שתף קטע נבחר

בכיר ישראלי: "תקפנו בו-זמנית בסוריה ובעוד זירות"

"היה צריך לפעול בתוך 24 שעות בכמה זירות", מספר גורם ישראלי בכיר שהוסיף כי נסראללה פנה אמש באמצעות חרירי לשלוש מדינות כדי להפסיק את האש. על תרגיל ההונאה של צה"ל בצפון, אמר: "אם עושים פעולות טקטיות, מה טוב". באשר להתקרבות המסתמנת בין ארה"ב לאיראן, אמר: "אני לא רואה אותם קונים את הסחורה של רוחאני. האם ידברו? אולי"

גורם ביטחוני בכיר בישראל אומר כי מערכת הביטחון שינתה את סדרי העדיפויות שלה והציבה במיקום מרכזי את איום הטילים המדויקים שאיראן מנסה להכניס לסוריה וללבנון. "בימים האחרונים היינו מותקפים בכמה זירות. היינו בהתקפה בו-זמנית גם בסוריה ובעוד זירות", אמר בצהריים (יום ב') הגורם הבכיר. "הייתה גם התפתחות מסוימת בלבנון, שעל פי פרסומים זרים מיוחסת לישראל. היה צריך לפעול בתוך 24 שעות בכמה זירות, ותכננו מה נעשה".  

 

 
תקיפה תקיפות צה
 

לדברי אותו גורם, ישראל פעלה "בדיוק מרבי בכמה זירות כפי שתכננו, כולל תגובות אפשריות של האויב. אנחנו ערוכים למלחמה אבל לא זקוקים לה, האירוע שניהלנו בלבנון הוכיח את עצמו".

 

הגורם התייחס גם להתקרבות המסתמנת בין ארה"ב לאיראן ולכוונה לקיים מפגש סביב סוגיות הגרעין: "אנחנו מקיימים קשר רצוף עם האמריקנים, ואני חושב שאין להם אשליות לגבי רוחאני", אמר הגורם. "אני לא רואה אותם קונים את הסחורה שלו, וגם לא את של זריף. האם הם ידברו? אולי. אני מעריך שהשיחות יתנהלו בדרך אחרת מהשיח הקודם, את זה אני שומע מכולם בכל הדרגים".

חסן רוחאני דונלד טראמפ (צילום: AP)
האם חסן רוחאני ודונלד טראמפ ידברו? (צילום: AP)
 

שינוי אסטרטגי

תחת הכותרת "גרעין, דיוק, מרחב" הגדירה ישראל מחדש את סדרי העדיפויות באיומים המופנים כלפיה. איום הגרעין האיראני עדיין מוביל בראש סדרי העדיפויות של מערכת הביטחון, ובמקום השלישי עומד הניסיון האיראני להתבסס באזור: סוריה, לבנון, עיראק ותימן.

 

 

גורם ביטחוני בכיר אמר בשיחה עם כתבים צבאיים כי "לאור ההתפתחויות והערכות מצב בנושא, הוחלט לפני כשלושה חודשים שפרויקט דיוק הטילים יקבל תעדוף גבוה, בגלל הסכנה המיידית שהוא מהווה. הנחיות בנושא ניתנו גם לדרג הצבאי". הגורם הוסיף ואמר כי "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להיות מוקפים באלפי טילים מדויקים שעלולים לנחות ולפגוע בשטח מדינת ישראל".

 

הגורם הבכיר ציין כי בחצי השנה האחרונה התקיימו בנושא דיונים בקבינט עם צמרת מערכת הביטחון, והנחיות הועברו לגורמים השונים ולצה"ל. "לשלוש המטרות שלנו יש כתובת אחת - איראן", אמר הגורם. "הכתובת לשניים מתוך שלושת האיומים היא אחת - מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה קאסם סולימאני". הגורם סירב להתייחס לשאלה אם סולימני הוא "בן מוות".

קאסם סולימאני (צילום: AP)
סולימאני. "הכתובת לשניים מתוך שלושת האיומים"(צילום: AP)

מערכת הביטחון נמצאת בחודשים האחרונים במאמצים מדיניים וביטחוניים למנוע את האיומים שמגיעים מטהרן. "אנחנו פועלים בכל הגזרות, ברמה המדינית, הביטחונית, הסיכולית והמודיעינית", אמר הגורם. "מה שרואים בפועל זה רק קצה הקרחון. יש המון פעולות, רובן חסויות של צה"ל והמוסד, לצורך הטיפול בדברים האלה. אנחנו פועלים בשילוב של נחישות ואחריות מתוך ראייה אסטרטגית שלמה. הדרג המדיני הוא שקובע את האיומים על מדינת ישראל, והצבא מקבל את המשימות לפי סדרי עדיפויות".

 

נסראללה ביקש באמצעות חרירי להפסיק  

הגורם הביטחוני התייחס לתקיפת צה"ל אתמול בדרום לבנון, לאחר ירי הנ"ט של חיזבאללה לעבר מוצב אביבים, ואמר כי שלוש מדינות - צרפת, מצרים וארצות הברית - פנו לישראל בדרישה לסיים את האירוע. "נסראללה דרך חרירי פנה למדינות אחרות שביקשו מישראל להפסיק את האירוע. צריך להגיד את זה כי האיש במקלט ממשיך לתת נאומים, וברור מאליו שהוא רק רצה לצאת מזה בכבוד כזה או אחר. מבחינתי, זה לא מפריע לי כל עוד מקדמים את היעדים שישראל קבעה לה. גם חרירי הבין שהמדינה שלו מאוימת אם נסראללה ימשיך לפעול משטח לבנון, אנחנו בודקים את האפשרויות ונחליט לאור ההתפתחויות. אנחנו מטפלים בכל הגזרות ומשיגים את היעדים שרצינו".

חסן נסראללה בנאום לקראת יום העשוראא ()
פנה למנהיגים באמצעות חרירי וביקש להפסיק

 

 

הגורם ציין כי הרוסים לא התערבו באירועים האחרונים בלבנון, וקיבלו עדכונים תוך כדי האירוע. "הייתה לי שיחה עם נשיא צרפת מקרון, ואמרתי לו שהזמנת שר החוץ האיראני זריף לוועידה בצרפת ביום שאיראן מנהלת נגדנו התקפות סימולטניות שעצרנו אותן - שם הוא זוכה לחיבוקים - זה מבליט את האבסורד ביחס האירופי המתרפס לאיראן", סיפר הגורם.

 

על מערכת היחסים והתיאום בין ישראל לארה"ב אחרי התקיפה בעיראק שיוחסה בכלי תקשורת זרים לישראל, אמר הגורם הביטחוני הבכיר כי "ישראל עומדת בקשר רצוף עם האמריקנים, כמעט על בסיס יומי. יש שיחות עם מזכיר המדינה פומפאו ברמות המדיניות וברמות הביטחוניות כל הזמן. אנחנו מתואמים איתם גם במישור המדיני וגם במישור הצבאי".

 

תרגיל ההונאה - מייצר יתרון בדקות הראשונות

בהתייחסו לתרגיל ההונאה של צה"ל עם הגעת מטוס ובו "פצועים" לרמב"ם, אמר הגורם הבכיר כי "יש תוכנית מסודרת למנוע פגיעה בנפש או לצמצם פגיעה. אם דרגי השטח עושים פעולות טקטיות, מה טוב". אותו גורם בכיר אמר כי פעולות טקטיות כאלו מייצרות יתרון בדקות הראשונות: "אני לא יודע אם הייתה הונאה או לא, כל מי שהיה בהחזקת קו יודע שעושים פעולות כאלה. אם יש נפגעים, אי אפשר להסתיר את זה במדינת ישראל - זה לא יחזיק מעמד חצי שעה".

 

הגורם התייחס למצב הנפיץ ברצועת עזה, ולניסיונות של הג'יהאד האיסלאמי לפעול נגד ישראל בזמן המתיחות בצפון. "הג'יהאד האיסלאמי יוצר קשר אפשרי עם איראן, יש להם מפקדה בסוריה. הוא מסבך את האוכלוסייה המקומית, וחמאס לא מממש את מה שמצופה ממנו כריבון. הם משאירים לו מרחב פעולה מתוך חוסר יכולת להילחם בו, ויש שם מתח מובהק. הוא מנסה כל הזמן, זה האופי שלו".

פורסם לראשונה 02/09/2019 16:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
יעד התקיפה בסוריה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים