שתף קטע נבחר

גילוי מפתיע: חנן אביטל נפצע - קרליבך הלחין לו שיר

פתאום באמצע החיים, באופן מקרי לחלוטין, גילה המנצח של "פרחי ירושלים" כי שירו הנודע של רבי שלמה קרליבך, "חנני כי בא מועד" - הוקדש לו בעת ששכב פצוע קשה לאחר פיגוע התופת בכיכר ציון. לאחרונה החליט לבצע לשיר גרסה מחודשת, משותפת, כשלקולו של קרליבך מצטרפים הילדים בלהקה שהקים בגלל האסון ההוא

 

 

כשאביטל פגש את קרליבך: 45 שנים אחרי שהלהיט המפורסם הולחן לכבודו כששכב פצוע בבית החולים, גילה חנן אביטל, מנהל הלהקה המיתולוגית "פרחי ירושלים" שהמלחין החסידי הנודע, רבי שלמה קרליבך ז"ל, הלחין אותו עבורו. הידיעה המפתיעה שכה ריגשה את אביטל, הובילה אותו להקליט גירסה חדשה לשיר (כאן בהשמעת בכורה) עם הביצוע המקורי של הרב קרליבך.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

"באופן מקרי לגמרי קיבלתי סרטון שבו רבי שלמה מתארח בתוכנית 'שלום לבוא שבת' של 'צמד רעים', ובו הוא מספר על הלחן החדש ומזכיר את שמי, מספר אביטל. "העיניים שלי, ולא באופן מטאפורי, התמלאו בדמעות כשראיתי את זה לראשונה".

 

עוד תרבות בערוץ היהדות :

 

באותו סרטון מספר קרליבך: "אחד הידידים הגדולים, צנחן בשם חנן בן לידיה, נעבאך (מסכן, א. ה.) נפצע קשה ביום שישי, אז בכיכר ציון, ולכבודו חיברתי מנגינה – 'מהר אהוב כי בא מועד, וחנני כימי עולם', ואני רוצה שכל עם ישראל וחייליו ישיר איתי את התפילה הזו. הגיע הזמן שיהיה שלום בעולם''.

 

בין וודסטוק לפופ חסידי

היה זה ביום שישי, הרביעי ליולי 1975 כאשר מקרר טעון בחומרי נפץ הובא לכיכר ציון על ידי מחבל פלסטיני. עוברים ושבים שהבחינו במקרר המוזר, ניסו לבדוק מה יש בתוכו אך כשראו כי הוא ריק - המשיכו בדרכם. למעשה, שתי פצצות מרגמה הוטמנו בדפנותיו של המקרר וסמוך לשעה עשר הן התפוצצו והביאו למותם של 15 אזרחים ישראלים ולפציעתם של 70 באחד הפיגועים הגדולים שידעה ישראל עד אז.

 

  ()
"זוכר צעקות אימים ובלגן גדול". חנן אביטל, אז צנחן

 

בין הפצועים הרבים היה גם חנן אביטל, צנחן בצה"ל, שנפגע באורח קשה והובהל לבית החולים: "הפיצוץ היה עוצמתי, אני זוכר צעקות אימים ובלגן גדול. הרגל שלי נפרדה לחלוטין מהגוף. אספו אותי איתה והובהלתי - הפצוע הראשון, לבית החולים עם כמויות של מורפיום", הוא משחזר.

 

הרופאים שגרסו בתחילה כי יש לכרות את שתי רגליו, נאלצו לבצע 13 ניתוחים כדי לנסות ולהצילן. פלטינות שהושתלו בגופו של אביטל, עדיין מהוות עבורו תזכורת כואבת לאירוע הטראומטי. מה שאביטל - לימים מוזיקאי מוכר בעצמו - לא ידע אז, הוא כי בחודשים הארוכים שבהם שכב במצב קריטי, הלחין הזמר החסידי הגדול, רבי שלמה קרליבך, מנגינה למילים מהפיוט "ידיד נפש": "מַהֵר אֱהוֹב כִּי בָא מוֹעֵד. וְחָנֵּנִי כִּימֵי עוֹלָם" - כאשר המילה "חנני" מרמזת ישירות לחנן הפצוע.

 

מהיכן הידידות בינך, צנחן צעיר, לרבי שלמה?

אביטל: "את רבי שלמה הכרתי לראשונה עוד בלימודי בתיכון. באותם ימים עשה קרליבך מסע הופעות ביחד עם אריק איינשטיין ז"ל, תחת השם 'פופ חסידי'. היו אלו שנות ה-60 של הוודסטוק וילדי הפרחים, והמוני צעירים יהודים הצטופפו סביב רבי שלמה, מהם רבים שחזרו בתשובה. גם אני נקשרתי אליו וידידות נוצרה בינינו. לאחר פציעתי, היה מגיע רבי שלמה באורח קבע לבקר אותי בבית החולים, וביחד עם הצוות שלו היה מקפיץ את כל 'שערי צדק'. 

 

 

יושבים ושרים במשך שעות. קרליבך (צילום: אורות) (צילום: אורות)
יושבים ושרים במשך שעות. קרליבך(צילום: אורות)

 

"היינו יושבים במשך שעות עם רבי שלמה במעגל ושרים איתו שירים עד ארבע לפנות בוקר. זה היה כמו רוח הקודש. אני זוכר את לילות השבת, אחרי שהכותל היה מתרוקן, ובדממה ששררה במקום. היינו שרים אתו מוזיקה שהייתה נוגעת בשמים. כשרבי שלמה היה חי לא היו לו אוהבים וחסידים רבים כפי שיש לו היום. אבל מי שהכיר אותו ידע שהשירה שלו הגיעה מהנשמה.

 

"אני זוכר שזמן קצר לאחר מלחמת יום הכיפורים הגיע רבי שלמה להופיע באולם 'צוותא' לפני נכי צה"ל. היו שם חיילים בדרגות פציעה שונות: קטועי רגלים, קטועי ידיים, עיוורים ועוד, וקרליבך עלה לבמה והחל לשיר. זה היה מחריד. אנשים בכו שם, בדמעות, בהתרגשות, השירה והדיבורים של רבי שלמה יצאו מהלב שלו ונכנסו ללבבות של כולם".

 

700 שירים, 40 מדינות

חנן אביטל (65) הוא מוסד בפני עצמו. את "פרחי ירושלים" - להקת ילדים - הקים בשנות ה-70 ונדמה שאין צורך להציג. אבל גם סיפורה של להקת הילדים המפורסמת התחיל רק בעקבות פיגוע מקרר התופת.

 

לאחר שחרורו מבית החולים, הרהר אביטל רבות בעתידו: "בימים הארוכים של האשפוז שאלתי את עצמי מה אני הולך לעשות עם גוף מרוסק כמו שלי?" המוזיקה שזרמה בדמו, כהגדרתו, הייתה התשובה. שנה לאחר הפציעה, כשהוא עדיין עם קביים, נעזר אביטל בפיצויים שקיבל כדי ליייסד את פסטיבל הזמר החסידי לילדים הראשון מסוגו, בבנייני האומה בירושלים.

 

"ההיענות הייתה מדהימה", הוא מספר. "באו למעלה מ-50 ילדים, וכל אמצעי התקשורת - החל בערוץ הראשון ועד לתחנות הרדיו - סיקרו את התופעה המעניינת. מאז הכול היסטוריה". המקהלה הוציאה עד כה כ-60 אלבומים, ביצעה 700 שירים מולחנים, והופיעה ביותר מ-40 מדינות שונות ברחבי העולם, בין היתר במרוקו, טוניס, פנמה וונצואלה, והיא מלווה לא פעם אירועים ציבוריים.

 

  (יוסי לחיאני וחנן אביטל )
הלהיט החדש. מחווה לרב(יוסי לחיאני וחנן אביטל )
 

 

את שירי הלהקה מכירים רבים, חלקם כגרסאות קאבר. לאחרונה הוציאו את "שיר אהבה לדונלד טראמפ", שעורר תגובות שונות בקרב חלק מהצופים בקליפ, והפך באופן מפתיע למדי ללהיט גם ברשתות הרדיו בארצות הברית, וגירסת כיסוי לסינגל של עומר אדם "יום השישי".

 

הילדים של "פרחי ירושלים" מוכרים גם בזכות המדים הייצוגיים והכוראוגרפיה (המעט מלאכותית, יש שיאמרו). אבל הכל חלק מהתעשייה: "ילדים אינם מתחנחנים או מתייפייפים. הם שרים את מה שצריך ונכון לשיר. אתה מקבל את המוצר הטהור ביותר. כשילד שר על הבמה עם התלבושת והכוראוגרפיה הלב של הצופה נשבה".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אביטל בצעירותו והרב קרליבך ז"ל
מומלצים