שתף קטע נבחר

ניצחון לקבלנים: בית המשפט מחזיר את תמ"א 38 לרמת גן

התקבלה עתירת התאחדות בוני הארץ כנגד המדיניות החדשה של עיריית רמת גן שהקפיאה אישור פרויקטים של תמ"א 38. הסיבה: התעלמות משיקולים של הצלת חיי אדם. בית המשפט הורה לעירייה לדון בתוך שלושה חודשים בכל הבקשות הממתינות מאז הבחירות לראשות העיר. שאמה הכהן: "שהשופט יחתום על ההיתרים. נערער לעליון"

תבוסה לעיריית רמת גן : בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את עתירת התאחדות בוני הארץ נגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה רמת גן, וקבע כי המדיניות העירונית החדשה ביחס לתמ"א 38 - מבוטלת, והעירייה תפעל במהירות לדון בבקשות להיתרים לפרויקטים של תמ"א 38 המעוכבות מזה זמן רב.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

"בירת התמ"א" רמת גן משנה את מדיניות הבנייה

הקבלנים עתרו נגד עיריית רמת גן: דורשים להחזיר את תמ"א 38

היועמ"ש: "לבטל את מדיניות תמ"א 38 של עיריית רמת גן"

 

"הגעתי לידי מסקנה כי בקביעת המדיניות החדשה, הוועדה המקומית חרגה מסמכותה תוך התעלמות מכך שבבסיס תמ"א 38 מצויה התכלית רמת המעלה והחשיבות של הגנה על חיי אדם, אשר רוחה ראוי שתשרה על כל החלטה מכוחה", קבע השופט איתן אורנשטיין.

התחדשות עירונית (צילום: מתן טורקיה)
פרויקט תמ"א 38(צילום: מתן טורקיה)
 

"הוועדה המקומית הפכה את ברירת המחדל הקבועה בתמ"א 38 לפיה הכלל הוא היעתרות לבקשה להיתר לפי התמ"א, לכך שההיתר יינתן באופן חריג. בכך שהרחיבה את שיקול הדעת המוקנה לה לסירוב לבקשה להיתר באופן אשר מציב משוכה גבוהה עד בלתי אפשרית לקבלת היתר לפני תמ"א 38. בקביעת קריטריונים שאינם מעוגנים בתמ"א 38 כגון שיקולים הומניטריים ותקציביים. בהסטת מרכז הכובד לבניה במתחמים ולא חלקה בודדת שלא בהתאם להוראות התמ"א ואף זאת מבלי להגדיר מהו מתחם".

 

 

בנוסף נקבע על ידי השופט כי "לא שוכנעתי כי המדיניות החדשה נשענה על תשתית עובדתית תכנונית או ומשפטית מספקת באופן המוביל למסקנה שההחלטה גם חורגת ממתחם הסבירות. אין מנוס אלא לבטל את המדיניות החדשה".

 

אורנשטיין הוסיף כי הוא ער למצוקות שהעלתה הוועדה המקומית אך קבע כי הפתרונות לבעיות אלה אינו במדיניות חדשה אל במנגנונים חלופיים.

 

הוועדה המקומית חוייבה בהוצאות משפט בסך 35 אלף שקל ונקבע כי היא תדון בכל הבקשות למתן היתר לפי תמ"א 38 שעוכבו מסוף אוקטובר 2018, מועד הבחירות לרשויות המקומיות, בתוך שלושה חודשים.

 

לטענת הקבלנים, המדיניות החדשה אינה חוקית

בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין דנה פריד ואייל מאמו ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' ביוני האחרון, ביקשה התאחדות בוני הארץ לבטל את המדיניות העירונית החדשה, ולהורות לעירייה לדון בכל הבקשות שהוגשו לה וטרם נדונו מאז הבחירות באוקטובר 2018. 

 

מאז נבחר ראש העירייה כרמל שאמה הכהן בבחירות האחרונות לראשות העיר רמת גן, הודיע שאמה הכהן כי לא ימשיך את המדיניות המתירנית של השלטון הקודם, שאפשרה בניית פרויקטים רבים של תמ"א 38 בעיר, מבלי להתחשב בתשתיות הקיימות ובהשלכות של תוספת יחידות הדיור על העיר ותושביה. כפועל יוצא מכך אישרה העירייה לאחר הבחירות מדיניות המצמצמת את האפשרות למימוש פרויקטים מסוג תמ"א 38 בבניינים בודדים, לטובת פרויקטים "מתחמיים" שיכללו מספר בניינים אשר ימומשו כמקשה אחת שתאפשר הוספת תשתיות מתאימות.

כרמל שאמה הכהן (צילום: תומי הרפז)
כרמל שאמה הכהן, ראש עיריית רמת גן(צילום: תומי הרפז)
 

בין הנימוקים של העותרים שקיבל אורנשטיין, כי הוועדה המקומית הודיעה כי תעדיף פרויקטים "מתחמיים" מבלי להגדיר מהו מתחם או כמה בניינים הוא כולל.

 

לטענת הקבלנים הבונים בעיר, המדיניות החדשה אינה חוקית וסותרת את מדיניות הממשלה לאפשר לתושבים להתמגן מפני רעידות אדמה באמצעות התוכנית הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה - תמ"א 38.

 

"בית המשפט אמר את דבר ובכך הוא עומד לצד ענף הבנייה והציבור בישראל שזקוקים לוודאות תכנונית שתאפשר לייצר פרויקטים שיגנו מפני רעידות אדמה וטילים, ויצילו חיים", מסר נשיא התאחדות בוני הארץ ראול סרוגו.

 

"החלטת בית המשפט החד משמעית היא תקדים מחייב הקובע כי ראשי רשויות וועדות מקומיות לא יכולים למנוע יותר בנייה במסגרת תמ"א 38. ההחלטה הזו, לצד הסכמה בין משרדי השיכון והאוצר על הארכת התמ"א 38 בשלוש שנים נוספות מייצרת את אותה ודאות שדרשנו ומאפשרת לתכניות ולפרויקטים שנמצאים כיום בתהליך עבודה, לצאת לפועל ולהתחיל לעבוד על פרויקטים חדשים במסגרת התחדשות עירונית.

 

"התאחדות הקבלנים בוני הארץ תעמוד לרשות עיריית רמת גן כדי לסייע לה בתכנון מדיניות חדשה שתאפשר להוציא לפועל פרויקטי תמ"א 38 ולתכנן את השכונות בה תוך הבטחה לכושר נשיאה מתאים של תשתיות שידרשו בהן. בשיתוף פעולה ניתן להגיע לתכנון נכון תוך הוצאה של פרויקטים לפועל".

 

ראש עיריית רמת גן שאמה הכהן מסר בתגובה לפסק הדין כי הנחה את היעוץ המשפטי של העירייה להגיש ערעור על ההחלטה לבית המשפט העליון. "עם כל הכבוד לפסק הדין, כל עוד אני ראש העיר אחתום על היתרים רק אם יהיו לנו תשתיות חינוך ותחבורה", מסר. "כל בקשה להיתר במיקום שחסר בתשתיות חינוך, תחבורה ופנאי תסורב. ירצה בית המשפט בישראל לקחת אחריות על הרס איכות החיים בעיר רמת גן מוזמנים כבוד השופטים לבדוק בעצמם את ההיתרים ולחתום עליהם בעצמם. חגיגת הקבלן על בסיס פסק דין שגוי היא שגיאה קשה מצידם שכן חגיגת התמ"א 38 החזירית ללא תשתיות בר"ג הסתיימה עם הכרעת הבוחר ושום הכרעה שיפוטית לא תשנה זאת. ידע כל יזם וכל תושב שכל השקעה בבקשה להיתר בניה שמשלשת ומרבעת את כמות התושבים ללא מענה של תשתיות היא השקעה על קרן הצבי".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוראל כהן
פרויקט תמ"א 38
צילום: אוראל כהן
מומלצים