שתף קטע נבחר

עכשיו זה כבר ברור: מחירי הדירות בישראל חוזרים לעלות

היפוך המגמה שנראה בדוחות הלמ"ס מקבל חיזוק בסקירה המבוצעת על בסיס המדד שנהג לערוך השמאי הממשלתי בעבר: ברבעון האחרון עלו מחירי דירות 4 חדרים. הפתעה: דווקא בת"א נרשמו ירידות

ההתעוררות בשוק הדיור מקבלת חיזוק גם מהנתונים עליהם נהג להתבסס בעבר השמאי הממשלתי : ברבעון האחרון נרשמו עליות מחירים באילת, הרצליה, חולון, חיפה, ירושלים, כפר סבא ופתח תקווה. ביתר הערים נרשמו קיפאון או ירידות מחירים. בעוד שתל אביב הציגה ירידת מחירים של 8% בשנה ברבעון השני של 2019 לעומת הרבעון המקביל אשתקד, בחולון ובכפר סבא עלו מחירי הדיור דרמטית, בלא פחות מ-6%.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

האוצר: זינוק של 18% במכירת דירות חדשות בשוק החופשי

מחירי הדירות טיפסו ב-1.4% בתוך שנה, מדד המחירים לצרכן ירד

ההתייקרות נמשכת: מחירי הדירות עלו ב-0.5% במרץ-אפריל

 

הנתונים האלה עולים מסקירת מחירי הדיור הרבעונית שעורך השמאי ומומחה הנדל"ן אוהד דנוס. הסקירה מבוססת על המדד שנהג לערוך עד לפני יותר משנתיים השמאי הממשלתי הראשי, ומאששת את נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) על עליית מחירים בשלושת הרבעונים האחרונים.

   (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

ניתוח הנתונים מצביע על כישלון תוכנית מחיר למשתכן. המחירים בפרויקט הדגל של שר האוצר, משה כחלון, בהרצליה, באר שבע ורמלה גבוהים יותר מאשר בשוק החופשי. גם בשאר הערים מחירי מחיר למשתכן רחוקים מאוד מהגדרה של דירות בהנחה של 20% ממחירי השוק.

 

ברמלה, למשל, דווחו עסקאות מחיר למשתכן במחיר מממוצע של כ-15,500 שקל למ"ר בנוי (כ-1.68 מיליון שקל בממוצע לדירות בשטח 109 מ"ר), בהשוואה לכ-14,500 שקל למ"ר בנוי בשוק החופשי (כ-1.43 מיליון שקל בממוצע לדירות בשטח 99 מ"ר), כ-7% יותר למ"ר בנוי במחיר למשתכן.

   ()
 

גם בהרצליה נמכרו חלק מהדירות במחיר למשתכן במחיר גבוה למ"ר מאשר בשוק החופשי (כ-27־26 אלף שקל למ"ר בדירות 101 מ"ר לעומת כ-23 אלף שקל למ"ר בדירות 102 מ"ר בממוצע) וכך גם בבאר שבע, בה נמכרו דירות מחיר למשתכן בכ-10,000 שקל למ"ר (כ-1.07 מיליון שקל לדירות בשטח 110 מ"ר בממוצע); בדומה למחירי מכירת מ"ר בנוי ממוצע בשוק החופשי (כ-1.06 מיליון שקל לדירות בשטח ממוצע של 105 מ"ר).

   (צילום: איתמר סיידא)
(צילום: איתמר סיידא)
  

דנוס הסביר את הנתונים וציין כי "בשנה האחרונה נצפתה עליית מחירים בשלושת הרבעונים האחרונים ברצף, וזו כבר נחשבת מגמה". הוא הוסיף כי ברבעון השני הייתה עלייה נומינלית של 0.1% במחיר הדירות שנסקרו לעומת הרבעון הראשון, המסכם עלייה שנתית של 0.6% במחירים.

 

דנוס בחר לסקור דירות בעלות מאפיינים הומוגניים שמספר העסקאות שבהן גבוה יחסית. דירות ארבעה חדרים בבנייה רוויה הן המוצר השכיח בשוק הדירות העירוני, יש בו שונות נמוכה יחסית, וסקירת מאות עסקאות מאפשרת זיהוי מספק של השינוי במחיר. הסקירה מסתמכת על כ-3,150 עסקאות לניתוח ב-16 ערים גדולות.

   (צילום: אלכס קולומויקי)
(צילום: אלכס קולומויקי)
 

עוד עולה מהניתוח כי היקף המשכנתאות שנטל הציבור ביוני 2019 היה כ-5.95 מיליארד שקל - נתון גבוה בכ-14% יחסית ליוני 2018. בתוך כך, אתמול דיווחה הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג, כי בחודש יוני האחרון נרכשו 9,200 דירות - עלייה של 5% במספר העסקאות בשוק החופשי, בהשוואה ליוני אשתקד. בהכללת עסקאות מחיר למשתכן נרשפ זינוק של 12% במספר העסקאות.

 

מנכ"ל ובעלי קבוצת חג'ג', עידו חג'ג', התייחס לנתונים וציין כי "התערבות הממשלה עצרה את הביקושים, הביאה את היזמים לצמצם התחלות בנייה. אין היצע של פרויקטים חדשים, והמחירים, בפרויקטים המעטים שבבנייה עלו".

השמאי אוהד דנוס, עורך הסקירה (צילום: כפיר סיוון) (צילום: כפיר סיוון)
השמאי אוהד דנוס, עורך הסקירה(צילום: כפיר סיוון)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בני דויטש
דירות בחולון
צילום: בני דויטש
מומלצים