שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי, רויטרס, AP

אחותה של רִנה שנרצחה: "המוות שלך הוא בור בלב האומה"

רנה שנרב בת ה-17, שנרצחה בפיצוץ מטען מאולתר בעת טיול באזור בנימין, הובאה למנוחות בבית העלמין בלוד. אחותה תמר לבנוני ספדה לה: "זכינו להיות לידך כמעט 17 שנה. עכשיו צריך למלא את החלל". דודהּ הוסיף: "הקרבנו קורבן גדול היום". מצוד נרחב אחר המחבל או המחבלים

 

 

בבית העלמין החדש בלוד הובאה אחר הצהריים (ו') למנוחות רִנה שנרב, בת 17 שהתגוררה בעיר ונרצחה הבוקר בפיצוץ מטען מאולתר - בעת שטיילה יחד עם אביה ואחיה באזור בנימין. כוחות הביטחון ממשיכים במקביל במצוד נרחב אחר המחבל או המחבלים, שלפי הערכה הטמינו את המטען במסלול שבו עשו את דרכם בני המשפחה אל מעיין דני שליד היישוב דולב.  

 

אחותה של רנה, תמר לבנוני, ספדה לה: "רנה יקרה שלי. זכינו להיות לידך כמעט 17 שנה. זכינו לקבל מהטוב שבך, הרגישות שבך, לראות איך את כל הזמן שואפת להתקדם, ללמוד ולהבין. זכינו ללמוד ממך איך תמיד לחפש תשובות גדולות ולא להתספק בתשובות קטנות. החלל הוא לא רק של המשפחה. זה בור בלב האומה. את החלל הזה צריך למלא עכשיו. המלאכה מתחילה עכשיו. רנה יקרה ואהובה, תודה על השנים איתך, מקוה שנצליח יחד להשלים את המשימה שהשארת לנו".

 

האב איתן, שנפצע בפיגוע, דיבר בטלפון ממיטתו בבית החולים אל הנוכחים בהלוויה: "משתדלים להיות חזקים, להתחזק בתורת ישראל, בארץ ישראל. גם רנה האמינה בזה. זה כואב ואנחנו מתפללים שלא יקרה יותר, שבעזרת השם ננצח. כל העיר לוד תנציח אותה בדרך של תורה"

 

הפיגוע במעיין - סיקור נרחב:

דביר אמר: "אבא, אנחנו יוצאים מזה"

האב שנפצע מנע בעבר פיגוע

בימין תוקפים: "דם יהודי הפך להפקר"

דני גונן נרצח ליד אותו מעיין: "כאב כפול ומשולש"

הנייה: הפיגוע מוכיח שירושלים תתפוצץ

 

אלי וייסברג, דודה של הנרצחת, אמר: "יש רגעים של התבהרות, ולרגע אנחנו מבינים כמה גדול המאבק שאנו נמצאים בו. זו מלחמה של האור נגד החושך וכולנו כאן בכדי ללוות את אנה האהובה שלנו שהייתה כל הדברים האלו. ואני רוצה להעביר לגם מסר אחד מאיתן (אביה של שנרב - ר.ר) מבית החולים, שביקש מאיתנו בהלוויה ואחריה לעסוק רקר באהבה שיש לנו ובארץ הטובה שלנו, לא לעסוק בריב וכעס; להיות ראויים לקורבן הגדול שהקרבנו היום".

 

הלווייתה של רנה שנרב:

הלוויתה של רינה שנרב (צילום: חגי דקל, רועי רובינשטיין)
(צילום: חגי דקל, רועי רובינשטיין)

הלוויתה של רינה שנרב (צילום: יאיר שגיא)
האימא שירה שנרב(צילום: יאיר שגיא)
 

הלוויתה של רינה שנרב (צילום: יאיר שגיא)
האחות תמיר לבנוני. "בור בלב האומה"(צילום: יאיר שגיא)

הלוויתה של רינה שנרב (צילום: AP)
(צילום: AP)

הלוויתה של רינה שנרב (צילום: יאיר שגיא)
(צילום: יאיר שגיא)

הלוויתה של רינה שנרב (צילום: יאיר שגיא)
(צילום: יאיר שגיא)

הלוויתה של רינה שנרב (צילום: יאיר שגיא)
(צילום: יאיר שגיא)

השר בצלאל סמוטריץ' אמר בהלוויה בקול רועד: "סליחה, נכשלנו במשימה לתת לכם לטייל ברחבי הארץ. איזה רשע צריך בכדי לגדוע חיים יפים?".

 

דוד נוסף, שמואל שנהב: "כבר מתגעגעים לחיוך שלך, רנה, כשאת מסתכלת ואומרת: יהיה בסדר. כבר דיברו על גדולתה של המשפחה, שכולה-כולה חסד, נתינה, עם ישראל, מוותרת על עצמה בשביל ארץ ישראל, בשביל תורת ישראל ובשביל עם ישראל. אתם לא מכירים הרבה משפחות כאלה, שמוותרות על כל טוב אישי שלהם בשביל העם כולו. רנה, מבטיחים אנחנו לך, התחלת דרך. כל סיום הוא התחלה וכל התחלה היא סיום. פרצת דרך, אנחנו בעזרת השם נהיה חזקים".

 

הרב משה נוימן, רב האולפנה שבה למדה שנרב: "איך מספידים תלמידה? עולם הפוך. אולי זה דור של גאולה והקב"ה מוביל אותנו בדרכים הפוכות. באולפנה, לפני הרבה שנים, אמרה לי מחנכת שרנה היתה מרכז כל מקום שהיא היתה בו. אנחנו תמיד מחנכים שהנתינה הגדולה תהיה בין החברות והיא היתה במרכז העניינים. רנה הגיעה לאולפנה מצד אחד להתחנך, מצד שני עם קושי לצאת מהבית, ופתאום ראינו בשישית ובשביעית שהיא מתפתחת, ניגשתי אליה ואמרתי: 'רנה רואים אותך שמחה'. משפחת שנרב היקרה, אמא שירה, אבא איתן שיאריך ימים, וגם דביר בעזרת השם, נמשיך להאיר את עם ישראל דרך תורת ישראל בארץ ישראל".

 

יאיר רביבו ראש העיר לוד, ספד לה: "הלב כואב, הדם רותח, כולנו המומים מהרצח הנתעב של רנה. היא הייתה נערה חיננית ומקסימה שביקשה בסך הכל עם משפחתה ללכת ביום של קיץ לשכשך במי הקרים של מעיין דני - אותו מעיין שקרוי על שם דני גונן שלנו, תושב לוד - שלפני ארבע שנים גם ביום שישי ביקש ללכת לטבול במעיין. דביר שורק, דני גונן, רנה שנרב, הם בסך הכול צעירים שלא זכו להגיע לחופתם וביקשו רק לטייל בארץ ישראל שלנו".

הלוויה לוויה רינה שנרב  (יאיר שגיא)
(יאיר שגיא)

הלוויה לוויה רינה שנרב  (יאיר שגיא)
(יאיר שגיא)

הלוויתה של רינה שנרב (צילום: יאיר שגיא)
השר סמוטריץ' בהלווייתה של רינה שנרב(צילום: יאיר שגיא)

בפיגוע נפצעו גם אביה של רנה, הרב איתן שנרב בן ה-46, שמצבו קל, ואחיה דביר חיים בן ה-19, שמצבו קשה. השניים חולצו על-ידי לוחמי 669 והוטסו במסוק לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים - משם נמסר כי הבן עבר ניתוח וכי למרות מצבו הקשה לא נשקפת סכנה לחייו. האב נמצא בהכרה. נדב שנהב, קרוב משפחתה, אמר טרם ההלוויה: "רנה היתה כולה מלאה בנתינה אמיתית וכנה לסובבים אותה ממשפחה של עשייה וקירוב ללבות. היא הייתה אדם טוב לכולם. היא חגגה יום הולדת לפני כמה ימים, לא הספקתי להפרד ממנה".

 

למשפחת שנרב 11 ילדים. רנה היא הבת הרביעית ואחיה דביר שנפצע קשה הוא הילד השלישי. המשפחה הייתה בדרכה מהמכונית למעיין, ורגע לפני שהגיעה אליו נשמע פיצוץ כתוצאה ממטען מאולתר. האב הספיק להתקשר למשטרה ולדווח על האירוע הקשה. צוותי מד"א נאבקו על חייה של שנרב, אך בסופו של דבר נאלצו לקבוע את מותה בזירה.

 

תחילה לא היה ברור אם מחבל יידה את המטען אל המשפחה או שמא המסלול מולכד מראש, אך בהמשך התחזקה ההערכה שהאפשרות השנייה היא זו שהתרחשה. צורת פעולה זו חריגה ביותר והעלתה חשש בקרב התושבים באזור מפני הנחת מטענים באתרי מטיילים אחרים ביהודה ושומרון.

זירת הפיגוע במעיין דני (צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע במעיין דני(צילום: רויטרס)

זירת הפיגוע במעיין דני (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

 

הרמטכ
הרמטכ"ל בזירת הפיגוע(צילום: דובר צה"ל)
 

פינוי הפצועים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פינוי הפצועים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 

פינוי פצועים  עין בובין עין דני מעיין דני התנחלות דולב פיגוע 2 נפגעים מטיילים (צילום: דובר צה
מחסומים רבים נפרסו במסגרת המצוד אחר המחבל או המחבלים(צילום: דובר צה"ל)

פינוי הפצועים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מוקדם יותר קרא מחוץ לבית החולים הדסה עין כרם שמוליק שנהב, דודהּ של רנה, להתפלל לשלומם של אחיה ואביה. "רנה שנרב, השם יקום דמה, נרצחה היום על קידוש השם", אמר. הוא סיפר כי רנה הייתה "בחורה תמימה, בחורה יראת שמיים ויראת השם. בחורה שכל כולה עם ישראל, כל כולה אהבת ישראל, כל כולה תורת ישראל, את כולה היא תרמה, אם בתנועות הנוער או פעולות התנדבות. כל כך מתוקה, כל החיים לפניה".

 

הדוד תיאר את השניות הדרמטיות במקום הפיגוע, ואמר שהרב איתן שנרב ניסה להחיות את בתו רנה ולאחר מכן יצר חוסם עורקים מציצית, כדי לטפל בדימום אצל בנו דביר חיים. "איתן בהיותו גם חובש ניסה להנשים ולעזור לרנה אבל היה מאוחר מדי. הוא הוריד את הציצית ועם הציצית עשה חוסם עורקים לדביר כדי לעצור את הרסיסים שנכנסו ליד".

 
משפחת שנרב מוכרת מאוד בעיר לוד, ורנה הייתה לטענת רבים דמות משמעותית בחיי הקהילה, ובעיקר בתנועת הנוער בני עקיבא. ראש העיר, יאיר רביבו, פרסם הודעת אבל שבה כתב: "העיר לוד מרכינה ראש. שבת שחורה על עם ישראל ועל העיר לוד. תושבי לוד כולם כואבים על הירצחה בפיגוע של רנה שנרב הי"ד, נערה מקסימה שכל עתידה היה לפניה. אני מאחל רפואה שלמה לבני המשפחה הפצועים, הרב איתן ובנו דביר יבדל"א, ומקווה לתפיסה מהירה של המרצחים. שוב יום שישי, שוב טרור באתר שבו נרצח לפני ארבע שנים, תושב העיר דני גונן הי"ד. העירייה תעשה הכול כדי לתמוך במשפחה ברגעים קשים אלה. מדובר במשפחה ציונית וחלוצית, שתורמת רבות לעיר לוד ותמשיך להיות בלבנו גם בעתיד".

 

צה"ל מנהל מצוד נרחב באזור רמאללה אחר המחבל או המחבלים שאחראים לפיגוע, ומחסומים נפרסו בכל אזור בנימין. הכוחות מחפשים גם בכפרים הסמוכים, תוך החרמת סרטונים ממצלמות אבטחה כדי להבין את אשר אירע. כוחות תגבור הוקפצו לסייע במצוד. לוחמי צה"ל חסמו צירים וגם תחקרו פלסטיני שעמד בסמוך וטען שראה רכב לבן שיצא מהזירה בנסיעה מהירה. לזירה הגיעו גם כוחות רבים של שב"כ ומשטרה, וכן כוחות מיוחדים של מג"ב. חבלנים סרקו את האזור מחשש למטענים נוספים שהוטמנו בו. למקום הגיעו בכירים רבים בצבא ובראשם הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי.

פינוי הפצועים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פינוי הפצועים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פינוי הפצועים (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

פינוי פצועים מד
מסוק שהוזעק לזירת הפיגוע(צילום: דוברות מד"א)

זירת הפיגוע ()
 

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה נפגש עם עיתונאים זרים בעזה (צילום: AP)
"הפיגוע מוכיח שירושלים תתפוצץ". מנהיג חמאס איסמעיל הנייה(צילום: AP)

הכרוזים של הפלסטינים ברשתות החברתיות ()
כרזות ברכה ברשתות החברתיות של הפלסטינים

בארגוני הטרור בעזה בירכו כצפוי על הפיגוע הקשה. מנהיג חמאס, איסמעיל הנייה, אמר כי הפיגוע, אותו כינה "הירואי", וכן קודמיו בשבועות האחרונים, מראים כי "ירושלים תתפוצץ, היא תהרוס את מי שיפגע בה ובמסגד אל-אקצא. הבכירים בישראל עורכים קמפיין בחירות על חשבוננו, על חשבון מסגד אל-אקצא. למרות כל מה שעמנו עובר בגדה המערבית, ההתנגדות לא נפסקת". עם זאת, הוא הדגיש שחמאס לא עומד מאחורי הפיגוע.

 

בג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני מסרו: "אנו מברכים על הפגיעה במתנחלים ברמאללה ומחשיבים זאת כתגובה טבעית על מה שמבצעים כוחות הכיבוש וכנופיות המתנחלים נגד העם הפלסטיני. ההתנגדות קיימת ומתרחבת. האויב הציוני נושא באחריות המלאה לפשעיו ולטרור שהוא מבצע. ההתנגדות נמצאת בהסלמה מתמשכת - כל עוד תימשך התוקפנות נגד עמנו והפריצות למסגד אל-אקצא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הלוויה של רנה שנרב
צילום: רויטרס
מומלצים