. הבטחה זו לא קוימה.

 

ב-BBC ציינו כי אסירים ששהו בכלא תיארו תנאי הזנחה קשים: עכברים בתאים, מערכות מיזוג רועשות שלא מאפשרות לישון והיעדר תנאים סניטריים בסיסיים כגון מים נקיים. אחד מאותם אסירים היה ברון הסמים המקסיקני חואקין גוזמן ("אל צ'אפו"), שאמר בעת השמעת גזר הדין שלו בחודש שעבר כי השהות באותו כלא הייתה "עינוי נפשי ופסיכולוגי 24 שעות ביממה".

 

בעת השבתת הממשל בתחילת השנה, במסגרת המאבק בין הנשיא דונלד טראמפ לדמוקרטים על תקצוב החומה בגבול, האסירים אף פתחו בשביתה כיוון שלטענתם נמנעה מהם אז האפשרות להיפגש עם קרובי משפחה.

 

 

"אי-סדרים חמורים"

בשל התנאים הקשים בכלא, בית משפט בבריטניה אף מנע את הסגרתו לארה"ב של האקר שאובחן כלוקה בתסמונת אספרגר. לפי BBC, בית המשפט קבע כי כיוון שאם היה מוסגר היה ככל הנראה מועבר לאותו כלא במנהטן, ובמקום כזה הוא היה עלול להיות בסיכון מוגבר לשים קץ לחייו.  

 

בתחקיר שפורסם עוד בחודש יוני, באתר החדשות המקומי The Gothamist, צוטטה פרופ' ג'ין ת'והריס מברוקלין קולג', שכינתה את הכלא "גולאג" והשוותה את התנאים בו לאלו שמתקיימים בבתי סוהר ברוסיה ובאיראן. היא תיארה תנאים "מלוכלכים, קפואים, היעדר אור טבעי, בידוד כה קיצוני עד שאתה נענש אם אתה מדבר דרך הקיר, וכללים אבסורדיים כמו שאסירים יכולים לקבל עיתונים רק אם הם בני יותר מ-30 יום".

 

וויליאם בר, שר המשפטים האמריקני, הביע שלשום זעזוע מהתנאים שלדבריו מתקיימים בכלא. "נחרדתי וזעמתי ללמוד על כישלון הכלא לפקח כראוי על אפשטיין", אמר בר. "אנחנו לומדים על אי-סדרים חמורים במתקן הזה, שהינם מדאיגים מאוד ומחייבים חקירה יסודית".


פורסם לראשונה 13/08/2019 23:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, AP
אפשטיין והכלא במנהטן
צילום: AFP, AP
מומלצים