שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אייל וליאור נשארו בבית - כי אין תקציב לסייעת בבי"ס

  אייל אלימי וליאור לוי, בני 10 שעברו כריתת מעי, לא יכולים להתחיל את שנת הלימודים ללא סייעת צמודה. בגלל קיצוצים, הם מקבלים סייעת רק לשעתיים, מה שמונע מהם לתפקד מחוץ לבית. משרד החינוך: "ההחלטה בדבר היקף שעות הסיוע נקבעת על ידי משרד הבריאות"

  שנת הלימודים כבר נפתחה, ועדיין ילדים רבים המתמודדים עם מחלות כרוניות, עוד לא יודעים איך יוכלו ללמוד, זאת משום שהוחלט לקצץ במספר שעות הסיוע שהם מקבלים.

   

  הקיצוצים נובעים מהחלטת משרד החינוך לקצץ באופן רוחבי את שעות הסיוע המגיעות לתלמידים עם מוגבלויות שמשולבים בחינוך הרגיל, בגלל "בור" של חצי מיליארד שקלים בתקציב לשנה הקרובה.

   

  אייל אלימי, עולה לכיתה ה' בבית ספר אופק בכרמיאל, מתמודד עם מחלת הקוליטיס שבעקבותיה נאלץ לעבור כריתת מעי וזקוק לתזונה מיוחדת. עד היום היה זכאי אייל לארבע וחצי שעות סייעת צמודה, אלא שכעת הוחלט לקצץ את הזכאות לשעתיים בלבד.

   

  אמו של אייל, שלי אלימי סיפרה: "בכל שנה אני מבקשת להציג בפני חבריו לכיתה את מצבו. אנו זקוקים לכל עזרה שתאפשר הזדמנות להקצות לאייל שעות סייעת נוספות בבית הספר, זאת על מנת להקל עליו את ההתמודדות ותחושת הביטחון בהתנהלות בין כתלי בית הספר עם התקן הסטומה".

   

    ( )
  אייל אלימי. עבר כריתת מעי - מקבל סייעת לשעתיים ביום בלבד

    

  ילד נוסף המתמודד עם בעיה דומה הוא ליאור לוי, בן 10, חולה קרוהן. ליאור עבר גם הוא כריתת מעי וזקוק לליווי צמוד של סייעת. לשנה הקרובה אושרו לו 2.7 שעות סייעת ביום, ואמו הגישה על החלטה זו ערעור. "אני אם חד הורית שמגדלת לבד ארבעה ילדים, כשליאור הוא הבן הקטן מביניהם", מספרת אמו, סיגל לוי, "לצערי כל שנה מקצצים בשעות הסייעת תוך התעלמות מכך שהוא אמור לצרוך חמישה תוספי תזונה בכל יום לימודים, מה שאמור להיות תחת פיקוחה של הסייעת. המחלה שלו פעילה ולכן הוא זקוק לעזרה ותמיכה".

   

    ( )
  ליאור לוי. חולה בקרוהן וזקוק להשגחה מתמדת

    

  העמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס מלווה מזה מספר שנים את הילדים, מסרה בתגובה: "בפתחה של שנת הלימודים החדשה, מבקשת העמותה ממשרד החינוך להיענות לבקשה להקצות להם סייעת במהלך יום הלימודים על מנת להקל על סבל הילדים. אנו קוראים לרשויות לסייע בהקדם לילדים הללו".

   

  ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד ער ורגיש למענים שיש לתת לילדים עם צרכים מיוחדים, ולאור זאת הוא מגבש בעבורם מעטפת חינוכית ורגשית רחבה. ההחלטה בדבר היקף שעות הסיוע נקבעת על ידי גורמי הרפואה שבמשרד הבריאות".

   

  ממשרד הבריאות לא התקבלה תגובה עד פרסום הכתבה.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ידידה הרוש, TPS
  פתיחת שנת הלימודים. לא לכולם
  צילום: ידידה הרוש, TPS
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים