שתף קטע נבחר

הירי על מטוס הצילום לא בוצע במקרה: בצה"ל התכוננו לאירוע החדירה

למרות שבצה"ל כינו את הירי על מטוס הצילום האזרחי "אירוע חמור", לוחמי הצנחנים שנמצאים בגבול הצפוני קיבלו את ההתרעות על הרחפנים כבר בשבוע שעבר - ופעלו בהתאם לאיום המתקרב

 

 

ההתרעה לביצוע פיגועי רחפנים ברמת בגולן ירדה בשבוע שעבר לגדודי הביטחון השוטף שאחראיים על גזרת הגבול באזור. על רקע התדרוכים שעברו בנושא, לוחמי גדוד 101 בצנחנים שנמצאים בתעסוקה מבצעית באזור הגבול ביצעו את הירי לעבר מטוס הצילום האזרחי שחג ברביעי לפנות ערב באזור הגבול.

 

תיעוד הירי על המטוס האזרחי ()
תיעוד הירי על המטוס האזרחי

פיצוץ בסיס סוריה איראן סיכול פיגוע רחפנים דמשק עקרבה ()
הפיצוצים בדמשק, אמש

פיצוץ בסיס סוריה איראן סיכול פיגוע רחפנים דמשק עקרבה ()

סוריה דמשק איראן בסיס פיגוע רחפנים ()
מיקום התקיפה שסיכלה פיגוע רחפנים

 

 

מיד לאחר האירוע, בצה"ל כינו את הירי על מטוס הצילום "אירוע חמור" ואמרו כי הדבר יתוחקר. דובר צה"ל מסר כי "כחלק מנוהל הגנה מפני חדירת כלי טיס, מצופה מהכוח בשטח לזהות ולתצפת לעבר כלים חשודים. מדובר באירוע חמור שנמצא בתחקיר ולקחיו יופקו".

 

הטייס שטס ברמת הגולן הרגיש מכה בכנף ובתחילה חשב שמדובר במכה כתוצאה מפגיעת ציפור. כך סיפר לחבריו. בהמשך, תוך כדי טיסה החלה דליפת דלק מהמטוס, וכשהוא התבונן במכל הוא זיהה קילוף של צבע בחלקו העליון של מכל הדלק. המטוס נחת לאחר מכן בשלום במחניים - אז התגלתה פגיעת הירי. בהתחלה עלה חשש שמדובר בירי סורי, אולם בהמשך התברר כי מדובר בירי של צה"ל. 

 

ביצוע טיסות אזרחיות ברמת הגולן מצריך אישור חריג מאוד ודורש תיאום מול גורמי רשות התעופה האזרחית וחיל האוויר. גורמים ברשויות התעופה האזרחית בישראל אומרים כי לא עודכנו על ידי חיל האוויר בהתראות לביצוע פיגוע באמצעות רחפנים משטח סוריה, מה שיכול להסביר את הדריכות של החיילים בשטח, שתודרכו במהלך השבוע האחרון, והירי לעבר המטוס הקל.

 

כוחות צה
כיפת ברזל בגבול הצפון, היום(צילום: EPA)

טייס מטוס הטקסן (4X-HYT) עוד ביצע טיסת צילום שגרתית ביום רביעי, 20 באוגוסט, אולם בטיסה ביום למחרת אירעה תקרית הירי לעברו על ידי חיילי גדוד 101 של הצנחנים.

 

באזור מתקיימות טיסות ריסוס רבות שמנוהלות בתיאום עם הצבא, אך למרחב חדרו בשנים האחרונות כמה פעמים כלי טיס בלתי מאוישים מכיוון סוריה, בנוסף לשני מטוסי קרב סוריים שיורטו לאחר שחדרו בטעות.

 

אמש תקף חיל האוויר יעדים ליד דמשק ובכך סיכל בשטח סוריה "ניסיון פיגוע של כוח קודס האיראני". על פי צה"ל, מדובר בפיגוע שהיה אמור להתבצע באמצעות רחפנים תוקפים ותוכנן לצאת מסוריה ולפגוע במטרות ישראליות. במסגרת הכוננות הגבוהה של חיל האוויר, נפרסו סוללות כיפת ברזל בצפון והוגברה הכוננות בטייסות השונות שבבסיס החיל וביחידות המודיעין. לפי דיווח ראשוני בסוריה, אזרח אחד נהרג בתקיפה. הלילה כינס ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו התייעצות ביטחונית בקריה שבתל אביב.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוחמי הצנחנים יורים על המטוס האזרחי
מומלצים