שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי, רויטרס, AP

שיפור במצבו של האח שנפצע בפיגוע ליד דולב

מצבו של דביר שנרב השתפר, והבוקר היה עירני ובהכרה. כוחות הביטחון ממשיכים לחפש אחר המחבלים שרצחו את רִנה שנרב ופצעו את אחיה ואת אביה, ולפי דיווחים עצרו שלושה צעירים פלסטיניים. ביקורת על הצהרת שר החינוך מיד לאחר הפיגוע כי יפעל להרחבת הטיולים ליהודה ושומרון

 

 

 

כוחות הביטחון ממשיכים לחפש אחר המחבלים שרצחו את רנה שנרב ופצעו את אחיה דביר ואת אביה, הרב איתן שנרב, באמצעות מטען שהונח במסלול הטיול שלהם ליד ההתנחלות דולב.  מצבו של דביר, שמאושפז בבית החולים הדסה עין כרם, השתפר לאחר שנותח אתמול, והבוקר הוא כבר היה עירני ובהכרה.

 

בצה"ל עורכים סריקות בכפר עין עריכ שממערב לעיר רמאללה, וסמוך יחסית למקום הפיגוע אתמול. במסגרת הסריקות מוחרמות מצלמות אבטחה מבתי עסק והוקמו מחסומים. בתקשורת הפלסטינית דווח הבוקר כי שני צעירים תושבי הכפר עין עריכ נעצרו, בנוסף לצעיר תושב הכפר עין קיניא. לא ברור עדיין אם המעצרים קשורים בהכרח לפיגוע.

 

בני משפחת שנרב נפגעו מפיצוץ בזמן שהלכו ברגל ממכוניתם לעבר המים. תחילה לא היה ברור אם מחבל יידה מטען אל המשפחה או שמא המסלול מולכד מראש, אך בהמשך התחזקה כאמור ההערכה שהאפשרות השנייה היא זו שהתרחשה. צורת פעולה זו חריגה ביותר והעלתה חשש בקרב התושבים באזור מפני הנחת מטענים באתרי מטיילים אחרים ביהודה ושומרון. מאז תחילת השנה סוכלו לפחות חמישה פיגועי מטען חבלה דומים, בהם בחברון וליד ג'נין.

סריקות צה
סריקות צה"ל בכפר עין עריכ

 

 

סריקות צה

שר החינוך אמר שירחיב את הטיולים ליהודה ושומרון וספג ביקורת

מיד לאחר הפיגוע בחר שר החינוך רפי פרץ להעביר מסר בחשבון הטוויטר שלו לפיו משרד החינוך בראשותו דווקא יפעל להרחבת טיולי התלמידים ליהודה ושומרון, וספג ביקורת מהורים.

 

"הפיגוע הנורא בבנימין הוא פשע שמחייב תגובה כואבת", כתב פרץ והוסיף: "סומך על כוחות הביטחון כי יגיעו למחבלים בהקדם ויחסלו אותם. משרד החינוך בראשותי יאיץ את התכנון להרחבת הטיולים ליהודה ושומרון". את הדברים אמר השבוע גם באירוע של מפלגת 'ימינה', בה חבר פרץ, ביהודה ושומרון. עם זאת, יש להדגיש כי במסגרת כוונותיו של פרץ מסלולי הטיולים ליהודה ושומרון, ובהם קבר יוסף בשכם, יוצעו לתלמידים אך לא יהיו במסגרת חובה.

 

 

בעקבות דבריו של פרץ בסמוך לפיגוע נמתחה עליו ביקורת רבה ברשתות החברתיות. "נרצחה נערה בפיגוע, אז רפי פרץ מודיע שהוא הולך לשלוח את הילדים שלנו לטיולים במקום המסוכן הזה?", כתבה הבוקר (שבת) בפייסבוק ניצן וייסברג, אמא לארבעה ופעילה חברתית בתחום החינוך מהוד השרון. "בשביל מה? כדי שכשאחד או יותר מהתלמידים יהרגו בטיול בית ספר שרפי פרץ ארגן הוא יוכל לכתוב עוד פוסט כזה, ולאמר שעכשיו צריך לשלוח לשטחים גם ילדי גן? לא הייתי לוקחת את בני יחידי אשר אהבתי לטיול מסוכן. הייתי אומרת שאם אהבת האל דורשת להקריב ילדים, אז אני מעדיפה להיות אוהבת אדם". 

 

אחד הגולשים כתב לפרץ בתגובה: "אפילו את יצחק לא הקריבו, אז למה את הילדים שלי?". אחר הגיב בזעם: "אין מצב שהורה, שביטחון ילדיו הוא הדבר החשוב ביותר בעיניו, ישלחו אותו לטיול מעבר לקו הירוק. אין מצב שחברת ביטוח תסכים לבטח מזימת התאבדות כזאת. רד מהעץ". אמר נוספת הגיבה לו וכתבה: "משרד החינוך יאיץ את תכנון הרחבת טיולים ליהודה ושומרון? אתה רוצה לסכן את כל ילדי ישראל? תטייל בעצמך ותיקח סיכונים על עצמך בלבד ולא על ילדי ישראל". יש לציין כי לא נרשמה ולו תגובה אוהדת אחת לכוונותיו של פרץ בהצהרה שפירסם בטוויטר.

  

הפיגוע במעיין דני - כתבות נוספות:

 

האב משחזר: "זה היה מטען גדול, רנה הצילה את כולנו"

הרמטכ"ל בזירת הפיגוע: "בעיצומו של מרדף אחר המחבלים"

אחותה של רנה שנרצחה: "המוות שלך הוא בור בלב האומה"

הנייה: הפיגוע מוכיח שירושלים תתפוצץ

דני גונן נרצח ליד אותו מעיין: "כאב כפול ומשולש" 

 

  

זירת הפיגוע במעיין דני (צילום: AFP)
זירת הפיגוע במעיין דני(צילום: AFP)

זירת הפיגוע במעיין דני (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

במהלך האירוע הקשה אתמול ניסה הרב שנרב בן ה-46 להחיות את בתו, ולאחר מכן יצר חוסם עורקים מציצית כדי לטפל בדימום אצל בנו. לשאלת ynet האם חששו לפני שיצאו לטיול השיב: "לא הייתי אומר 'חשש', אבל אני שם לב ליותר לדברים. היה לי מוזר שלא היה שם אף אחד ביום שישי ב-10:00 בבוקר. בזמן האחרון לא הייתי שם, אבל הייתי בטוח שזה מקום שנפגוש בו יותר אנשים".

 

אבא של הנרצחת  רינה שנרב ז
רנה שנרב ז"ל, ואביה הרב איתן שנרב(צילום: שמוליק דודפור)

עוד הוא הוסיף ממיטתו בבית החולים: "זה היה מטען צד גדול. שמעתי את דביר צועק, ואני צעקתי 'רִנה, רִנה'. רציתי לחשוב שאני חולם אבל אחרי שראיתי את רנה הבנתי שאני לא. אני מרגיש בסדר. יש לי רסיס תקוע בבטן אבל אני מרגיש טוב. רנה הצילה את כולנו. היא מתה מות גיבורים. הפנים שלה היו שלמים. נתתי לה נשיקה ואמרתי לה: 'אנחנו נהיה חזקים'". ד"ר עבד חלאילה, כירורג בכיר בהדסה עין כרם שניתח את דביר, עדכן אתמול בצהריים כי הניתוח עבר בהצלחה. מצבו קשה ויציב, ולא נשקפת סכנה לחייו. הוא הועבר לטיפול ומעקב ביחידה לטיפול נמרץ. 

 

 

כוחות הביטחון ממשיכים במצוד אחר המחבלים, וצה"ל ממקד את מאמץ בהגנה על היישובים באיזור כדי למנוע "פיגועי חיקוי": הוא נמנע מהטלת כתרים, כולל "נושמים", על הכפרים הפלסטינים באיזור, תוך בידול האוכלוסייה הפלסטינית מהמחבלים. לכן נשמר חופש התנועה לפלסטינים בכבישי האיזור. הפעילות בשטח הפלסטיני מתבצעת בהתאם למודיעין ולנתונים שאוסף שב"כ בניסיון להתחקות אחר מיקום המפגעים. הכוחות מחפשים גם בכפרים הסמוכים, תוך החרמת סרטונים ממצלמות אבטחה. בין השאר תוחקר פלסטיני שעמד בסמוך לזירת הפיגוע וטען שראה רכב לבן שיצא מהזירה בנסיעה מהירה.

 

זירת הפיגוע במעיין דני (צילום: דובר צה
הרמטכ"ל אביב כוכבי(צילום: דובר צה"ל)

הלוויתה של רינה שנרב (צילום: יאיר שגיא)
הלוויתה של רנה שנרב(צילום: יאיר שגיא)

זמן קצר אחרי הפיגוע הגיע למקום הרמטכ"ל אביב כוכבי שערך סיור בשטח עם מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, ומפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף ערן ניב. לאחר מכן הוא קיים הערכת מצב בשטח בנוכחות מפקדים נוספים מצה"ל, משירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל להעמקה בפרטי הפיגוע והחיפושים בגזרה.

  

הרמטכ"ל אמר: "אנו נמצאים בעיצומו של מרדף שמובל על ידי כוחות צה"ל, שב"כ ומשטרה, ומרכזים מאמץ מודיעיני מבצעי רחב לאיתור מבצעי הפיגוע הרצחני והחמור. אני בטוח ביכולתנו לאתר את המפגעים במהרה ובהמשך מתן מענה ביטחוני איכותי ורחב לתושבים המתגוררים ביהודה ושומרון".

 

אתמול אחר הצהריים הובאה רנה שנרב למנוחות בבית העלמין בלוד. אחותה תמר לבנוני ספדה לה: "רנה יקרה שלי. זכינו להיות לידך כמעט 17 שנה. זכינו לקבל מהטוב שבך, הרגישות שבך, לראות איך את כל הזמן שואפת להתקדם, ללמוד ולהבין. זכינו ללמוד ממך איך תמיד לחפש תשובות גדולות ולא להתספק בתשובות קטנות. החלל הוא לא רק של המשפחה. זה בור בלב האומה. את החלל הזה צריך למלא עכשיו. המלאכה מתחילה עכשיו. רנה יקרה ואהובה, תודה על השנים איתך, מקוה שנצליח יחד להשלים את המשימה שהשארת לנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים