שתף קטע נבחר

טראמפ מזהיר את ארדואן מ"פעולה לא אנושית"

טורקיה הכריזה על השלמת "כל ההכנות" למבצע נגד הכורדים, שעות ספורות אחרי הודעת הנסיגה האמריקנית מצפון סוריה. טראמפ מזהיר את הטורקים מפעולה "לא אנושית" שתגרום ל"חורבן" כלכלתם. גורם אמריקני: "הוא התקפל בשיחה עם ארדואן"

 

 

סוכנות הידיעות הממלכתית בסוריה דיווחה אמש (יום ב') שמטוסים טורקיים תקפו מטה של הכוחות הכורדיים בצפון מזרח סוריה, במחוז אל-חסכה. סוריה דיווחה על מתקפה טורקית נוספת, במעבר סימאלקה בגבול סוריה ועיראק. למרות הדיווחים הללו, הכורדים טרם אישרו שהמבצע הטורקי נגדם אכן החל, ובמשרד ההגנה באנקרה מסרו רק כי השלימו את "כל ההכנות" אליו – בלי לומר מתי הוא ייצא לפועל.

  

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ אמר אמש כי הוא הבהיר לטורקיה שאם היא תעשה בצפון סוריה פעולה "לא אנושית", הכלכלה שלה תיחרב. טראמפ הזהיר את טורקיה שהיא תהיה "בצרה גדולה" אם חייל אמריקני ייפצע בסוריה. הנשיא הכחיש שהוא תומך בארדואן בסכסוך שלו עם הכורדים. "אני לא בוחר באף צד", הדגיש.

  (צילום: AFP)
ארדואן וטראמפ. גורם אמריקני: "טראמפ התקפל"(צילום: AFP)

על אף הדיווחים על תקיפות נגד הכורדים, גורם בכיר בממשל האמריקני אמר בלילה שבין שני לשלישי כי לא נראה שהמבצע יצא עדיין לדרך. אותו גורם התייחס להחלטתו של טראמפ להסיג את הכוחות האמריקניים מגבול סוריה-טורקיה ולנטוש את הכוחות הכורדיים – באזור שאליו מתכננת טורקיה לפלוש – ולדבריו מדובר ב-50 עד 100 חיילים בלבד. החיילים, שהחלו אתמול בבוקר להתפנות מעמדות באזור הגבול בין סוריה לטורקיה, יעברו לדברי אותו גורם למקומות אחרים במדינה.

 

הנסיגה האמריקנית מצפון סוריה - עוד כתבות:

רפובליקנים נגד טראמפ: הנסיגה - סיוט לישראל

טראמפ: הכורדים נלחמו לצדנו, אבל קיבלו על זה כסף

טראמפ בגד, ולכורדים נשאר רק פוטין

 

ההחלטה המפתיעה של טראמפ התקבלה לאחר שיחת טלפון שקיים ביום ראשון עם הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן. ארדואן נזכיר, רואה בכוחות הכורדיים איום על ארצו, ומאיים כבר זמן רב לצאת למבצע מעבר לגבול. ברשת NBC דיווחו כי השיחה התקיימה לאחר שארדואן זעם על כך שלא נפגש באופן אישי עם טראמפ בשולי עצרת הכללית של האו"ם בחודש שעבר. לפי הגורמים, טראמפ אמר בשיחה שפלישה "מתונה", תהיה מקובלת – אך לא פלישה נרחבת.  

 

גורם במועצה לביטחון לאומי שבקיא בפרטי השיחה בין טראמפ לארדואן, אמר מוקדם יותר שהנשיא האמריקני לא הביע תמיכה במבצע טורקי נגד הכוחות הכורדיים, אך גם לא איים שיטיל סנקציות על טורקיה אם תפעל באזור. "אין לו עמוד שדרה", אמר הגורם על טראמפ, והוסיף שהוא "התקפל" בפני נשיא טורקיה.

כורדים בצפון סוריה לצד חיילים אמריקניים צבא ארה
כורדים מפגינים בצפון סוריה נגד המבצע הטורקי(צילום: AFP)
 

הכורדים, שעזרו לאמריקנים לנצח את דאעש, חשים נבגדים וחוששים ממרחץ דמים. ההחלטה המפתיעה של טראמפ עוררה גם ביקורת קשה נגד הנשיא במפלגה הרפובליקנית, גם בקרב מי שנחשבים למקורביו ובני בריתו. מלבד ההתנגדות למתקפה טורקית נגד הכורדים, נסיגת הכוחות האמריקניים מהאזור גורמת גם לחשש מפני "קאמבק" של דאעש, אחרי שהובס, והתבססות של איראן בצפון סוריה.

 

בדיווח של NBC כתבו כי הביקורת הרבה הובילה אולי לשינוי מסוים בטון שהשמיע אמש טראמפ, אז איים כי "יחריב" את כלכלתה של טורקיה (חברה בברית נאט"ו) אם תעשה דבר פסול, אם כי הוא הדגיש שוב שהוא לא רוצה שארה"ב תהיה מעורבת ב"מלחמות מגוחכות" בכהונתו. אתמול הודיע הפנטגון שארה"ב מתנגדת למבצע טורקי בצפון סוריה, ושהיא תבהיר זאת לטורקים. "אפילו טראמפ מתחיל להבין שאולי הוא לא ניהל את זה טוב כל כך, ואולי הוא מנסה לחזור בו", אמר אחד הגורמים שדיברו עם הרשת. "אני חושב שנראה קצת נסיגה לאחור". 

 

טורקיה מעוניינת למנוע את הקמתה של אוטונומיה כורדית בסוריה, ומאמינה שמעורבותה באזור תמנע מהכורדים ליצור רצף טריטוריאלי. אנקרה כבר יצאה לשני מבצעים גדולים צבאיים בסוריה – ב-2016 וב-2018 – במטרה להרחיק מאזור הגבול שלה את הלוחמים הכורדים מ"היחידות להגנת העם" (YPG) ואת הג'יהאדיסטים מדאעש.

לוחמים כורדים בכפר בגוז לקראת הניצחון על דאעש סוריה (צילום: MCT)
לוחמים כורדים בסוריה(צילום: MCT)

לוחמים כורדים בכפר בגוז לקראת הניצחון על דאעש סוריה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

לוחמים כורדים בכפר בגוז לקראת הניצחון על דאעש סוריה (צילום: AP)
(צילום: AP)

לוחמים כורדים בכפר בגוז לקראת הניצחון על דאעש סוריה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

טורקיה רואה ב"יחידות להגנת העם" הכורדיות (YPG) מעין זרוע של "מפלגת פועלי כורדיסטן" (PKK) - ארגון שמנהל מרידה נגדה כבר 35 שנה. הטורקים מגדירים את שני הארגונים האלה ארגוני טרור. הלוחמים הכורדים של YPG מהווים חלק חשוב מ"הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" (SDF) שנלחמו לצד ארה"ב נגד דאעש.

 

ב-24 באוגוסט 2016 פתחה טורקיה במבצע "מגן הפרת" בסוריה. ב-20 בינואר 2018 נפתח מבצע אווירי וקרקעי גדול שנקרא "ענף זית", ובו נלחמה ב-YPG בקרבת הגבול. במבצע "ענף זית" נהרגו כמעט 300 אזרחים, 1,500 לוחמים כורדים, 45 חיילים טורקים ו-400 לוחמים שסייעו לטורקים.

 

טראמפ: "הגיע הזמן שאחרים ישמרו על האזור"

כ-1,000 חיילים אמריקנים מוצבים בצפון סוריה, וגורם אמריקני רשמי בכיר אמר שהם ייסוגו מהאזור למקומות סמוכים, ושאם יפרוץ עימות נרחב בין טורקיה לכוחות הכורדיים – ייתכן שהחיילים האלה יוצאו מהמדינה לחלוטין. דובר הפנטגון ג'ונתן הופמן הבהיר אמש שארה"ב לא תומכת במבצע טורקי בצפון סוריה, ושהצבא האמריקני לא יתמוך במבצע שכזה באף דרך. הופמן אמר שהפנטגון ישתף פעולה עם בעלות הברית כדי להבהיר לטורקיה שלפלישה יהיו השלכות קשות עבור האזור.

 

טראמפ כתב בטוויטר: "אם טורקיה תעשה משהו שאני, בחוכמתי הנפלאה שאין לה אח ורע, אחשוב שהוא מחוץ לתחום, אני אהרוס ואשמיד לחלוטין את הכלכלה שלה (עשיתי את זה בעבר!). הם חייבים, ביחד עם אירופה ואחרים, להסתכל על לוחמי דאעש השבויים ובני משפחותיהם. ארה"ב עשתה יותר ממה שמישהו בכלל ציפה, כולל כיבוש 100% מהחליפות של דאעש. כעת הגיעה שעתם של אחרים באזור, חלקם בעלי עושר גדול, להגן על השטח שלהם. ארה"ב נהדרת!".

  (צילום: AFP)
מורדים פרו-טורקים בסוריה(צילום: AFP)

  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

אתמול בצהריים, בסדרת ציוצים בטוויטר, אמר טראמפ שהכורדים אמנם נלחמו לצד האמריקנים נגד דאעש, אך הדגיש כי הם קיבלו לשם כך כסף וציוד רב. דובר "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים", הארגון שהלוחמים הכורדים הם מוביליו, אמר כי החלטת ארה"ב להסיג את חייליה מהאזור שאליו מתכוונת טורקיה לפרוש היא סכין בגבם של הכוחות והתקבלה אצלם בהפתעה.

 

הצעד של טראמפ ממחיש באופן מובהק את החלטתו לשים סוף להסתבכויות של ארה"ב במבצעים מעבר לים – אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלו. אולם השגת המטרה שהציב לעצמו בהקשר זה – נסיגה מהירה מסוריה, עיראק ואפגניסטן – מתעכבת בצל הדאגה שמשמיעים בכירים אמריקנים ובעלי בריתה של ארה"ב בנוגע לחלל המסוכן שתותיר אחריה וושינגטון.


פורסם לראשונה 07/10/2019 23:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים