שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל: סולימאני פיקד אישית על המבצע; יעד התקיפה - חוליה בווילה עם בריכה

המתחם האיראני שחיל האוויר הפציץ בסוריה כלל וילה שמורה ומגודרת עם בריכה, גינה ומחסן שהכיל מטעני חבלה ורחפנים שהגיעו לאחרונה לדמשק עם מומחים מטהרן. החוליה הורכבה מארבעה מפעילים שזוהו סמוך לגבול לטובת שיגור הרחפנים - אך צה"ל שיבש זאת: "זהו סיכול פיגוע"

המתחם שהותקף בסוריה (צילום: דובר צה
זו הווילה "האיראנית" שבה תוכנן פיגוע הרחפנים בצפון(צילום: דובר צה"ל)

דובר צה"ל פרסם בצהריים (ראשון) פרטים חדשים על התקיפה של חיל האוויר סמוך לדמשק. לפי צה"ל, כוח קודס במשמרות המהפכה של איראן תכנן מתווה פיגוע שכלל הטסה של רחפנים מדגם "מוהג'ר" לעבר מטרות ישראליות בצפון הארץ.

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, אמר בהערכת מצב שקיים בעוצבת הבשן כי "הפיגוע שסיכלנו הלילה הוא פיגוע איראני מאדמת סוריה נגד מדינת ישראל. הוא היה אמור לכלול התקפה של מספר רחפני נפץ נגד מספר מטרות בארץ. מי שהוביל את הפיגוע ופיקד עליו זה קאסם סולימאני (מפקד כוח קודס האיראני. י"ז) באופן אישי. הוא מימן, אימן והכשיר פעילים שיעים שהיו אמורים לבצע אותו. אנחנו צריכים להיערך לכל אפשרות, ונעשה את זה בצורה הטובה ביותר האפשרית".

 

דו"ח מודיעין של חברת "אימג'סאט אינטרנשיונל" (ImageSat International - ISI) חושף את תוצאות התקיפה:

אזור התקיפה (צילום: ImageSat International (ISI))
(צילום: ImageSat International (ISI))

אזור התקיפה (צילום: ImageSat International (ISI))
(צילום: ImageSat International (ISI))

אזור התקיפה (צילום: ImageSat International (ISI))
(צילום: ImageSat International (ISI))

 

מדובר ברחפנים שנמצאים גם בשימוש המורדים החות'ים בתימן, ושמסוגלים להטיל כמה קילוגרמים של חומר נפץ. התקיפה כוונה נגד מיליציות שיעיות שכוח קודס הביא לסוריה, מממן ומאמן אותן בהכוונה איראנית. הציוד של הרחפנים הגיע בשבועות האחרונים לנמל התעופה הבינלאומי בדמשק עם מומחים איראנים, שיחד עם הפעילים השיעים המקומיים התאספו במתחם מגודר בכפר עקרבא שמדרום לבירה הסורית. לפי צה"ל, כוח קודס משלמים על השימוש במתקן, המוסתר בווילה מגודרת עם בריכה, גינה גדולה ומחסן. שם גם נשמר הציוד שיועד לפיגוע.

 

התקיפה בסוריה - כתבות נוספות:

דיווחים: "הרוגים לחיזבאללה ואיראן בתקיפה הישראלית בסוריה"

חיזבאללה על התרסקות הרחפנים: "אחד מהם היה ממולכד"

ניסו לנקום מהאוויר על התקיפות בעיראק | פרשנות

 

החוליה התמקמה במבנה הזה ותכננה את הפיגוע במעורבות המפקד קאסם סולימני. ארבעת חברי החוליה זוהו בערנה שבצפון הגולן ביום חמישי האחרון בזמן שניסו להוציא את הפיגוע לפועל - ובצה"ל הצליחו לשבש את הניסיון ולגלות את מיקום ההתארגנות של המחבלים. אמש, מתוך הבנה שהפיגוע ימומש תוך כמה שעות, הוחלט לתקוף. הציוד שהיה במקום הושמד - והרחפנים ששובשו נשארו בצד הסורי. 

 

בצה"ל מאשימים את המשטר הסורי בכך שאפשר את הפעילות האיראנית משטחו - ובכך שהוא מעלים עין ואף משתף פעולה עם המיליציות האיראניות. "אנו ממשיכים בהיערכות למגוון תרחישים הגנתיים והתקפיים ומבצעים הערכות מצב עם בכירי צה"ל", מסר דובר צה"ל.

 

 

 

אינפו  (צילום: דובר צה
המתחם שהותקף בעקרבא(צילום: דובר צה"ל)

המתחם שהותקף בסוריה ()
וכך זה נראה בצילום לוויין

אינפו  (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

פיצוץ בסיס סוריה איראן סיכול פיגוע רחפנים דמשק עקרבה ()
פיצוצים ליד דמשק, אמש

באשר לשאלה האם התקיפה אמש בוצעה בתיאום מוקדם מול הצבא הרוסי, מסרו בצה"ל כי הפעולה בסוריה בוצעה בדפוסי פעולה זהים בעניין זה ליתר המבצעים של צה"ל בצפון.

 

בצה"ל הבהירו כי ההודאה בתקיפה נעשתה מכיוון שמדובר בסיכול פיגוע ולא בפעולה נוספת במערכה שבין המלחמות (מב"ם). "האיראנים תכננו להרוג חיילים ואזרחים ישראלים עם רחפני נפץ בשטחנו - וזה לא משהו שנמצא מתחת לסף הרעש", אמרו בצה"ל והזכירו את הפעמים הקודמות שבהן ישראל הודתה בתקיפות.

  

צה"ל עדכן על התקיפה בכפר עקרבא שמדרום לדמשק סמוך לשעה חצות. לפי דובר צה"ל, חיל האוויר תקף יעדים ליד דמשק וסיכל "ניסיון פיגוע" של כוח קודס שתוכנן לצאת משטח סוריה.

פיצוץ בסיס סוריה איראן סיכול פיגוע רחפנים דמשק עקרבה ()
 

בצה"ל מסרו כי הפיגוע היה אמור להתבצע באמצעות רחפנים תוקפים ולפגוע לצאת מסוריה ולפגוע במטרות ישראליות. חיל האוויר וחיל המודיעין הגבירו את הכוננות ובצפון הארץ נפרסו מערכות כיפת ברזל 

 

"אנו עוקבים לאחרונה אחרי ההתארגנות הזו בראשות קאסם סולימאני לבצע את הפיגוע הזה", אמר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס. "תקפנו כמה יעדים בעקרבא שבהם יש פעילים איראנים ופעילים של מיליציות שיעיות, כולל ציוד שנועד לשמש בפיגוע הזה".

 

מנליס התייחס לתיעוד מיום חמישי ואמר כי "החוליה ניסתה לבצע את הפיגוע - אבל שיבשנו את זה. התקיפה נוהלה על ידי בכירי צה"ל בראשות הרמטכ"ל, ועדכנו את ראשי המועצות בגולן על פרטי האירוע. אנו ערוכים למגוון רחב של תרחישים שעלולים להתפתח באירוע הזה".

 

לפי גורמים בצה"ל, ההחלטה לפרסם את דבר התקיפה ולהימנע משמירה על עמימות כבעבר, נבעה מכך שהפעם מדובר בסיכול פיגוע ספציפי ולא בפגיעה בהתבססות צבאית כגון העברת טילים מדויקים. לאחר התקיפה, השטח האווירי שממזרח לנהר הירדן ברמת הגולן, נאסר לטיסות אזרחיות מגובה של 5,000 מטר. ההנחיה תישאר בתוקף עד לסוף החודש.

 

בצה"ל ציינו כי ביום חמישי פורסמה ביומון האיראני "כיאן" פרשנות, לפיה "ישראל לא תופתע אם תותקף בימים הקרובים במל"טים תוקפים", וכי היא "מרוויחה זאת ביושר". הפרשן האיראני מוחמד אימאני המקורב למנהיג משמרות המהפכה כתב כי ישראל הביאה זאת על עצמה בעקבות התקיפות בעומק עיראק - ו"המל"טים יתקפו את האזורים החיוניים והביטחוניים שלה".

 

ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר הימן, התייחס לסיכול הפיגוע ואמר כי "הלילה סיכל צה״ל הודות לפעולה מודיעינית מאומצת פיגוע איראני ונמנעה פגיעה בשטח ישראל. שלוחיה של איראן בסוריה ניסו בימים האחרונים לשגר רחפני נפץ לשטח ישראל. מעקב מודיעיני חשף את היערכות החוליה במבנה איראני, בהובלת סולימאני, ואפשר את סיכול נסיון הפיגוע. כוח קדס ממשיך במאמצים לדרדר את היציבות באזור. אנחנו ממשיכים במאמץ לעצור את ניסיונות כוח קדס לפגוע בישראל ובאזרחיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ו הווילה "האיראנית" שבה תוכנן פיגוע הרחפנים בצפון
מומלצים