שתף קטע נבחר

שכונת סיגליות בבאר שבע תקועה בין העירייה לממשלה

המדינה מעכבת 60 מיליון שקל שנדרשים להשלמת תשתיות בשכונה החדשה בבירת הנגב, שאכלוסה יחל באפריל הקרוב. הסיבה: ראש העיר דנילוביץ' לא עומד בהסכם הגג, שמחייב בניית 18 אלף דירות בעיר

מחלוקת חריפה בין עיריית באר שבע לממשלה גורמת לאוצר לעכב העברת עשרות מיליוני שקלים הנחוצים לפיתוח שכונת סיגליות החדשה. את המחיר ישלמו מאות רוכשי דירות שצפויים לעבור לביתם החדש החל מאפריל 2020.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

מלשכת מהנדס העיר - לתפקיד בכיר בחברת בנייה

5 שנים לוועדה המהירה לבנייה: הרבה הכרזות, מעט בנייה

3 שנים לפעילות הוותמ"ל: רק 7 תוכניות יצאו לדרך

 

המשבר סביב פיתוח השכונה נוצר בסוף ספטמבר, כשהוועדה לתכנון ופיתוח, שבראשה עומד זאב ביילסקי, ראש מטה הדיור במשרד האוצר, סירבה לבקשת העירייה לקבל תוספת תקציב של 60 מיליון שקל להשלמת פיתוח תשתיות השכונה.

רוביק דנילוביץ' וזאב ביילסקי ()
רוביק דנילוביץ', ראש עיריית ב"ש, וזאב ביילסקי, ראש מטה הדיור באוצר
 

הסיבה לסירוב? רוביק דנילוביץ', ראש עיריית באר שבע, עצר בחודשים האחרונים את שיווק הקרקעות לבנייה למגורים בעיר. באוצר טוענים כי קופת הפרויקט בסיגליות התרוקנה, ומאחר שדנילוביץ' לא מאפשר לשווק עוד קרקעות למגורים, אין מקור תקציבי לכיסוי העלויות הנוספות.

בסיגליות שווקו כבר קרקעות לבניית 870 דירות, מתוך תוכנית לבניית 1,600 דירות בסך הכל. פרויקטים של החברות רייסדור וארזים מקבוצת אורון מצויים בישורת האחרונה, ואכלוס של 200 הדירות הראשונות יחל כבר באפריל. התקציב שביקשה העירייה נחוץ להשלמת שלב ב' בפיתוח השכונה, הכולל בין היתר הקמת שטחים ציבוריים פתוחים, מדרכות, תאורות וכדומה. כך שאם לא יימצא פתרון למשבר, קבלת הפנים לתושבים החדשים תהיה עגומה.

 

חושש מהיעדר תשתיות תחבורה

דנילוביץ' עצר השנה לחלוטין את שיווק הקרקעות לבנייה למגורים, אף שהעירייה, משרד השיכון והבינוי ומשרד האוצר חתמו ב-2015 על הסכם גג, שמסדיר את הכללים, התקציבים ולוחות הזמנים לשיווק קרקעות לבניית לא פחות מ-18 אלף דירות עד שנת 2020.

 

במסגרת הסכם הענק הזה הובטח לעיר תקציב של 1.5 מיליארד שקל לחידוש ופיתוח תשתיות ומוסדות ציבור. במעמד החתימה הכריז נתניהו כי "באר שבע תהיה עיר של חצי מיליון איש בתוך 12 שנים".

באר שבע. עיר של חצי מיליון איש בתוך 12 שנים? (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
באר שבע. עיר של חצי מיליון איש בתוך 12 שנים?(צילום: הרצל יוסף)
 

אף שעד כה שווקה קרקע לבניית 8,000 דירות בלבד, גורמים הבקיאים בפרשה טוענים כי דנילוביץ' מבקש לעצור את הסכם הגג כדי לבחון מה יהיה מצבה של העיר אם תקלוט את עשרות אלפי התושבים שהממשלה מבקשת ליישב בה. דנילוביץ' חושש במיוחד מהיעדר תשתיות תחבורה הולמות וממחסור במקומות תעסוקה.

 

לא קופצים על המכרזים

מלבד זאת, על המכרזים שכן פורסמו לא היו קופצים רבים. בפברואר למשל נכשלו 19 מכרזים לבניית 2,100 דירות בסך הכל בשכונת רמות. למכרזים אלה לא הוגשה אף לא הצעה אחת.

 

גם המכרזים לבניית 870 הדירות בשכונת סיגליות פורסמו שלוש פעמים עד שהוגשו הצעות ונבחרו חברות הבנייה. בשכונה יש תוכניות שמאפשרות לבנות עוד 730 דירות, אך החלטתו של דנילוביץ' מונעת את המשך שיווקן.

 

בעקבות זאת מאזן האתר שלילי, כלומר היחס בין ההכנסות משיווק הקרקעות למגורים לבין עלויות פיתוח השכונה שלילי. באוצר מסרבים להוסיף תקציב כל עוד לא ידוע אם יהיו עוד הכנסות באתר הבנייה הזה.

 

העירייה, משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון העבירו תגובה משותפת: "עיריית באר שבע ומשרדי האוצר והשיכון מנהלים דיונים עניניים כיצד להתקדם במימוש הסכם הגג, ובתקופה הקרובה ייקבעו במשותף כללים לקידום העיר, לרווחת כלל התושבים. בניגוד לאמור, אנו מבהירים שהפיתוח בשכונות שאמורות להתאכלס לא ייעצר, ורוכשי הדירות לא ייפגעו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים