שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  האוצר: עלייה בעסקאות מחיר למשתכן, פחות עסקאות בשוק החופשי
  באוגוסט האחרון חלה ירידה של 6% במכירת דירות יד שנייה בהשוואה לשנה שעברה וצניחה של 24% בהשוואה ליולי השנה. עם זאת, בקיץ חל זינוק של 107% במכירת דירות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן לעומת אשתקד

  באוגוסט האחרון נרשמה ירידה של 6% במספר העסקאות למכירת דירות מיד שנייה בהשוואה לאוגוסט אשתקד, וצניחה של 24% בהשוואה ליולי השנה. כך עולה מנתונים שמפרסמת היום (א') הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג.

   

  למ"ס: זינוק של 200% במכירת דירות חדשות בבאר שבע

  זינוק של 56% בהתחלות בנייה בתל אביב

  פחות התחלות בנייה בהתחדשות עירונית

   אחרי הפסיקה: יזמים ובעלי דירות יזרזו הגשת בקשות להיתרי תמ"א

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

   

  המגמה הזו גרמה לכך שבאוגוסט נרשמו רק 7,000 עסקאות נדל"ן, מהן רק 1,800 עסקאות למכירת דירות חדשות בשוק החופשי (כלומר שלא במסגרת תוכנית מחיר למשתכן המסובסדת על ידי המדינה) והיתר (5,200) דירות יד שנייה. זוהי ירידה של 23% לעומת יולי 2019, ו-3% לעומת אוגוסט השנה שעברה.

  פרויקט מחיר למשתכן של חברת שבירו ביבנה. התוכניות לא תאמו את היתר הבנייה (צילום: עמית שעל)
  פרויקט מחיר למשתכן ביבנה(צילום: עמית שעל)

  את הירידה בעסקאות שמבוצעות בשוק החופשי אפשר להסביר בכך שנרשמה עלייה בעסקאות שמבוצעות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, שבה הקונים נהנים מהטבה של מאות אלפי שקלים. לשם המחשה, בירושלים נרשמה באוגוסט השנה ירידה של 17% ברכישת דירות בשוק החופשי על ידי זוגות צעירים, בהשוואה לאוגוסט בשנה שעברה, וירידה של 26% בהשוואה ליולי השנה. זאת, כאשר במקביל נרשה עלייה ברכישת דירות במסגרת מחיר למשתכן.

   

  על פי הסקירה, סך הדירות שנמכרו במסגרת מחיר למשתכן באוגוסט עמד על 1,500 - זינוק חד של 107% בהשוואה לאוגוסט אשתקד; ועלייה של 19% בהשוואה לחודש הקודם. כל הדירות שנרכשות בתוכניות אלה הן על ידי מי שמוגדרים זוגות צעירים. הזוגות הצעירים רכשו בחודש זה 4,600 דירות - 3,100 מהן בשוק החופשי והיתר במחיר למשתכן.

   

   

  קפיצה בקניית דירות מסובסדות

  מתחילת 2019 נרכשו במסגרת תוכניות מחיר למשתכן ומחיר מטרה (תוכנית דומה שקדמה לתוכנית מחיר למשתכן) קרוב ל-10,000 דירות - קפיצה חדה של 72% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. בסקירה נכתב כי "רמת מכירות זו של דירות בסבסוד ממשלתי בשמונת החודשים הראשונים של 2019 דומה לכמות שנמכרה במסגרת זו בכל שנת 2018".

   

  העלייה במספר העסקאות בסבסוד ממשלתי נובעת מכך שעוד ועוד פרויקטים הבשילו והגיעו לשלב של קבלת היתר בנייה, במסגרתו חברת הבנייה יכולה לחתום על הסכם עם זוכים בהגרלות מחיר למשתכן. משקלול כל העסקאות - יד שנייה, שוק חופשי ומחיר למשתכן - עולה כי 8,500 דירות החליפו ידיים באוגוסט השנה, 18% פחות מאשר יולי, אבל 6% יותר מאשר אוגוסט שנה שעברה.

   

  אשר לשוק המשקיעים, מהסקירה עולה כי הם ממשיכים להתרחק משוק הנדל"ן. באוגוסט נרכשו על יד מי שמוגדרים משקיעים רק 970 דירות - 5% פחות מאוגוסט 2018 ו-33% פחות מיולי השנה. לעומת זאת, המשקיעים מכרו 1,500 דירות, כך שמלאי הדירות שהם מחזיקים הצטמק ב-530. שיעור המשקיעים בשוק הנדל"ן ירד לשפל היסטורי של 11.5%. על פי גרינברג, מאז אפריל 2016 נרשמת ירידה עקבית במלאי הדירות שמחזיקים משקיעים, ועד אוגוסט השנה נגרעו ממנה 20 אלף דירות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית שעל
  פרויקט מחיר למשתכן ביבנה
  צילום: עמית שעל
  מומלצים