שתף קטע נבחר

מחשש לנקמת חיזבאללה: צה"ל מגביל תנועת כלי רכב סמוך לגבול לבנון

ברקע איומיו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה שלפיהם ארגונו צפוי להגיב על התקיפות שיוחסו לישראל בלבנון ובעיראק - הנחו בצה"ל על הגבלת התנועה של כלי הרכב סמוך לגבול לבנון

 

רכב של צה
"תנועת כלי רכב מסוימים תתאפשר על בסיס אישור פרטני". ארכיון(צילום: AFP)

אחרי שמזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה איים כי ארגונו יגיב על התקיפות בדאחייה שבביירות ובסוריה, הנחה היום (ג') צה"ל על הגבלת תנועת כלי רכב סמוך לגבול לבנון.

 

מצה"ל נמסר כי "בתום הערכת מצב מבצעית הוחלט כי תנועת כלי רכב מסוימים בכמה צירים תתאפשר על בסיס אישור פרטני ובהתאם להערכת המצב. במקביל, נשמרת השגרה האזרחית במרחב".

 

 
 
בתוך כך, הבוקר פרסם העיתון "אל-אחבאר" המקורב לחיזבאללה, כי כמה מדינות - ובראשן ארה"ב - מנסות להנמיך את הלהבות. לפי הדיווח, ארה"ב העבירה מסר לממשלת לבנון שלפיו לישראל "לא הייתה כוונה לבצע משימה התקפית". עוד נאמר בדיווח שמיוחס כאמור לממשל האמריקני, אחד הרחפנים היה במשימת איסוף מידע, נתקל בתקלה טכנית כלשהי ובעקבות כך נשלח לאזור רחפן נוסף על מנת לפוצץ אותו.
 
לפי "אל-אחבאר", מטרת הפנייה הייתה להוביל לכך שממשלת לבנון תפעל כדי למנוע מחיזבאללה לבצע פעולה צבאית נגד ישראל. בעיתון צוין כי במסר שהעבירו האמריקנים לממשלת לבנון, הודגש כי ישראל "תגיב בעוצמה".

 

בעיתון צוין כי גם בריטניה וצרפת ניסו לתת ערבויות לכך שישראל לא תבצע פעולות דומות בעתיד, והדגישו כי אם חיזבאללה יגיב להתרסקות הרחפנים - ישראל לא תעמוד מנגד ותפעל בכל שטח לבנון מפני שהיא אינה רואה הבדל בין הממשל בביירות לארגונו של חסן נסראללה.

 

לפי "אל-אחבאר", מטרת הפניות הייתה להוביל לכך שממשלת לבנון תפעל כדי למנוע מחיזבאללה לבצע פעולה צבאית נגד ישראל. בעיתון צוין כי במסר שהעבירו האמריקנים לממשלת לבנון, הודגש כי ישראל "תגיב בעוצמה".

 

בדיווח נאמר כי חיזבאללה דחה את דברי המדינות שביקשו לרסן את צעדיו: "חכו לתגובה שלנו, ואחרי זה תנו לנו ערבויות שהאויב לא יחזור על כך ושיפסיק את ההפרות שלו". לפי הנטען, מנהיגים בלבנון הבינו שחיזבאללה לא ייענה לבקשות התיווך וכי "טיל ייענה בטיל, רחפן ברחפן, פגז בפגז, כדור בכדור ודם בדם".

 

"תקיפת הרחפנים זהה להכרזת מלחמה"

בלבנון ובעיראק כינו את התקיפות האחרונות שיוחסו לישראל כ"הכרזת מלחמה". אתמול, שעות לאחר שקואליציית מפלגות עיראקית המייצגת את המיליציות השיעיות כינתה את התקיפות על המיליציות כ"הכרזת מלחמה", השתמש גם נשיא לבנון מישל עאון בטרמינולוגיה זהה, כשהתייחס למתקפת הרחפנים ברובע הדאחייה בביירות, שחיזבאללה ייחס לישראל.

כוחות צה
כוחות צה"ל ליד גבול סוריה(צילום: AFP)

"תקיפת הרחפנים הישראלית זהה להכרזת מלחמה", אמר נשיא לבנון עאון חצי יממה לאחר נאומו של חסן נסראללה, והוסיף: "אנחנו עם השואף לשלום ולא למלחמה. לא נקבל שאף אחד יאיים עלינו בשום צורה. יש לנו את הזכות להגן על הריבונות שלנו, על העצמאות שלנו ועל האדמות שלנו".

 

עאון התייחס גם לתקיפה שיוחסה לישראל בלילה שבין ראשון לשני בבקעת הלבנון שעל גבול עיראק-סוריה ואמר כי "שני האירועים הללו מהווים הפרה של החלטה 1701". בכך האשים עאון את ישראל באופן רשמי במעורבות במתקפה. הנשיא אמר את הדברים בנוכחות מתאם האו"ם בלבנון. עאון בן ה-84 נחשב מקורב לחיזבאללה ובעל ברית של הארגון השיעי. הוא נתמך על ידו ואף תומך בו.

 

זמן קצר לאחר דברי הנשיא עאון, התייחס גם ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי למתקפת הרחפנים ואמר כי מדובר ב"הפרה ברורה של הריבונות הלבנונית". לדבריו, ממשלת לבנון רוצה "להימנע מהסלמה של המצב. הקהילה הבינלאומית צריכה לגנות את ההפרה הבוטה הזו".

 

לאחר שנסראללה מתח ביקורת על כך שבעיראק לא הגיבו בעקבות התקיפות שיוחסו לישראל, אתמול הגיעה תגובה - מילולית בינתיים - מקואליציית פתח העיראקית, שמייצגת את המיליציות השיעיות. הם אמרו, שעות לפני עאון, שמדובר ב"הכרזת מלחמה". בנוסף הם דורשים שארצות הברית תוציא את כוחוחיה מעיראק משום שלטענתם "ארצות הברית אחראית באופן מלא" על התקיפות הישראליות.

 

אחד מההרוגים בתקיפה שלשום באזור גבול עיראק-סוריה הוא קאזם עלי מוחסן המכונה גם "אבו עלי א-דבי", ששימש כמפקד כוח לוגיסטי ביחידת רקטות של חיזבאללה עיראק, המסונפים לאל חשד א-שעבי, ארגון המיליציות השיעיות בעיראק. מתקנים של ארגון זה הותקפו בחודשים האחרונים כמה פעמים ובעיראק ייחסו תקיפות אלו לישראל.

 

 

מקור בגדודי חיזבאללה עיראק מסר לסוכונת הידיעות AFP כי מוחסן היה חלק מיחידת הרקטות של הארגון, וכי "הוא נלחם בעיראק ובעבר נעצר על ידי ארצות הברית" - מבלי להסביר מה בדיוק היה תפקידו או אופי היחידה.

  

מאות השתתפו בהלוויה שנערכה למוחסן בבגדד. הוא שירת בבסיס של חטיבה 45 במערב עיראק, כ-15 קילומטרים ממערב סוריה. בעיראק טענו כי התקיפה בוצעה באמצעות מל"טים. במטה המבצעים של "אל-חשד א-שעבי" אישרו כי שניים נהרגו בתקיפה, והאשימו גם הם את ישראל בביצועה. עוד טענו במיליציות כי "ההתקפה נערכה בחיפוי אווירי אמריקני".

 

התקיפה הגיעה על רקע פיצוצים מסתוריים שונים בשבועות האחרונים בעיראק, במחסני נשק וטילים של המיליציות. לטענת גורמים שונים - בהם גם סגן יו"ר "אל-חשד א-שעבי", ישראל היא האחראית לתקיפות הללו וביצעה אותן בתמיכת ארה"ב ובאמצעות מל"טים. מיליציית "אל-חשד א-שעבי" הוקמה לפני חמש שנים במטרה להשתתף במלחמה בדאעש. מתנדביה עברו הכשרות באיראן, אך הם משרתים ביחידות ובבסיסים של צבא עיראק. "חטיבה 45" מוגדרת על-ידי האמריקנים כארגון טרור. גורם צבאי בחיזבאללה עיראק מסר שמוחסן לחם בסוריה ואף הוחזק במעצר בידי האמריקנים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים