שתף קטע נבחר

יום הדין באומן: באים לקבל המלצה בשמים

ביום הכיפורים תמצאו שם אלפי מתפללים: ב"קלויז המרכזי" - בית המדרש הצמוד לקבר רבי נחמן מברסלב - מצטופפים אלפי חסידים המאמינים כי לרב יש כוח מסוגל "להמתיק את הדינים הרעים". יודעי דבר מספרים שמי שלא ראה אותם מקבלים עול מלכות שמים בתפילת שחרית - לא ראה התרגשות מימיו

  (באדיבות איחוד והצלה)
כך זה נראה השנה מלמעלה(באדיבות איחוד והצלה)
 

 

בשנת 1810 נפטר רבי נחמן מברסלב משחפת, והוא בן 38 בלבד. הוא נקבר בבית העלמין הישן של העיר אומן. בשני העשורים האחרונים התיישבו בעיר באופן קבע עשרות משפחות של חסידים, ועוד עשרות-אלפים עולים לרגל לתפילות ראש השנה כדי לקיים את מצוות רבם להתפלל על קברו, ולקרוא את "התיקון הכללי" (עשרה פרקי תהילים שבחר ר' נחמן), מתוך אמונה שלרב יש כוח מסוגל "להמתיק את הדינים הרעים".

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >>

 


 

ביום כיפור שוהים במקום למעלה מ-3,000 מתפללים - חלקם מתפללים ב"ציון הקבר", חלקם באוהל גדול הסמוך לו, או במבנים קטנים באזור. הרוב מעדיפים להתפלל ב"קלויז המרכזי" – בית המדרש הצמוד לקבר.

 

 

ביום כיפור גם לנשים יש מקום

בקומה העליונה של המבנה יש בית כנסת אשכנזי - ובקומה התחתונה בית כנסת בנוסח עדות המזרח. אלא שאין מדובר במניין אחד, כי אם במספר מניינים המתנהלים במקביל באותו המבנה. בבתי הכנסת אין עזרת נשים, אלא רק ב"ציון", אולם בניגוד לראש השנה שבה עזרת הנשים איננה פועלת בשל ריבוי המתפללים - ביום כיפור יכולות הנשים שמגיעות להתפלל ליד הקבר, באזור שמוקצה עבורן.

 

  ()

בתפילת יום כיפור ישנם שני רגעי שיא: הראשון הוא בתפילת שחרית באמירת "המלך", וקבלת עול מלכות שמים. רבים מהמתפללים מוחאים בכפיהם בעוצמה רבה ומתרגשים. רגע שיא נוסף הוא במוצאי יום כיפור, מיד בתום תפילת הנעילה, לאחר קריאת "לשנה הבאה בירושלים", כאשר המתפללים שרים ורוקדים בשמחה במשך זמן רב.

 

יחד עם אלפי המתפללים באומן מתפללת גם קבוצת החובשים ומגישי העזרה הראשונה מארגון "איחוד הצלה". דוד קריספיל, המשנה לסמנכ"ל המבצעים ב"ארגון, מספר כי "השנה הגיעו לסייע גם חובשים תושבי אבו גוש, כדי לסייע בפעולות טכניות שאינן מוגדרות כפיקוח נפש".

 


 

יום כיפור בערוץ היהדות :

 

  (צילום: אברהם מזון )
הכי קרוב שיש: בקלויז(צילום: אברהם מזון )

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אברהם מזון
בקלויז, הכי קרוב לקבר
צילום: אברהם מזון
מומלצים