שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דיווח: נשיא פולין אמר כי "ישראל אחראית לתקריות האנטישמיות"
  בפגישה עם נציגי ארגונים יהודיים בארה"ב, טען אנדז'יי דודה כי בעקבות דברי שר החוץ ישראל כץ יש עלייה באנטישמיות במדינה. ניצול שואה שהשתתף בפגישה תמך בו: "ישראלים כמו כץ אחראים לעליית האנטישמיות". כץ ציטט בעבר את דבריו של ראש הממשלה לשעבר שמיר, שאמר כי "הפולנים ינקו את האנטישמיות מחלב אמם"

  נשיא פולין אנדז'יי דודה אמר בפגישה עם נציגי ארגונים יהודיים בניו יורק כי דבריו של שר החוץ ישראל כץ, על כך ש"הפולנים ינקו את האנטישמיות מחלב אמם", הביאו לגידול בתקריות האנטישמיות במדינה. כך דיווח ה"ג'ואיש אינסיידר".

  אנדז'יי דודה וישראל כץ (צילום: EPA, יריב כץ)
  הנשיא הפולני וישראל כץ(צילום: EPA, יריב כץ)

  במהלך הפגישה התייחס דודה למשבר עם ישראל בעקבות חוק השואה, שלפיו מי שיקשור את הפולנים למעשי השואה יעמוד בפני עונש מאסר. לפני כשבעה חודשים התייחס ישראל כץ, שהיה אז ממלא מקום שר החוץ, למשבר בין המדינות וציטט את דבריו של ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר כי "הפולנים יונקים אנטישמיות מחלב אמם".

   

  הנשיא הפולני אמר כי האמירה של כץ היא "השפלה" לעמו וכי יועציו ייעצו לו לא להגיע לישראל עד שכץ יתנצל. גורמים שהיו בפגישה טענו כי ניצול השואה אדוראד מוסברג הגן על דברי הנשיא הפולני ואמר כי יהודים ישראלים "כמו ישראל כץ" אחראים לעליית האנטישמיות.

   

   

  דבריו של כץ נאמרו בשיאו של משבר שני בין ישראל לפולין, שהחל לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במהלך ביקור בוורשה כי "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים ואני לא מכיר אדם אחד שנתבע על האמירה הזו". הביקור של נתניהו נערך ימים ספורים לפני קיום ועידת מדינות וישגראד בישראל, והנשיא הפולני קרא שלא לקיים את הוועידה.

   

  בתחילה ביטל ראש ממשלת פולין, מתיאוש מורבייצקי, את הגעתו לוועידה, אך לאחר דברי השר כץ בוטלה לחלוטין השתתפות פולין והוועידה בוטלה.

   

  הרקע למשבר הוא חוק השואה הפולני שאושר בשנה שעברה - ואוסר להטיל על הפולנים את האחריות לפשעי הנאצים בשואה. החוק עורר סערה ומשבר דיפלומטי בין המדינות. נתניהו עצמו אמר לאחר אישור החוק כי הוא "מופרך, אני מתנגד לו בתוקף. אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ואסור להכחיש את השואה". לאחר שיחות ממושכות עם הפולנים והקמת צוות מיוחד, הוסר המרכיב הפלילי מהחוק.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים